Za človeka

Branka Bezjak
30.12.2020 03:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Branka Bezjak

"Iz aktualne koronakrize se ne bomo izvili z ležanjem na kavču pred televizorjem, ampak samo s solidarnostjo, če bomo priskočili na pomoč, naredili, kar je v naših močeh." Tega seveda ni izjavil kateri od vodilnih slovenskih politikov, da bi pozval ljudi k sodelovanju za skupno dobro, ampak prostovoljka, ki pomaga v bolnišnici v Mariboru. Tudi za dijakinji Srednje zdravstvene šole Celje je samoumevno, da kot bodoči medicinski sestri ob popoldnevih, potem ko opravita s šolskimi obveznostmi, pomagata v domu upokojencev. To sta le dva od številnih primerov posameznikov, ki so se po državi aktivirali kot prostovoljci, da bi vsaj delno ublažili tegobe, ki jih je prinesel koronavirus. In čeprav je ob teh še več prostovoljcev v sicer zelo razvejeni mreži prostovoljcev v tradicionalnih nevladnih organizacijah, je vsak dodaten posameznik dobrodošel.

Zato smo se tudi pri Večeru odločili, da se ob poročanju o vidikih koronačasa vključimo še neposredno. Seveda je to le drobec, delček pomoči, ki pa je bil povsod, kjer smo sodelovali, zelo dobrodošel. Ne nazadnje bomo opolnomočeni z lastno izkušnjo poslej ob nagovarjanju drugih, naj se "premaknejo s kavča", bolj prepričljivi.

"Odziv prostovoljskih organizacij in prostovoljcev za lajšanje socialnih in zdravstvenih stisk je v času prisotnosti covida-19 izjemno pomemben. Pomoč potrebujejo tudi posamezniki, ki običajno ne spadajo med prejemnike pomoči humanitarnih in drugih organizacij. Starejši, ki živijo sami in nimajo socialne mreže, otroci, ki za uspešno opravljanje šole potrebujejo dodatne razlage, družine, ki so socialno šibke in kjer otroci nimajo dovolj podpore za učenje ..." izpostavljajo v Slovenski filantropiji, združenju za promocijo prostovoljstva. Možnosti za to, da pomagamo, kjer lahko in kjer bo hkrati tudi varno tako za nas kakor za druge, torej so. Ni treba v rdečo cono ali kam, kjer so možnosti, da se okužimo, večje. Kakšnemu starostniku boste ogromno pomagali že, če boste zanj stopili do lekarne, ali pa "zgolj" peljali koga v službo.

In če se vrnemo k uvodu. Tisti, ki so že in še bodo del svojega prostega časa namenjali za skupnost, tega tako ne počnejo zato, ker bi jih k temu nagovarjali politiki. Tovrstnih pozivov niti ni pričakovati. Prostovoljci to počnejo zaradi lastnega dobrega občutka, da so naredili nekaj za sočloveka v stiski. Četudi se s tem na neki način daje potuha vsakokratnim oblastnikom, ki dopuščajo sistem, ki povzroča krivice, dopušča revščino, ki jo nato blažijo humanitarne organizacije s prostovoljci in raznimi programi, paketi pomoči.

Pri iskanju razlogov, zakaj pomagati, je lahko v pomoč tudi eden od sloganov Društva študentov medicine Maribor, ki je tudi dobitnik naziva Večerov nevladnik Štajerske 2020. Zelo preprost, a zelo zgovoren je - Pomagam, ker lahko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta