Ena najbolj svežih turističnih pridobitev Obsotelja je septembra odprti grad Podčetrtek. Mogočen objekt, ki je propadal od druge svetovne vojne (v njem so nekateri novi priseljenci do potresa na Kozjanskem pred 50 leti mirno gojili celo kokoši), je v občinskih rokah končno vsaj v vzhodnem delu ponovno zaživel. Predvsem domačini so vnovičnega odprtja orjaka, ki bdi nad njimi, tako veseli, da vstopnine sploh ne zaračunavajo. Edino, kar je plačljivo, so virtualna doživetja podčetrških sodb, v katerih obiskovalec nastopa kot ključna priča. Izrek sodbe zna biti precej krut, zato otrokom vsebina ni na voljo. Vsi pa lahko (preko zaslona) pokukajo v spalnico netopirjev, ki trenutno na zimo čakajo na podstrešju gradu. To je ena od osrednjih atrakcij gradu in skorajda edinstven primer, kako lahko gresta varovanje plašnih prebivalcev mračnih gradov in obnova stavbe z roko v roki. "Pred obnovo je tukaj živelo 644 netopirjev treh vrst, od tega ena vrsta v vsej Evropi živi le pri nas. Po obnovi na gradu še vedno živi 644 netopirjev," nazorno opiše Boštjan Misja, direktor turizma Podčetrtka in okolice. "Kljub temu da smo preurejali, kopali, razbijali, so ostali. Namesto da bi nas ovirali pri razvoju, so postali naša turistična atrakcija. Zaradi njih dela gradu ne bomo nikoli osvetlili, da bodo lahko še naprej nemoteno živeli, jedli, se parili," doda sogovornik, ki je v okviru povabila Slovenske turistične organizacije grad razkazal skupini novinarjev.
Najdba, starejša kot sam grad
Na ogled je trenutno le manjši del od skupno 5500 kvadratnih metrov velikega gradu. Poleg virtualnih atrakcij je vitalnega pomena kavarna z bogato ponudbo. Zaradi nje tudi domačini redno zahajajo na grad in si na njegovi razgledni terasi privoščijo posladek. Se pa občina kot lastnica gradu (po kakšnih mukah je to vendarle postala, je sicer zelo dolga in napeta zgodba) trudi, da bi čim prej odprla tudi druge, za zdaj še skrite dele gradu.
Eden teh je notranji atrij, ki ga trenutno še ne morejo uporabljati. Nepričakovano so namreč naleteli na zidove, ki nakazujejo, da je grad, kot ga poznajo danes, še starejši oziroma da je morebiti bil postavljen na ostankih še starejšega gradu. "Najdba v središču gradu je bistveno starejša kot sam grad, ki se v zapisih prvič omenja v letu 1261. Predvidoma gre za ostanke zidu, za katerega pa stroka še ocenjuje, ali je bil obrambni ali temeljni zid," povzema Peter Misja, župan in človek, brez katerega bi grad še danes propadal. "Kot sem se trudil za netopirje, se bom tudi za to, da bi te ostanke lahko videli tudi po zaključku odkopavanj. Da bi čez dali kakšno steklo," razmišlja. "No, mislili smo, da bomo na odprtju plesali v tem atriju, pa nismo mogli, ker smo našli to dragocenost."
Soba rojaka Krašovca in njegovi prevodi biblij
Vse premične dragocenosti je grad v desetletjih, ko je bil kot samopostrežna trgovina odprt za vse, izgubil. Velike luknje v stenah (če izvzamemo luknje, ki so rabile za stranišča – teh je bilo na gradu ogromno) v trenutno še zaprtem delu gradu nakazujejo, kje so nekoč stale peči.
Številni imajo še danes kakšen del gradu doma, kar župan dobro ve, zato je vse pozval, naj odneseno vrnejo. "Ravno sem pripeljal štiri stebre, ki so jih vzeli iz kapele, ker jo želimo obnoviti. Sedaj ni pomembno, kdo in kdaj jih je vzel, temveč, da smo jih dobili nazaj. Oltar v kapeli je vreden več kot sto tisoč evrov, pa so ga vandali razbili. A vse bomo 'porihtali'," napoveduje župan, "pogodba za restavriranje fresk je že podpisana." Kapela bo po obnovi primerna tudi za poroke, ob njej pa bodo uredili sobo, posvečeno njihovemu rojaku Jožetu Krašovcu, doktorju bibličnih znanosti, filozofije, teologije in zgodovine religij. Krašovec je že navezal stik z več akademijami znanosti in umetnosti po Evropi, ki bi sodelovale pri tem projektu, razkriva župan.
Išče se hotelski investitor
Vse doslej opisano bo še naprej ostalo v občinski lasti, zahodni del gradu, ki zajema večji del od skupno 64 grajskih soban, pa čaka na zasebnika, ki bi bil pripravljen del gradu spremeniti v hotel. "Dela ni več veliko, saj smo v sklopu obnove ojačali stene, pod, zamenjali streho, statično stabilizirali objekt, naredili novo kanalizacijo, elektriko, gretje. Vseeno je treba vložiti še kakšnih 10 milijonov evrov. Če se zasebnika ne najde, bo to naredila občina, a bo trajalo vsaj deset let," razmišlja župan. Ideja, da bo čez nekaj let na gradu možno tudi prespati, je vznemirljiva. Sicer je že sedaj možno prespati tudi v sosednjem gradu Podsreda, a tam so v apartmaje spremenili konjušnico, tukaj pa bodo turisti lahko spali kot graščaki. Grad se bo kmalu v spomin vtisnil tudi bodočim mladoporočencem, saj bodo v kratkem na njem možne poroke. Poseben "poročni" stolp je že urejen, primeren pa je tudi za razne pogostitve zaključenih vsebin.
Grad je že med propadanjem vabil turiste iz bližnjih Term Olimia, predvsem tiste, ki imajo radi pohodništvo, saj so okoli gradu obnovili vse pešpoti; skupno jih je tako v občini urejenih za več kot 100 kilometrov. Sedaj znova vabi tudi domačine, ki predvsem ob nedeljah radi na razgledni terasi spijejo kakšno kavo in posedijo s prijatelji. Tako kot nekoč grof Attems, zadnji graščak gradu.