V toplih dneh ne pozabimo na hidracijo svojega štirinožca

Kaja Komar
14.04.2025 08:20

Brez vode ni življenja in voda je eden izmed glavnih pogojev za zdravje tako nas ljudi kot naših hišnih ljubljenčkov.

Poslušaj
Shutterstock
Alenka Koprivšek, dr.vet.med.
Osebni Arhiv

Sodeluje v številnih bioloških procesih, ki omogočajo delovanje organov, tkiv in celic. »Hidracija je ključna za pravilno delovanje organov, prebavo, regulacijo telesne temperature in splošno zdravje mačke ali psa,« pojasnjuje veterinarka Alenka Kropivšek. »Voda podpira cirkulacijo, prebavo, izločanje toksinov, gibljivost sklepov in uravnavanje telesne temperature.« Če v telesu mačke ali psa pride do dehidracije, lahko nastopijo zdravstveni zapleti in nekateri med njimi so lahko, če ne ukrepamo pravočasno, tudi smrtno nevarni.

V toplejših dneh vsi potrebujemo več vode

Količina vode, ki jo vsak dan potrebuje mačka ali pes, je odvisna od različnih dejavnikov, kot so velikost, starost, aktivnost, okolje in prehrana.

Prihaja poletje in z njim višje temperature, zato je treba svežo vodo pogosteje ponuditi prav vsem psom, še toliko bolj pa bolj aktivnim in tistim z večjo telesno maso, saj se tekočina prek znojenja in hitrejšega dihanja hitreje izgublja. »Mačkam, ki jedo večinoma suho hrano z manj vlage, moramo zagotoviti dodatno tekočino za dosego ustrezne hidracije,« poudarja dr. Kropivškova. »Prav tako bodo več vode zaradi suhega zraka potrebovale vse izključno notranje mačke v klimatiziranih prostorih.«

Kako prepoznati dehidracijo?

Vsi dobro poznamo izraz »pasja vročina«, pogosto pa pozabimo, kako zelo vroče je lahko psom poleti. Če dolgodlaki bernardinec na sprehodu začne sopihati in se »z jezikom do tal« vleče proti domu, boste njegovo željo po posodici sveže vode hitro prepoznali, pri drugih psih, še manj pa pri mačkah, to morda ne bo tako očitno.

Če mačka ali pes še lahko pije, mu takoj ponudite svežo vodo. »Če tega ne zmore, je nujen obisk veterinarja, saj bosta verjetno potrebni infuzija in podporna terapija.« Bolj občutljivi so mladički, bolne in starejše živali, saj dehidracija nastopi hitreje kot pri odraslih zdravih štirinožcih.

Spodbujajte pitje, menjavajte vodo, več posodic in fontana

Zelo je pomembno, da ima vaš ljubljenček ne glede na letni čas vedno dostop do sveže in ne premrzle vode. Redno preverjajte in menjajte vodo v posodi, da se v vročih dneh ne bo preveč segrela in bo vedno privlačna za pitje. Glede morebitnih posebnih potreb po hidraciji pri vašem ljubljenčku se lahko posvetujete tudi z veterinarjem. Ko se odpravite od doma, imejte vedno s seboj stekleničko s svežo vodo za svojega kosmatinca, da se bo lahko odžejal tudi na sprehodu ali izletu in ga luže, mlake ali jezera, ki so lahko vir raznih okužb, ne bodo več zanimale. »Pri mucah lahko postavite več posod z vodo na različna mesta, naj bodo nizke, da jih ne motijo pri pitju, in iz čim bolj naravnih materialov, ki se lahko operejo v pomivalnem stroju. Vodo lahko dodate tudi mokri hrani ali ponudite neslano juho oziroma napitke, narejene posebej za živali, ki so okusni, izotonični in nizkokalorični,« svetuje dr. Alenka Kropivšek. Nekatere mačke ne marajo stoječe vode, zato jim – če niste navdušeni nad tem, da bi jim večkrat na dan odpirali pipo v kopalnici – ponudite vodo iz fontane, v suho hrano pa lahko dodate nekaj vode, da še povečate vnos tekočine. Za učinkovitejšo rehidracijo vaše mačke ali psa dr. Kropivškova svetuje izotonični napitek, ki bo z elektroliti in glukozo takoj poskrbel za optimalno hidracijo vašega štirinožnega prijatelja in pomagal ohranjati ravnovesje tekočin v telesu. Uporabljate jih lahko tudi kot prvo pomoč pri zdravstvenih težavah, kot so vročina, driska ali bruhanje, da nadomestite izgubo tekočin ter poskrbite za zdravo prebavo in črevesno mikrofloro.

Znaki dehidracije

  • Suha usta in lepljive dlesni: ko je telo dehidrirano, se izločanje sline zmanjša, kar povzroči suha usta in lepljive dlesni.
  • Letargija in izguba teka: dehidrirani ljubljenčki pogosto postanejo utrujeni, brez volje do gibanja in ne želijo jesti.
  • Temen, zgoščen urin: ko telesu primanjkuje tekočine, urin postane temnejši in bolj koncentriran.
  • Izguba elastičnosti kože: ko poskusimo rahlo privzdigniti kožo na vratu ali hrbtu, se bo v primeru dehidriranosti zelo počasi vrnila v prvotni položaj.
  • Pretirano sopenje pri psih: pomanjkanje vode vpliva na regulacijo telesne temperature, kar pri psih lahko vodi v povečano sopenje.
  • Upad energije in splošna šibkost: dehidrirane živali pogosto postanejo šibke, se ne premikajo ali igrajo kot po navadi.
  • Vdrte oči ali suh nos: oči postanejo vdrte, nos pa lahko postane zelo suh in topel.
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.