Skupnost občin: Vodenje prevzel raški župan

Barbara Bradač
23.01.2018 17:44

Novi predsednik Skupnosti občin Slovenije je Branko Ledinek. Analiza je potrdila, kar župani trdijo že ves čas - da so občine finančno podhranjene

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pred sejo je potekalo neformalno druženje in pogovor županov in župank občin članic Skupnosti občin Slovenije, ki ji po novem predseduje župan občine Rače-Fram Branko Ledinek.
Igor Napast

Branko Ledinek, župan občine Rače-Fram, je na seji predsedstva Skupnosti občin Slovenije (SOS), ki je potekala danes v občini Rače-Fram, prevzel predsednikovanje tej organizaciji. "Predsedovanje prevzemam v trenutku, ko je država pred velikimi spremembami. Poleti bodo državnozborske volitve, jeseni lokalne, tako da verjetno nekih velikih zgodb s sedanjo vlado in sedanjimi zakonodajalci ne bomo imeli," je povedal Ledinek, ki bo vodil SOS do prihodnjih volitev SOS, ko bo potekala volilna skupščina SOS. Datum še ni določen, predvidoma bo potekala spomladi 2019.

Za regionalizacijo in decentralizacijo

Skupaj z vsemi tremi združenji občin želijo v SOS narediti korak naprej pri sprejemanju regionalne zakonodaje. "Vidimo, da je centralizacija države takšna, kot je še ni bilo od časa tovariša Tita. Tako pravijo vsi statistični podatki, kar pomeni, da bomo morali na področju regionalnega razvoja narediti nek preboj. Vse stranke so na nek način za, ampak realizacije tega ni. Statistični podatki pravijo, da tako velikih regionalnih razlik še nikoli ni bilo," je jasen Ledinek, ki je izpostavil še zavzemanje na področju oblikovanja kohezijske politike, saj sedanje kohezijsko obdobje občinam ni naklonjeno, in izpostavil problem financiranja občin.

Podfinanciranje na škodo občanov

To, da so občine podhranjene v financiranju od države, opozarjajo župani in županje že dlje časa. Danes pa je njihove besede s strokovno analizo podprl tudi Boštjan Brezovnik, direktor Inštituta za lokalno samoupravo, javne službe in javno-zasebno partnerstvo Maribor, kjer so pripravili primerjalno analizo sistema financiranja občinskih nalog s predlogom metodologije za določitev povprečnine. Z mednarodno primerjavo se je izkazalo, da so slovenske občine v primerjavi s tujimi na najnižji stopnji fiskalizacije decentralizacije. Ugotovili so, da je stopnja avtonomije lokalnih skupnosti in odvisnosti od centralnih oblasti na ravni držav, kot je recimo Malta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta