Slovenski ribič Anton Vidovič je ujeto ribo odnesel v Center za raziskovanje morja Rovinj, so objavili na Facebook strani Aquarium Pula. Tam jo je prevzel Neven Iveša z Univerze Jurja Dobrile v Pulju.
Srebrnoprogasta napihovalka vsebuje izredno močan strup tetrodotoksin, ki ob zaužitju lahko povzroči hude zdravstvene težave in smrt. Največ ga je v spolnih žlezah in jetrih, prisoten pa je tudi na koži.
Za ljudi je tetrodotoksin smrtonosen, usoden pa naj bi bil ob zaužitju že en- do dvomiligramski odmerek. Znanega protistrupa zanj ni. Tetrodotoksin je 1200-krat bolj strupen kot cianid. V eni ribi je dovolj strupa, da lahko ubije 30 odraslih ljudi.
Srebrnoprogasta napihovalka je invazivna vrsta ribe, ki živi v tropskih predelih Indijskega in Tihega oceana. V Sredozemsko morje je prišla iz Rdečega morja skozi Sueški prekop in je zdaj že več let navzoča v Jadranu. Zaradi plenjenja in pomanjkanja naravnih sovražnikov negativno vpliva na biotsko raznovrstnost in ogroža ribištvo, saj poškodujejo ribiške mreže, trga vabe in trnke.
O ulovu napihovalke smo sicer v Večeru poročali že decembra lani. Takrat je šlo za drugo vrsto napihovalk "Sphoeroides pachygaster", ki so jo našli v zaboju z ribami v splitski ribarnici, kar je povzročilo paniko v Splitu.