Koronavirus letalski industriji udarec v glavo s kladivom, pravi prvi mož IATE

Gr.G.
03.04.2020 13:04

Flightradar24: Zadnji teden marca v primerjavi z letom prej v zraku 55 odstotkov manj letal.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Flightradar24.com, Švedska spletna storitev, ki v realnem času spremlja komercialne lete in jih prikazuje na zemljevidu, je objavila statistiko zgodovinskega upada letalskega prometa zaradi omejitev, ki so bile sprejete za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. V mesecu marcu so tako zabeležili  4.294.685 letov, kar je 21,6 odstotka manj kot v enakem obdobju 2019. Upad števila komercialnih poletov pa je padel za kar 27,7 odstotka v primerjavi z letom prej. Opozarjajo sicer, da mesečni prikaz številk ne odraža dejanskega stanja. 
{facebookpost}https://www.facebook.com/flightradar24/posts/2902033969836007{/facebookpost}
Vpliv bolezni covid-19 se je na letalskem prometu pričel kazati v tretjem tednu januarja letos, ko je na Kitajskem upadel za 75 odstotkov. Sredi februarja so Kitajci beležili že 80 odstotkov manj letalskih povezav, konec februarja in v začetku marca pa se je stanje pričelo popravljati in je na Kitajskem doseglo 40 odstotkov normalnega prometa. 

Reuters
Upad števila letov v letu 2020
Flightradar24.com

Zagrebško letališče skrčilo promet na minimum

V poletni vozni red za 2020 so države na območju nekdanje Jugoslavije večinoma vstopila z zaprtimi letališči. Evropska letališča pričakujejo do konca leta 2020 izgubo v višini 68 milijard evrov (globalno celo 226 milijard evrov) zaradi pandemije novega koronavirusa, združenje IATA napoveduje po zadnjih informacijah 38 odstotno zmanjšanje prometa. Prihodki bi tako lahko znašali zgolj polovico v primerjavi z letom 2019, napovedi pa temeljijo na pričakovanem tri mesečnem zaprtju letališč po svetu. Rafael Schvartzman, podpredsednik združenja za Evropo, je pojasnil, da veliko letalskih družb nima dovolj denarja, da bi lahko preživele več kot dva meseca neobratovanja. 

EPA
EPA
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta