Pred nekaj dnevi je minilo 20 let, odkar Branko Ledinek županuje v občini Rače - Fram. Prvega župana te občine Antona Bergauerja, ki je bil 27. februarja 1997 imenovan za ministra za promet in zveze, je nasledil na izrednih občinskih volitvah in od 1. julija 1997 vodi občino. Ledinek je član SLS-a in tudi nadomestni član v evropskem odboru regij. Ujeli smo ga med Brusljem in odhodom v Talin. Njegov pet mesecev stari avto ima prevoženih 35 tisoč kilometrov. Z županom smo se pogovarjali dan po razglasitvi sodbe arbitražnega sodišča.
Te dni ste bili v Bruslju. Je bila kakšna beseda izrečena o meji med Slovenijo in Hrvaško?
"Nobena. Veste, v čem je problem? Nas imajo v Bruslju za komunistično državo. Še vedno nas dojemajo napol kot rusofile in komuniste. Dejstvo je, da se politika dela na visoki ravni in nas tam zraven ni. Nas ne šmirglajo. Pri nas predsednika države omalovažujejo, ampak zunaj ima neki pomen, predsednik vlade je nič. V Evropskem parlamentu imamo osem poslancev, pol jih je takih, ki so do včeraj žgali po EU, in tako nas v EU vidijo."
Konkretno?
"Mislite, da evropski poslanci ne vidijo, da smo prejšnji teden noreli z rdečo zvezdo po Ljubljani. Kdo v Evropi še to počne? Mislite, da ne napišejo, 'totim se še malo meša'. To zgodbo je EU že dala skozi, mi pa to še naprej pogrevamo."
Ste velik zagovornik prihoda tujega investitorja, kanadsko-avstrijskega avtomobilskega giganta Magne. Tudi če bi bila tovarna postavljena v Račah?
"Ja, normalno, da sem. To je priložnost glede na trende avtomobilske industrije, ki je najhitreje rastoča zgodba na svetu. Leta 2009 je bilo proizvedenih 61 milijonov avtomobilov, leta 2016 pa 80 milijonov. Torej tri- do štiriodstotna rast na leto. Bojim pa se, da bomo zakockali tudi zgodbo o Magni."