Je zelnata trajnica, visoka od 5 do 15 centimetrov. Vsi lopatičasti ali narobe jajčasti in redko nazobani listi so združeni v pritlično rozeto. Notranji, rumeni, cevasti cvetovi so obdani z belimi jezičastimi cvetovi, vsi pa so združeni v 12 do 13 milimetrov širok košek, ki cvete od marca do novembra. Razširjena je po vsej Sloveniji od nižin do visokogorskega pasu in raste povsod - na travnikih, gozdnih robovih, posekah, parkih, vrtovih in tudi v redkih gozdovih.
Mlade liste marjetice lahko uporabljamo skoraj vse leto, vendar največ spomladi in v zgodnjem poletju - za solate, juhe in prikuhe. Čvrste cvetne popke, namočene v kisu, pa lahko uporabimo kot nadomestek za kapre. Cvetne koške in liste sušimo za čaj.
Cvetne koške in liste nabiramo od marca do avgusta, popke aprila in maja, korenine pa od septembra do novembra.
Rastlina vsebuje saponine, eterično olje, sluzi, smolo, beljakovine, grenčine, čreslovino, jabolčno, vinsko, ocetno in oksalno kislino, maščobno olje, provitamin A in vitamin C.
Marjetice lajšajo bronhitis, bolečine v prsih, pljučne tvore. Čistijo kri, preprečujejo vnetja, pospešuje presnovo in celjenje ran. Čaj iz marjetice deluje poživljajoče, Priporočajo jo pri boleznih jeter, ledvic in mehurja ter pri vnetju želodčne in črevesne sluznice kot tudi pri notranjih krvavitvah.
Opozorilo
Uživanje marjetic se odsvetuje nosečnicam, saj lahko povzročijo škodljive učinke na razvoj ploda. Prav tako se uživanje odsvetuje doječim materam, saj lahko marjetica povzroči zastoj rasti otroka.
ČAJ ZOPER ANGINO
Pripravimo poparek iz listov in cvetnih koškov marjetice. Uporabimo tri žlice suhega zelišča in en liter vode. Pustimo stati deset minut. Pijemo trikrat dnevno eno skodelico. Čaj lahko sladkamo z medom.
ZA RANE
Na vnete rane, ki se nočejo zaceliti, damo obkladek iz poparjenih marjetičnih cvetov.
SOLATA ZA ČIŠČENJE KRVI
Mlade liste male marjetice dobro očistimo, narežemo in primešamo še topel krompir ali fižol. Solato začinimo s soljo, belim oljem, česnom, jabolčnim kisom ali limoninim sokom.
SIRUP ZA IZKAŠLJEVANJE
Za pet pesti svežih cvetov marjetice prelijemo z litrom hladne vode, pustimo stati 24 ur. Precedimo in dodamo kilogram sladkorja, na rahlem ognju segrevamo 15 do 20 minut. Tekočina ne sme vreti. Kuhamo samo toliko časa, da se sladkor raztopi. Še vroče nalijemo v kozarčke in dobro zapremo. Sirup uporabljamo trikrat na dan.
VINO IZ NAVADNE MARJETICE
Potrebujemo 25 dag svežih cvetov navadne marjetice, limono, liter dobrega črnega vina.
V kozarec s širokim grlom damo marjetice, na kose narezano limono, vse prelijemo z vinom. Pustimo stati tri tedne in precedimo. Vino čisti kri, uživamo ga trikrat na dan po eno čajno žličko.
MARJETIČINO OLJE
Potrebujemo kozarec s širokim grlom s pokrovom, oljčno olje in toliko svežih cvetnih koškov navadne marjetice, da pokrijemo kozarec malo čez polovico.
Sveže cvetoče koške navadne marjetice damo v kozarec, prelijemo z oljčnim oljem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za šest tednov postavimo na okensko polico, kjer je sonce. Kozarec večkrat pretresemo. Po tem času olje precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku. Z oljem masiramo mesta, kjer je prisotna srbečica.
MARJETIČINA TINKTURA
Potrebujemo kozarec s širokim grlom s pokrovom, žganje in toliko cvetnih koškov navadne marjetice, da pokrijemo polovico kozarca.
Sveže cvetoče koške navadne marjetice damo v kozarec, prelijemo z žganjem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za tri tedne postavimo v senco. Kozarec večkrat pretresemo. Po tem času marjetično tinkturo precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru. S tinkturo si pomagamo pri revmi, mišičnem mačku in protinu, tako da 25 do 30 kapljic tinkture razredčimo z decilitrom soka ali vode, pijemo enkrat dnevno.
JUHA IZ DIVJE RASTOČIH RASTLIN
Potrebujemo ¼ kg divjih užitnih rastlin (divja čebula ali čemaž, navadna marjetica, navadni plešec, ozkolistni trpotec, navadna regačica, regratovi listi), 20 dag krompirja,1 žlico oljčnega olja, 1 žlico polnovredne moke, 1 l zelenjavne jušne osnove, 3 dl mleka, 1 lonček kisle smetane (2 dl), sol in poper po okusu.
Rastline očistimo, operemo, odcedimo in narežemo. Cvetove za okrasitev prihranimo cele. Krompir operemo, olupimo in narežemo na kocke. Juho zmiksamo s paličnim mešalnikom. Po okusu solimo in popramo. Razdelimo na krožnike. Na vsak krožnik z žličko porazdelimo kepice kisle smetane. Juho okrasimo s cvetovi škrlatno rdeče ali bele mrtve koprive.
POMLADANSKA SOLATA
Za pripravo solate potrebujemo eno pest očiščenih in opranih cvetov navadne marjetice, dve pesti narezanih listov ozkolistnega trpotca, dve pesti regratovih listov ter eno pest očiščenih in opranih cvetov trobentic, nekaj lističev rmana, dve pesti listov čemaža ali divje čebule.
Rastline dobro operemo in jih rahlo posušimo na kuhinjski krpi. Po želji zabelimo z dobrim oljčnim oljem, dodamo razredčen domač jabolčni kis, ščepec soli in vse skupaj dobro premešamo. Solata se uporablja za čiščenje krvi in celotne presnove.