Na pravdnem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča se je včeraj opravil narok v zadevi, v kateri nekdanji mariborski župan in državni svetnik Franc Kangler, zdaj državni sekretar na notranjem ministrstvu, toži Republiko Slovenijo, ker je bilo zoper njega izvedenih več kazenskih postopkov, ki so bili po njegovem mnenju nezakoniti in nepošteni. Gre za skoraj enajst let kalvarij, ki jih je, kot sam pravi, skupaj z družino preživel zaradi sodno- političnih konstruktov policije, tožilstva in sodišč v Mariboru. Vsi v tožbi navedeni postopki so se končali njemu v prid. Od države zato zahteva skoraj 635.000 evrov odškodnine, saj je prepričan, da so bili vsi postopki zoper njega, v katerih so mu bile kršene številne pravice, del politične gonje proti njemu. Kangler je pred časom za Delo povedal, da se je za tožbo proti državi odločil, ker je zaradi številnih postopkov izgubil mandat v državnem svetu. Samo o tako imenovanem primeru Jasnovidka, v katerem mu je tožilstvo očitalo, da je vplival na sporno dodelitev službenega stanovanja v najem Karin Ježoviti, je bilo objavljenih več kot 2200 negativnih prispevkov v medijih, je naštel Kangler.
Ker je bil v tem primeru najprej obsojen - tudi pravnomočno, vrhovno sodišče pa je primer kasneje razveljavilo, a je tožilstvo v ponovljenem sojenju odstopilo od pregona -, dve leti ni mogel najti zaposlitve, zatrjuje Kangler. Del njegovega tožbenega zahtevka se nanaša tudi na duševne bolečine, ki jih je prestajal zaradi postopkov. Kangler je včeraj napovedal, da bo na sodišču predstavil številne dokaze, kako so bili postopki zoper njega zrežirani.
Poravnava ni mogoča
Na včerajšnjem naroku je sodnica Božena Novak najprej vprašala obe stranki, torej Državno odvetništvo, ki zastopa Republiko Slovenijo, in Franca Kanglerja, ali je mogoče, da bi sklenili poravnavo. Obe strani sta dejali, da ni možen noben dogovor. Državno odvetništvo RS je Kanglerju že pred časom odgovorilo, da ne vidijo razloga za izplačilo odškodnine, saj so bili vsi postopki zoper njega zakoniti. Kanglerju in njegovemu odvetniku Roku Gerloviču je sodnica še dejala, da je treba del listin, ki sta jih že vložila v sodni spis, pravilno označiti in narediti njihove povzetke, saj v nasprotnem primeru sodnica teh dokazov ne bo upoštevala. Neuradno gre za številne članke o Kanglerju, objavljene v tujini. Kaj natančno Kangler navaja v tožbi proti državi, ni znano, bo pa svojo izpoved, v kateri bo natančno pojasnil razloge za vložitev odškodninske tožbe proti državi, pojasnil 6. maja, ko se bo narok nadaljeval. Sodnica je namreč povedala, da bo zaslišala Kanglerja, o predlogu za zaslišanje preostalih prič, katerih zaslišanje sta predlagala Kangler in Državno odvetništvo RS, pa bo odločila po Kanglerjevem zaslišanju. "Odločila se bom, katere priče, če sploh katere, bom še zaslišala," je bila jasna sodnica.
Dokazal zakonitost svojega premoženja
Zoper Franca Kanglerja in njegovo hčer (večinoma zoper Franca Kanglerja) je na ljubljanskem okrožnem sodišču pred sodnico, ki zdaj sodi v pravdi Kangler proti državi, potekala tožba po zakonu o odvzemu premoženja nezakonitega izvora. Tožilstvo jima je očitalo, da imata za nekaj več kot 250 tisoč evrov nezakonitega premoženja. Kangler je na sodišču dokazal, da je vse njegovo premoženje, prav tako hčerkino, zakonito.
Odprt je le še primer Lutkovno gledališče
Franc Kangler se je znašel v številnih postopkih, odprt pa je samo še eden - primer Lutkovno gledališče, ki ga zdaj (po odločitvi vrhovnega sodišča) obravnava ljubljansko okrožno sodišče. Tamkajšnja preiskovalna sodnica Marjutka Paškulin je nedavno, natančneje 18. februarja letos, v tem primeru iz sodnega spisa izločila celo vrsto dokazov kot nezakonitih, a sklep o tem še ni pravnomočen.