Mlini

Srečko Klapš
22.04.2021 03:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Maribor, drugo največje mesto, po katerem koli političnem in regionalnem načelu, v državi, ki se vedno bolj centralizira na Ljubljano z okolico, nima pravega pomena in statusa. Čeprav ima letališče, to že lep čas v upravljanju iz centrale pravzaprav ne deluje. V torek smo ponovno poslušali visokoleteče multimodalne vizije infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca o tem, kaj vse bi to letališče lahko bilo. V sredo se je v mesto ob Dravi pripeljal celo premier Janez Janša in s pritiskom na gumb zagnal superračunalnik ...

A že jutri je nov dan in pred poslanci predlog zakona, ki ukinja osem dosedanjih agencij in jih združuje v dve superagenciji. Med njimi sta dve, ki (še) imata sedež v Mariboru. Zavoljo sinergij in posledične boljše učinkovitosti, sta glavna argumenta vlade. Ob čemer jim s strokovnimi argumenti oponirajo direktorji večine dosedanjih agencij. Ker jim tega niso mogli pri pripravi zakona, saj javne obravnave sploh ni bilo. Verjetno so tudi zato prvotno vse želeli zamenjati, kar z dnevom uveljavitve zakona. Potem ko se je oglasila še Evropska komisija, so popustili in jih še do izteka mandatov pustili na položajih kot vršilce dolžnosti. Izjalovil se jim je tudi načrt, da bi nove direktorje in člane svetov imenovala kar vlada sama, po novem jih bo na njihov predlog državni zbor. Ob tem ne gre zanemariti, da koalicija ni bila zadovoljna z nekaterimi direktorji in njihovimi odločitvami. Minister Zdravko Počivalšek je Andreja Matvoza iz agencije za varstvo konkurence celo pozival k odstopu. Agencija za trg vrednostnih papirjev pa je preiskovala morebitno trgovanje z notranjimi informacijami ministra Andreja Vizjaka ...

Glede na to, da je opozicija vložila zahtevo za splošno razpravo o predlogu zakona in da koalicijski glasovalni stroj ne teče več tako gladko, je sicer še minimalna možnost, da poslanci zaustavijo postopek. A koalicijska želja po "političnem" združevanju agencij je velika, časa do konca mandata pa vse manj.

Žal nas v Mariboru pretekle izkušnje učijo, da je po toči zvoniti prepozno. Ko je šel enkrat sedež energetskega holdinga v Ljubljano, je tam z vedno več zaposlenimi ostal za vedno. In to kljub konkretnim poizkusom, podprtim z dano besedo tukajšnjih poslancev in mestnih oblastnikov. Po javnomnenjskem polomu Desusa se vedno bolj oddaljuje tudi obljubljeni urad za demografijo.

Če se direktor agencije za železniški promet kot bodoči vršilec dolžnosti ne želi zameriti vladajočim in se zato pod krinko "nepoznavanja problematike" potuhne, je še nekako razumeti. Županstva, ki bi še malo počakalo, preden bi se zavzelo za sto delovnih mest in pet milijonov evrov prihodkov, ki nastajajo v Mariboru, pa ne. Taktika čakanja, medtem ko je vlak odpeljal proti Ljubljani, se Mariborčanom nikoli ni izplačala. Očitno tako razmišljajo tudi v agenciji za energijo Duške Godina, kjer so upali reči bobu bob, čeprav še ne vedo, v katero smer se bodo dokončno zavrteli mlini.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta