Grška vlada govori o nacionalni tragediji. Na Atiki so zaradi požarov razglasili izredne razmere, premier Aleksis Cipras in člani vlade pa so odpovedali napovedana srečanja in obiske. Cipras je spričo tragedije danes razglasil tridnevno žalovanje. Kot je poudaril v izjavi, ki jo je prenašala grška televizija Skai, je zdaj čas, da skušajo rešiti, kar se še da, ter da ljudje stopijo skupaj.
Največ žrtev so požari zahtevali v letoviškem kraju Mati 40 kilometrov severovzhodno od Aten, kjer so bile stavbe v gostem borovem gozdu. Letovišče je skoraj povsem uničeno. Na posnetkih grške televizije je videti dele ulic s hišami, ki so pogorele do tal. Med žrtvami jih je tudi 26, katerih trupla so odkrili nedaleč od vile v Matiju na pečini in jim ni uspelo ubežati ognju, čeprav je morje oddaljeno le nekaj metrov. Številne mrtve so našli tudi na domovih ali v avtomobilih, s katerimi so ljudje skušali pobegniti pred ognjenimi zublji, ter na plažah, le malo stran od vode. Najmanj štiri smrtne žrtve - tri ženske in otroka - so našli v morju, kamor so se mnogi v paniki zatekli pred ognjem.
Poškodovanih je najmanj 187 ljudi, med njimi jih je najmanj enajst v smrtni nevarnosti.
Grčija je zaradi teh najbolj smrtonosnih požarov v zadnjih desetih letih zaprosila za mednarodno pomoč. Prva letala, gasilce in helikopterje so že napotili Italija, Nemčija, Poljska, Francija, Ciper, Izrael, Španija in Bolgarija, pomoč sta ponudili tudi Hrvaška in Srbija. Vso podporo "danes, jutri in dokler bo treba" je Ciprasu obljubil tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker.
Požari so izbruhnili zaradi hude suše, močnega vetra in vročinskega vala s temperaturami do 40 stopinj Celzija. Po napovedih vremenoslovcev naj bi bilo danes še vroče, nato pa naj bi se temperature znižale, pričakujejo tudi dež.
Večina žrtev je umrla ujetih v vasi, ki ležijo okoli 40 kilometrov severovzhodno od Aten. Umrli so bodisi v avtomobilih ali domovih. "Mati sploh ne obstaja več," je dejala ženska, ki jo navaja agencija Reuters. "Videla sem trupla, zgorele avtomobile. Srečna sem lahko, da sem živa," je dodala. Drugi preživeli prebivalec Matija pa je dejal, da so se rešili tako, da so zbežali v morje.
V požarih je bilo poškodovanih tudi več kot sto ljudi, med njimi enajst huje. Najmlajša smrtna žrtev pa naj bi bil šestmesečni dojenček, ki naj bi umrl zaradi vdihavanja dima.
Po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva med žrtvami požarov v Grčiji ni Slovencev. Ministrstvo je v stalnem stiku z nekaterimi slovenskimi turisti na območju in po trenutnih informacijah med ranjenimi in žrtvami ni slovenskih državljanov.
Po podatkih ministrstva so grške oblasti v ponedeljek z ladjo evakuirale ljudi iz kraja Zumberi blizu Matija. V pristanišču Rafina so vzpostavili improvizirano bolnišnico za pomoč ranjenim.
MZZ slovenskim državljanom na prizadetih območjih svetuje, naj sledijo navodilom lokalnih oblasti, gasilcev in obalne straže, naj se ne zadržujejo na prizadetih območjih in naj sledijo evakuacijskim načrtom lokalnih oblasti. Državljane, ki se nahajajo na prizadetih območjih, tudi pozivajo, naj se javijo slovenskemu veleposlaništvu v Atenah.
Za ranjene so na voljo bolnišnice Atiko, Evangelismos, KAT, Sismanogleio, Triasio in za otroke Paidon, nujna telefonska številka grške obalne straže je 108 in gasilcev 199, so še sporočili.
Zunanje ministrstvo sicer državljanom, ki so na poti v Grčijo, odsvetuje vsa nenujna potovanja na prizadeta območja, dokler požari ne bodo pod nadzorom. Gre za območji vzhodne Atike in Kitete blizu Korinta ter zaradi nepredvidljivih razmer tudi območja, kamor bi se požar lahko razširil.
Slovenci v Grčiji se lahko za kakršnokoli pomoč obrnejo na slovensko veleposlaništvo v Atenah, na telefonski številki: +30 210 672 00 91 ali +30 697 640 7710.