Lep pozdrav, vidim, da ste tujec v Bakuju; želel bi vam pomagati, hkrati bom tudi malo vadil angleščino. Tako me je fant, na prvi pogled študent, ogovoril na stopnicah podzemne železnice. Gneča na trgu Koroglu, na izhodu iz bakujskega metroju, ki je lani praznoval 50 let, je bila znova izjemna. Zgoraj so moški na vsa usta oglaševali svoje sposobnosti kot mali obrtniki. Razumel nisem tistih brkatih Azerov (krajše ime za Azerbajdžance) čisto nič. Toda torba, polna zidarskega orodja, je izdajala poklic vsaj enega izmed njih. V Bakuju tisti, ki iščejo delo, pač ne gredo na zavod za zaposlovanje. Vsaj tisti ne, ki si res želijo delati in si za cilj niso postavili pridobiti državno pomoč. Preprosto se postavijo tja, kjer imajo vsaj nekaj možnosti, da prepričajo stranko in se dogovorijo za posel.
Zakaj so zgradbe prazne?
Trg Koroglu na eni strani omejuje železniška postaja, na drugi gimnastična dvorana, na tretji nogometni stadion. Že podnevi so tamkajšnji objekti nekaj posebnega - vhod na železniško postajo je v obliki piramide, za izgradnjo nacionalnega nogometnega stadiona, ki je čudo sodobne arhitekture, so leta 2015 porabili 600 milijonov dolarjev. V vsem sijaju pridejo do izraza ponoči, ko tam prižgejo razsvetljavo. V Bakuju imajo radi vse, kar se sveti, in sploh ni nujno, da je to zlato. Če pa še utripa, spreminja barve ... potem tako stvar Azeri pač morajo imeti. In zakaj ne? Nafta in plin, ki se pretakata pod Kaspijskim jezerom, uresničita skorajda vse želje.
Alijev predsednik
Morda pa se Azeri ne šalijo niti z nazivom naselja, ki mi je padel v oko - olimpijski -, in tiste stolpnice čakajo, da bodo v njih bivali udeleženci najpomembnejšega športnega dogodka! Dobro, predsednik olimpijskega komiteja Azerbajdžana Ihlam Alijev je mož širokih pogledov in velikih ambicij. A je verjetno tudi njemu jasno, da si država z vsega devetimi milijoni prebivalcev težko privošči organizacijo največjega športnega dogodka na svetu. Za to je potrebnega toliko denarja, da ga je v 14 dneh, kolikor trajajo olimpijske igre, nemogoče dobiti nazaj. Zato se olimpijskih iger danes otepajo celo največje države.Liter nafte za trideset centov