Zvočne police so v naše domove začele vstopati šele zadnje desetletje, nekako sočasno z modo vedno tanjših digitalnih televizorjev. Posebej televizorji z matrikami OLED, ki so tanke le kak milimeter, so imeli zanimiv izziv: kam in kako namestiti zvočnike, da ti ne bodo kazili vitke podobe televizorja. Prav zato so se proizvajalci domislili ločene naprave, zvočne police, ki tako gosti več proti gledalcu usmerjenih zvočnikov in navadno postreže z močno nadpovprečnim zvokom – vsaj v primerjavi z zvočniki televizorja. Zvočne police tako niso (le) modna muha, temveč pr(a)va izbira vseh, ki razumejo, da je zvok polovica kinotečne izkušnje. Užitek ob ogledu filma z vrhunskim zvokom je vsekakor večji, vprašanje je le, če se s tem strinja tudi vaša denarnica. Zvočne police lahko stanejo več sto evrov, kar ni majhen znesek, tudi če v sebi skrivajo deset in več zvočnikov.
Ni vsaka optimalna izbira
Pri izbiri zvočne police velja biti pozoren na več stvari. Prva je velikost. Prepričajte se, da se zvočna polica prilega televizorju, zelo verjetno bo nameščena tik pod/pred njim. Dolge zvočne police so npr. zasnovane posebej za televizorje z dolgimi diagonalami, zato niso videti dobro ob manjšem, npr. 50-palčnem televizorju. Poleg velikosti televizorja velja upoštevati še velikost prostora, v katerega nameravate zvočno polico namestiti. Ta podatke primerjate s priporočili proizvajalca zvočne police – ta so kar točna, zato pretiravanje navzgor ali navzdol nima smisla.
Mesto namestitve je prav tako pomembno. Izberite zvočno polico, ki ustreza prostoru, ki ga imate na voljo. Nekateri imate televizor pritrjen na stenski nosilec, v tem primeru je zvočna polica lahko nameščena pod njim. Vsi, ki imate televizor na klasičnem nosilcu ali stojalu, pa zvočno polico lahko postavite predenj. Upoštevajte prostor, ki ga imate na voljo, pa tudi velikost televizorja. Kompaktna zvočna polica bo morda videti neumno ob velikem zaslonu in obratno. Na voljo je veliko različnih velikosti polic, ki ustrezajo vašemu televizorju, zato preverite dimenzije in jih uskladite.
Pozor glede priključkov
Druga stvar, na katero morate biti pozorni, je nabor priključkov. Večina sodobnih zvočnih polic premore vmesnik HDMI, ki prenaša tako sliko kot zvok, vendar pogosto obstaja tudi optična povezava, namenjena zgolj zvoku. Kakšna je torej razlika? Gre za dva načina prenosa zvoka iz televizorja v zvočno polico, vendar novejši standard HDMI prenaša zvok visoke ločljivosti, vključno s zvočnim zapisom Dolby Atmos. Dolby Atmos je tehnologija prostorskega zvoka, ki zvoke in glasove razporedi okoli vas, tako da je vse, kar gledate ali poslušate, še bolj poglobljeno in pristno. So pa zvočne police s podporo Dolby Atmos navadno dražje, še več, doplačilo je tako visoko, da od potencialnega kupca zahteva resen razmislek, ali se mu zvok Dolby Atmos splača. Pri tem veliko vlogo igra tudi vsebina, ki jo gledate. Če ta ni v zapisu Dolby Atmos – in standardni tv programi, igre ter glasba s telefona niso –, potem raje razmislite o cenejših, a po jakosti zvočnikov močnejših modelih zvočnih polic.
Za vrhunsko in poglobljeno izkušnjo poslušanja, se morate prepričati, da imate na zvočni polici priključek HDMI in vrata HDMI ARC (povratni zvočni kanal) na televizorju (kamor zvočno polico povežete). Vendar to pomeni, da zvočna polica uporablja enega od priključkov HDMI televizorja, zato so nekatere naprave opremljene s »prehodnimi« priključki HDMI, kar pomeni, da lahko na zvočno polico priključite igralno konzolo/set-top box/računalnik, ta pa nato slikovni signal dostavi v televizor, sama pa predvaja zvok. Če ima vaš televizor malo priključkov HDMI, poiščite zvočno polico s to funkcijo.
Boljše in dražje zvočne police premorejo še brezžične tehnologije (Wi-Fi in Bluetooth), zato lahko nanje povežete tudi mobilne naprave in prek njih predvajate svojo najljubšo glasbo.
Kaj pa prostorski zvok?
Mar zvočne police omogočajo prostorski zvok? Nekatere ga. Za tisti pravi prostorski zvok morajo biti zvočniki v prostoru nameščeni okoli vas. Dražje zvočne police premorejo globokotonec in (vsaj) dva manjša zvočnika za zvok z zadnje strani, ki jih morete ustrezno namestiti v prostoru.
Police brez teh dodatkov še vedno lahko trdijo, da ponujajo prostorski zvok. A to pomeni, da zagotavljajo stereofonski učinek, za katerega se zdi, kot da zvok prihaja iz različnih smeri, čeprav temu dejansko ni tako. Tudi Dolby Atmos strogo tehnično gledano ni prostorski zvok, vendar ta napredna zvočna tehnologija z odbijanjem zvoka od sten in stropa okoli vas ustvarja iluzijo potopnega zvoka ter dejansko dostavi boljšo kinotečno zvočno izkušnjo.
Se nakup splača?
Če vprašate mene – zagotovo. A tudi če ne sodite med zagrizene zagovornike hišnega kina, bo kakovostna zvočna polica brez dvoma izboljšala vašo izkušnjo gledanja televizije – tudi v najdražje televizorje vgrajeni zvočniki preprosto ne bodo dovolj pristno predvajali zvoka vaših najljubših filmov, televizijskih oddaj in iger.
Dobro, zvočna polica naj bo. Koliko odšteti zanjo? To je odvisno predvsem od tega, kaj iščete. Če je za vas dovolj dobro le najboljše, bo treba iz žepa potegniti tisočaka. Na drugi strani ponudbe pa so zvočne police, ki se začno že pri okoli sto evrih. Upoštevajte, da v svetu zvočnih rešitev ponavadi dobite to, kar plačate, in toliko, kolikor plačate. Cenovno ugodni modeli zelo verjetno ne bodo imeli vrhunskih funkcij, kot so Dolby Atmos, dodatna zadnja zvočnika in podpora za zvok visoke ločljivosti.
Najbolje je zato izbrati med obema skrajnostma. Sicer pa se zvočne tehnologije cenijo in zvočne police, ki ponujajo Dolby Atmos in globokotonec, so že na voljo za manj kot 500 evrov. Najpomembneje je, kako vi slišite predvajan zvok. Zato se odpravite v trgovino, po možnosti takrat, ko bo manj gneče in hrupa, in prodajalca prosite za predstavitev. Poleg tega, če obenem kupujete še nov televizor, preverite, ali je na voljo kakšna akcija za takšen komplet. Posebej v prazničnem obdobju leta imajo proizvajalci pogosteje takšne ugodnosti. Obenem imejte v mislih, da prehudo varčevanje nima smisla, saj zvočne police ne zastarijo tako hitro kot televizorji, vrhunski zvok pa bo vrhunski tudi čez deset let.