Stanje oziroma mirovanje za avtomobil ne pomeni nič dobrega. Številni njegovi deli in sklopi so narejeni, da se gibljejo in pri tem zvečine tudi mažejo. Pri mirovanju odtečejo olja na dno (karter, spodnji del ohišja menjalnika …), tesnila na gredeh (radialna rotacijska tesnila ali ''semeringi'') so nenehno stisnjena, gibljivi deli se (lahko) počasi sprimejo z mirujočimi. Ekstremne temperature in vlaga prav tako niso zaveznik (mirujoče) mehanike. Tudi gume trpijo, saj so ves čas obremenjene na istem delu, zato se lahko tam nekoliko sploščijo.
Globina profila
Zakonsko predpisana minimalna globina profila gume znaša 1,6 milimetra, pri Goodyearu, denimo, pa svetujejo, da jo zaradi varnosti zamenjate že, ko globina profila pade pod 3 milimetre.
Strokovnjaki priporočajo naslednje korake:
Najprej preverimo, ali so se v avtomobil (predvsem motorni del, a tudi drugje) udobno namestile kakšne živali. S toplo vodo, v kateri je nekaj čistila, operemo vsaj prednjo in zadnjo šipo ter metlice brisalnikov. Preverimo raven olja v motorju, raven zavorne tekočine, raven hladilne tekočine in tekočine za brisalnike. Preverimo, ali je pod vozilom kak (svež) madež. Preverimo, ali se zdijo gume dovolj polne. Ob zagonu preverimo, ali sveti katera od opozorilnih lučk. Pred speljevanjem preverimo delovanje zavor (upor na stopalki zavore) in volanskega mehanizma (manjši zasuk v levo in desno). Preverimo delovanje svetil, vsaj žarometov in smernikov.
Poletna guma ima pri 15 stopinjah Celzija pri zaviranju od 100 kilometrov na uro tudi do sedem metrov krajšo zavorno pot!