Zakaj je bil prepovedan Reporter Magazin

Miha Raičevič Miha Raičevič
11.12.2017 20:48
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Revija je bila že natisnjena in tudi že pri distributerju, pripravljena na prodajo naslednji dan, ko so bili v uredništvu Reporterja obveščeni o začasni prepovedi prodaje posebne izdaje.
Robert Balen

Združenje novinarjev in publicistov je danes objavilo protestni zapis zaradi sodne prepovedi izdaje posebne tematske izdaje Reporterja. 
"Pri Združenju novinarjev in publicistov (ZNP) smo zgroženi nad grobim posegom okrajne sodnice v Ljubljani Mateje Gruškovnjak, ki je prejšnji teden preprečila prodajo že natiskane izdaje revije Reporter Magazin," so zapisali. Pojasnjujejo, da sta bila naslovna tema posebne izdaje najbogatejša Slovenca Iza in Samo Login, sicer ustanovitelja podjetja Outfit 7, ki je bilo kasneje prodano kitajskim investitorjem. 
V pismu so zapisali, da se sodnica ni seznanila z vsebino članka. "Kot je zapisala v svoji odredbi, "je bil sklep o zavarovanju (prepovedi izdaje) izdan le na podlagi podatkov, ki jih je posredoval upnik (Loginova) v predlogu za zavarovanje, in sodišče resničnosti njihove vsebine ni preverilo," dodajajo v ZNP.

Loginova: Obiskovali so celo družinske grobove

V odvetniški pisarni Stušek, ki zastopa zakonca Login, pa so zapisali, da sta zakonca "jasno in v naprej zaprosila, da če že morajo pisati o njima, naj pišejo na zakonsko dopusten način in ob tem naj ne izpostavljajo družinskih članov ter vsebin, ki so tipično zasebne". In tudi, da so celo obiskovali družinske grobove. Začasna odredba, ki so jo prav tako posredovali medijem, pa se bere, kot bi živeli v Orwellovem letu 1984.
Novinarjem očitajo tudi razkrivanje zasebnega družinskega življenja, objavljanje podatkov iz osebne družinske zgodovine in družinskega debla, podatkov, ki se tičejo sprememb imena ter objavljanje fotografij iz družinskih albumov, fotografij iz otroških let, fotografij iz časa šolanja oziroma izobraževanja, fotografij iz počitnic oziroma dopustovanja in nič več od tega. "Vsakršna drugačna razlaga širi namen in domet začasne odredbe in pomeni izkrivljanje dejstev v predmetni zadevi," so v odzivu še zapisali v omenjeni odvetniški pisarni. 
{twitter}https://twitter.com/RevijaReporter/status/940192021377150976{/twitter}
"Reporter Magazin bi še vedno, navkljub izdani začasni odredbi, lahko pisal na zakonsko in ustavno pravno skladen način, brez prekomernega poseganja v zasebnost zakoncev Login," so zaključili. 

Šurla: Sodnica in zakonca članka sploh niso videli

Vendar odgovorni urednik Silvester Šurla pravi, da ni bilo povsem tako. Napovedal je, da bodo do roka vložili ugovor na sodno odločbo, ki je bila po njegovih besedah izdana brez tehtanja sodišča med dvema stvarema: svobodi izražanja in pravici do zasebnosti. Pravi, da je sodnica Mateja Gruškovnjak popolnoma sledila predlogu odvetnika, ki zastopa zakonca Login, kar naj bi celo sama zapisala v sklepu. 
V primeru kršitve je v sklepu tudi že zapisana zagrožena kazen. 100.000 evrov bi morali plačati, če bi sklep kršili, če pa bi se kršitve ponavljale, pa bi lahko Reporter čakala do milijona evrov visoka kazen.  
Potrdil je besede ZNP, da sodnica in zakonca Login članka niso prebrali in prepričan je, da bi bili vsi pozitivno presenečeni, če bi ga. Pojasnjuje, da so imeli namen objaviti le uspešno zgodbo dveh najbogatejših Slovencev, ki sta po sicer nepotrjenih podatkih skupaj z drugimi solastniki prodala družbo za milijardo evrov. 
V uredništvu so že prej v redni izdaji Reporterja napovedovali, da bodo v posebni izdaji razkrili tudi pravi imeni obeh zakoncev, saj menijo, da imajo bralci to pravico izvedeti. Sicer pa so najprej zakonca Login zaprosili za intervju, potem pa, ko so jih zavrnili, prosili za nekatere odgovore, ki pa jih prav tako niso dobili. 
So pa pretekli četrtek od sodišča prek zasebne detektivke v roke dobili začasno prepoved prodaje revije, ki je bila že v distribucijski hiši in bi jo morali v petek že prodajati. Seveda so zaradi tega utrpeli tudi poslovno škodo. Zdaj bodo morali namreč na novo natisniti posebno izdajo brez omenjenega članka, saj imajo tudi obveznosti do oglaševalcev.
Šurla na koncu še pove, da odločtive sodišča na razume, pri tem pa navede svetovno znani imeni iz sveta informacijskih tehnologij - Stevea Jobsa in Billa Gatesa, katerih življenje je bilo v biografijah precej razgaljeno. ZNP pa je svoje pismo zaključil z besedami: "Združenje novinarjev in publicistov poziva sodišče, naj preneha z nezaslišanim ukrepom cenzure medija in nemudoma spet vzpostavi ustavno normo svobode izražanja".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta