Štirideset let je, kar so prvi slovenski pankerji Pankrti začeli igrati. Bend, ki ima na Gimnaziji Moste, kjer so imeli prvi koncert, spominsko tablo, bo obletnico proslavil v petek, 20. oktobra, z velikim koncertom v dvorani Stožice. Z eminentnim gostom Glenom Matlockom, basistom Sex Pistols, in drugimi glasbeniki. Tam bo tudi naš sogovornik in mogoče bo slišati njihove udarne pesmi: Totalna revolucija, Lublana je bulana, Anarhist, Sedemnajst, Jest sem na liniji, Kruha in iger, Metka in druge. Peter Lovšin (po pankersko Pero Gnus), pevec skupine, je bil skupaj z Gregorjem Tomcem iniciator ustanovitve benda, ki je spremenil slovensko glasbeno pokrajino in vplival na politične spremembe.
Prva punk skupina za železno zaveso
Pankrti so slovenska pank rock skupina iz Ljubljane. Nastala je leta 1977, razpadla pa leta 1987, leta 2007 so se spet združili. Posneli so deset plošč, od tega pet velikih studijskih. Znani so bili zaradi provokativnih in političnih besedil. Imenovali so jih tudi "prva pank skupina za železno zaveso". Od začetka so bili pod vplivom britanskega panka. Tomc (ta je našel ime za skupino) in Lovšin sta glavna avtorja skupine, saj sta napisala večino pesmi. Njihova druga plošča Državni ljubimci je dobila tudi nagrado za najboljšo ploščo leta v Jugoslaviji. Predzadnji koncert so Pankrti odigrali leta 1987 v nabiti Hali Tivoli v Ljubljani. Zaigrali so tudi še leta 1989 pred 40 tisoči ljudmi na zborovanju v podporo četverici na Kongresnem trgu, zadnjega pri nas pa decembra 2007 ob 30-letnici skupine. Potem so nadaljevali po bivši Jugoslaviji in polnili dvorane, kot sta Tvornica v Zagrebu in Kulturni dom v Beogradu.
Mariborska skupina Brez vprašanj bo prva
Skupina Brez vprašanj je bila izbrana za predskupino na koncertu po glasovanju na facebooku. "Ja, to je kar velik preskok, od malih klubskih odrov do največjega v Sloveniji. Malo nas je celo strah. Seveda pa konstrukcija ne dela dogodka, delajo ga tisti, ki nastopajo. V petek bomo odigrali svoje pesmi na način, kot smo jih do zdaj, pravi Uroš Bučan, basist skupine. O glasbi Pankrtov pravi, da ga vrne v obdobje, ko je bil še šolar in so jim bile kasete kot zlato.
In kaj meni o panku 40 let kasneje? "V predalu, zlikan in zložen na črto. Estetsko se mi zdi, da se ga vedno tišči v neki predal. Zdi se mi, da se nosilci pank glasbe najprej odločijo, kateri žanr bodo izbrali - in glede na to šablono oblikujejo izraznost benda. Enako je pri organizatorjih koncertov. Pri starih bendih mi je všeč to, da se mi po modernih standardih sploh ne zdijo pank. V svojih repertoarjih imajo balade, ljubezenske pesmi in tudi uporniške pesmi. Njih so mediji in okolica določili za pank, oni so le delali to, kar so čutili in se niso obremenjevali s formo glasbe. To se mi zdi glavni problem, namesto da bi bil pank drugačen, pionirski in iz vseh žanrov, se zapira v klube. Pozablja se namreč, da je pank v največji meri odnos do sebe in družbe - ne glede na število tonov, zaigranih v minuti."