Zaključil se je prvi izmed prekrškovnih postopkov zoper dijake, ki so februarja letos izražali nezadovoljstvo ne le z zapiranjem šol, ampak tudi neposluhom vlade za težave dijakov v času koronakrize in bili zaradi tega s strani policije prepoznani kot kršitelji vladnih protivirusnih ukrepov. Sodnica se je odločila, da postopek ustavi z argumentacijo, da postopek, ki ga je policija sprožila zoper v času protestov mladoletnega dijaka, nima popolnoma nobenega smisla.
Posamezniki, ki so se znašli v postopkih, so tistega dne upoštevali vse, kar je vlada naložila - nosili so maske na prostem, vzdrževali distanco. Iz množice več ljudi so bili "izbrani" tisti, ki so s transparenti izražali mnenje, nezadovoljstvo s situacijo, ostalih policisti niso kaznovali. Iz tovrstnega postopanja policistov bi bilo mogoče zaključiti, da je izražanje mnenj za širjenje virusa bistveno bolj nevarno kot zbiranje samo. Logika, ki ne zdrži. Četudi jo zagovarja (poleg policije) tudi vlada. Kazni in postopki so, je brati na vladnem twitter profilu, zaradi kršitve zakona o nalezljivih boleznih, ki prepoveduje udeležbo na nenapovedanem protestnem shodu. A zakaj torej procesuiranje zgolj tistih, ki so imeli plakate, govore ... Na to vlada ne odgovarja.
Obsojanja vredna represija
Svoboda govora je ena od ustavnih pravic, ki je tudi koronaukrepi ne smejo omejevati. In če iz množice desetih, stotih, tisočih, ki protestirajo - resda v nasprotju z odlokom, katerega smiselnost in utemeljenost pa je ustavno sodišče že vzelo pod drobnogled in ga je vlada že spremenila -, izluščiš tiste, ki bolj javno in glasno izražajo svoje nasprotovanje, je to poseg v svobodo govora. Ker ne bi bili kaznovani, če bi med množico zgolj mirno stali, kot je to počela večina.
Primer dijaka Matica bi bil lahko precedenčni primer za vse ostale dijake, pa ne le zanje, tudi za tiste, ki so kot polnoletni za prekršek dobili globe. Mnogi so vložili zahteve za sodno varstvo zoper izrečene jim kazni, tako da bo sodnih odločitev še več. Mogoče je tudi, da bo kdo od sodnikov našel drugačno argumentacijo, a vsaj v včerajšnjem primeru gre za zmago razuma. Vlada in njim naklonjeni bodo verjetno spet izustili kakšno o krivosodju, pa o naših in vaših sodnikih, a razumeti bodo morali, da je represija, ko jo nad drugače mislečimi državljani izvaja večji del vlade - zakon o aboliciji dijakov, ki ga je vložil takrat še SMC-jev poslanec Branislav Rajić, so namreč podprli vsi trije ministri iz omenjene stranke - preko policije, vsega obsojanja vredna. Nerazumne, absolutistične poteze aktualne vlade, ki (pre)globoko posegajo v ustavno zagotovljene pravice vsakega posameznika, bodo in morajo biti javno kritizirane. In poskus utišanja kritikov z ukrepi pod krinko skrbi za zdravje je pač nesprejemljiv. Še posebej če ti upoštevajo vse tiste ukrepe, ki širjenje virusa res preprečujejo.