Serijski tonale je oblikovno zelo blizu koncepta, ki ga je znamka predstavila na salonu avtomobilov v Ženevi leta 2019. Luči spredaj in zadaj so zdaj nekoliko višje, vzvratni ogledali in vratne kljuke pa klasični. Pot do serijskega izdelka se je podaljšala najprej na račun spremenjenih zahtev glede zmogljivosti znotraj koncerna, delno pa seveda tudi zaradi pomanjkanja polprevodnikov na svetovni ravni.
Tonale je v primerjavi s stelviom za poldrugi decimeter krajši, za dobrih pet centimetrov ožji in za sedem nižji, smiselna pa je tudi primerjava s Q3, ki bi bil lahko vsaj na papirju njegov tekmec: Q3 je, denimo, za pet centimetrov krajši, za skoraj dva širši in za dober centimeter nižji. Prtljažnik v tonalu meri osnovnih 500 in povečanih 1550 litrov; pri Q3 meri 530 do 1525 litrov, pri stelviu pa v osnovi 525 litrov, medtem ko velikost povečanega še vedno skrivajo.
Skoraj 4,53 metra dolgi tonale se zdi skladen, v celem pa oblikovno tudi veliko bolj prepričljiv od stelvia. Ves trik je v duhovito oblikovanih lučeh tako spredaj kot zadaj, žarometa pa sta zdaj v tehniki (matrični) LED. Spomnimo: pri giulii in stelviu se za tehniko LED (še) niso odločili. Med posebnosti sodi tudi zadnji odbijač, ki je na voljo v dveh izvedbah - z vidnimi ali brez vidnih zaključkov izpuha.
Notranjost ponuja visoko sedenje (pravijo, da dinamike vožnje to ne zmoti), gretje in zračenje sedežev, odlične materiale (ekološko usnje, alkantara), digitalne merilnike (skoraj povsem enake podobe tistim iz GT – serija 105 iz leta 1963) na 12,3-palčnem zaslonu, infozabavni sistem (brezžično zrcaljenje pametnih telefonov) na 10,25-palčnem zaslonu, zvočniški sistem Harman Kardon, storitev amazon alexa na daljavo ali med vožnjo s številnimi možnostmi in kot prvi na svetu tudi certifikat NFT za podatke o vozilu (neke vrste črna skrinjica), ki naj bi vplivali tudi na tržno vrednost rabljenega vozila.
Kokpit je seveda tradicionalno športnega videza, začenši z volanskim obročem z gumbom za zagon motorja ter s fiksnima ušesoma za ročno pretikanje. V naboru je vrsta asistenčnih sistemov ADAS druge generacije, med katerimi so tudi samodejno zaviranje v sili pri vzvratni vožnji, tempomat, ki se samodejno prilagaja omejitvam hitrosti, in 360-stopinjski pregled nad okolico.
156 milimetrov je trebuh tonala oddaljen od tal
Pri podjetju Alfa Romeo trdijo, da ima tonale najboljšo vodljivost v razredu z najbolj neposrednim volanom, napredno, elektronsko nadzirano vzmetenje, samozaporni diferencial, odlično razdelitev mase med osema (56:44 oziroma 52:48 pri Q4) in seveda gumb za izbiro vozne dinamike DNA z možnostjo delnega izklopa varnostnih sistemov.
Na našem trgu so na voljo tri pogonske različice. Blagi hibrid z 48-voltno tehnologijo ima 1,5-litrski turbobencinski motor s 96 ali 118 kilovati, elektromotor s 15 kilovati ter 7-stopenjski dvosklopčni menjalnik DCT. Tretji je klasični dizel s 96 kilovati ter s 6-stopenjskim TCT, ki bo na voljo letos oktobra. Za konec tega leta napovedujejo še priključno-hibridno različico moči 140 ali 202 kilovata z 1,3-litrskim turbobencinskim motorjem ter z elektromotorjem na zadnji osi, kar pomeni, da gre v tem primeru za 4-kolesni pogon Q4.
Uradni cenik, ki upošteva blago-hibridno in dizelsko različico ter pet paketov opreme, ponuja devet kombinacij. Najcenejša sta 1.6 multijet 130 TCT6 super in 1.5 hybrid 130 DCT7 super, ki staneta 31.490 evrov, najdražji je 1.5 hybrid 160 DCT7 speciale (40.990 evrov), pri nakupu z njihovim financiranjem pa je cena nižja za poldrugi tisočak. Če bo šlo po načrtih, naj bi letos pri nas prodali okoli 70 tonalov.