V svojem gostinskem objektu ima kar tri hlajene vinske sobe. V enem ima vrhunske etikete iz Burgundije, Bordeauxa, Italije in novega sveta, v drugem v glavnem slovenska vina, v tretji vinski sobi pa so penine in šampanjci.
In katera vina je izbral chef, ki raje spije en kozarec dobrega vina kot deset povprečnih? »Izbral sem vina, ki so mi všeč in ki jih k degustacijskim menijem priporočam tudi v svoji restavraciji. Če bi bilo po moje, bi izbral še marsikaterega vinarja iz Vinskega vodnika, ker imajo res dobra vina in z vsemi dobro sodelujem. A ker je prostih mest le sedem, sem se odločil za lokalne, štajerske matadorje. Vina, ki sem jih izbral, izžarevajo strast, ko jih natočiš v kozarec, pa v njih začutiš iskreno človeško dušo,« je pojasnil Vračko.
Vinarji oziroma njihova vina so navedena po abecednem vrstnem redu!
Šipon ilovci, 2011, Dveri-Pax (Štajerska Slovenija)
Barva je nežna zlatorumena. Cvetica je kompleksnejša in nakazuje zrelost in dozorelost. Belo cvetje, vanilja, po praženem, počasi se kažejo medene note. V ustih je zelo suho, z zrelimi kislinami, lepo oljnato teksturo. Kljub zorenju v lesu, kar je zaznati, je ohranil klen karakter sorte šipon.
Kaspar, 2015, Gaube (Štajerska Slovenija)
Barva je srednje poudarjena limonasta z zlatimi odtenki. Cvetica je še dokaj zaprta, sicer pa najdemo tropske sadeže, kot je ananas, melono. V ustih je suho, kisline so nižje, malce umanjka hrbtenice. Tekstura je oljnata, srednjega telesa, karakter je malce dimen.
Kerner, 2015, Kogl (Štajerska Slovenija)
Vino je krasne nežne zlatorumene barve z zelenkastimi odtenki. Cvetica je izrazita, mirno bi jo zamenjal za renca, zelo pestra iz zelo zrelega grozdja. Najdemo kopico sočnih rumenih sadežev, kutine, ananas, breskev, cimet, kanček popra in šele začeli smo.
BigBoy, 2015, M-enostavno dobra vina (Štajerska Slovenija)
Nežne limonaste barve z zlatimi odtenki. Cvetica je zadržana, sadna, melone, zeleni orehi, limona. V ustih je suho, z obilico živahnih kisline, dokaj pestrega mladostnega okusa, srednjega telesa in srednjim zatonom.
Modra frankinja mačkovci, 2011, Marof (Prekmurje)
Barva je globlja rubinasta. Cvetica je pikantna, kot se za modro frankinjo spodobi. Črni poper, fin les, melone, cedra, čokolada in obilica temno rdečih in črnih sadežev. Zrelo! Čas je na njegovi strani. V ustih je zrelo, suho, krepko, z obilico taninov, ki se še mehčajo.
Renski rizling, 2015, Joannes Protner (Štajerska Slovenija)
Barva je nežna limonasta z zlatimi odtenki. Cvetica je dozorela, ponuja med, kutino, vinogradniško breskev. V ustih je suho, kisline so visoke, nekoliko robustno, a gre za mladega renca. Pookus je bolj profiliran, kot v ustih.
Sivi pinot, 2015, Valdhuber (Štajerska Slovenija)
Barva je nežna zlatorumena. Cvetica je srednje poudarjena, iz zelo zrelega grozdja, prevladujejo sočni rumeni sadeži, pozitivna (pre)zrelost, sladke začimbe. V ustih je suh, z oljnato teksturo, krepkejšega telesa. Sadnosti v ustih nekoliko zmanjka, poudarjena je maslena nota.
Rumeni muškat, 2015, Falot (Štajerska Slovenija)
Barva je bleda limonasto rumena. Cvetica je nežna, sortna, enostavnejša po muškatu. V ustih je suho, lažje, srednje intenzivno, z obilico svežine. Okus je pred cvetico, kar je eden zaščitnih znakov Janez Valdhuberja. Dobro izdelan, aperitivni rumeni muškat, kot nalašč za naše severne sosede.
Če želite biti redno obveščeni o tovrstnih izborih, se naročite na tedensko pismo O vinu.