Več kot deset let je že minilo od podpisa spornih pogodb, zaradi katerih so danes na zatožno klop sedli nekdanji vodilni v propadlih cerkvenih holdingih Zvon Ena in Zvon Dva. In dobrih šest let od Večerovega razkritja, da za prevzemom Luke Zadar stojita prav oba cerkvena holdinga oziroma posredno mariborska nadškofija.
Tožilec Iztok Krumpak iz specializiranega državnega tožilstva četverici - Ljubu Pečetu kot nekdanjemu članu uprave Zvona Dva, kasneje pa tudi predsedniku tega holdinga, Francu Ješovniku, predsedniku uprave Zvona Dva, Simonu Zdolšku, predsedniku uprave Zvona Ena, in Mateji Vidnar Stiplošek, članici uprave Zvona Ena - očita zlorabo položaja in pravic v sostorilstvu. Za očitano dejanje je po kazenskem zakoniku predvidena kazen od enega do osmih let zapora.
Vsebina obtožnice danes sicer ni bila prebrana, tožilec Krumpak je bil glede tega precej skrivnosten in je novinarjem ni hotel povzeti niti v nekaj stavkih, češ da bo prebrana ob začetku sojenja. In ker ni pričakoval priznanja obtoženih, sodnici Danili Dobčnik Šošterič ni predstavil, kakšno kazen bi ob priznanju tožilstvo terjalo za obtožene.
17,5
milijona evrov naj bi bil znesek premoženjske koristi, ki naj bi si jo bilo pridobilo podjetje I. J. Storitve
Kreditna pot do Luke Zadar
A četudi vsebina obtožnice na račun četverice ni bila predstavljena, je bilo jasno, da je v ozadju zgodbe nakup delnic Luke Zadar. Četverica naj bi bila, je prepričano tožilstvo, izrabila svoj položaj z namenom, da bi družbi I. J. Storitve pridobila veliko premoženjsko korist v višini 17,5 milijona evrov. Ješovnik v vlogi predsednika uprave Zvona Dva naj bi bil z NLB 11. julija 2007 sklenil kreditno pogodbo v višini 17,5 milijona evrov, za zavarovanje tega kredita pa naj bi bil Zdolšek kot predsednik uprave Zvona Ena istega dne z NLB sklenil pogodbo o zastavi nematerializiranih vrednostnih papirjev v lasti Zvona Ena (šlo je za delnice Heliosa, Cinkarne Celje, Belinke) v višini dobrih 19 milijonov evrov. 18. julija 2007 sta Peče v imenu Zvona Dva in Vidnar Stiploškova v imenu Zvona Ena sklenila pogodbo, s katero je Zvon Dva Zvonu Ena odobril posojilo v vrednosti 17,5 milijona evrov. Dan kasneje pa je Stiploškova podpisala pogodbo o kratkoročnem posojilu s podjetjem I. J. Storitve v višini prav tako 17,5 milijona evrov.
Odvetnik Godič: Tudi Peče krivde ne bo priznal
Zagovorniki obtoženih so sicer danes želeli doseči, da se zaradi izostanka prvoobtoženega predobravnavni narok preloži. Razlogi za to pa naj bi bili po besedah odvetnika Dušana Pungartnika racionalnost postopka, predvsem pa enakopravnost v postopku. Toda sodnica jim ni ugodila. Odvetnik Silvo Godič pa nam je pojasnil, da njegov klient Ljubo Peče na predobravnavnem naroku krivde prav tako ne bo priznal, sodišču pa da bodo predlagali kup dokazov, ki naj bi potrjevali njihove navedbe, da očitanega niso storili.
Namensko ustanovljena družba
Sodnica Dobčnikova je odločila, da bo Pečeta še enkrat vabila na preobravnavni narok, nato pa začela sojenje. Medtem ko odvetnika Sever in Bojan Starčič, ki zagovarja Vidnar Stiploškovo, dokaznih predlogov nista imela, pa je bil veliko obširnejši Zdolškov odvetnik Dušan Pungartnik. Ta je ob 25 pričah, katerih zaslišanje je predlagalo tožilstvo, predlagal še zaslišanje nekdanjega direktorja I. J. Storitev Jožefa Tišlerja pa tudi Robnika. Za slednja dva se je tudi vprašal, zakaj ju ni med obtoženimi. Tišlerja sodišče ne bo moglo vabiti kot pričo, ker je mrtev, sumi o vpletenosti Danijela Robnika v to zgodbo pa so po naših podatkih še zmeraj v fazi predkazenskega postopka. "Da je bilo podjetju I. J. Storitve urejeno posojilo z namenom, da ga ta ne vrne, je čisti konstrukt, ki nima zveze z realnim stanjem. Šlo je za posojilo, ki je bilo namenjeno prav nakupu delnic Luke Zadar. In podjetje I. J. Storitve je te delnice kupilo, sprašujem se, zakaj to dejstvo tožilstvo ignorira," je navajal Pungartnik. Opozoril je tudi, da so bile kasneje pogodbe o vračilu prolongirane, po zadnjem sklenjenem aneksu je imelo podjetje I. J. Storitve čas za vračilo do 10. januarja 2012. "Tožilstvo očita tudi, da gre za posojilo družbi, ki lastniško ni bila povezana z Zvonovi, zaradi česar bi pri poslovanju z njo bila potrebna posebna skrb. To ne drži. I. J. storitve je bila namensko ustanovljena družba, preko katere sta Zvonova uresničevala projekte, ki jih sama nista zmogla ali smela," so bile besede odvetnika Pungartnika.
"I. J. Storitve je bila naša družba"
Kako se bodo na sodišču zagovarjali obtoženi, bomo izvedeli, ko se bo sojenje začelo. Neuradno pa smo izvedeli, da se v preiskavi Simon Zdolšek ni zagovarjal, Ljubo Peče je dejal, da nakup delnic zadrske luke ni bil njegov posel in da se je v posel vključil, ko so bile delnice že kupljene. Med drugim pa tudi, da se, kolikor mu je znano, nakup teh delnic ni financiral iz posojila NLB, temveč iz drugih virov, ki jih je imel Zvon Ena na voljo. Franc Ješovnik je v preiskavi zatrjeval, da je bila družba I. J. Storitve "njihova" družba, torej od Zvonov, to družbo pa so potrebovali, da "se Zvonova ne bi razkrila na tujih trgih, ker bi imela takoj fronto nasproti". Bistvo zagovora Mateje Vidnar Stiplošek pa je bilo, da je ravnala po navodilih Zdolška.