Včeraj so v oddaji Odmevi na TV Slovenija poročali o smiselnosti testiranja s hitrimi testi. V studio so želeli povabiti sogovornika, ki bi razložil, zakaj prihaja do odstopanj, saj se v veliko primerih, ko hitri test potrdi okužbo s koronavirusom, zgodi, da je PCR test kasneje negativen. "Vendar vladni urad za komuniciranje ni dal soglasja za nastop vodje vladne strokovne skupine za covid v naši oddaji, prav tako nam sogovornika niso našli na ministrstvu za zdravje in na NIJZ," je pojasnila voditeljica Tanja Starič.
To pa ni bilo edino včerajšnje posredovanje Ukoma. Tudi v oddaji Svet na Kanalu A so poročali, da Ukom ni dovolil nastopov ministrice za šolstvo Simone Kustec, direktorja NIJZ Milana Kreka ter predstavnikov ministrstva za zdravje v njihovem programu. Voditelj oddaje Gregor Trebušak je dejal: "Od vseh smo dobili odgovor, da Ukom potrjuje ali zavrača gostovanje v naši oddaji, in danes je vladna služba, torej Uroš Urbanija, vsem prepovedal dajati odgovore in jim prepovedal tudi gostovanje pri nas."
Ukom odgovarja ...
Zato smo na Ukom naslovili novinarska vprašanja, zakaj so prepovedali nastop Bojane Beović v Odmevih in ali Ukom odloča, kdo bo lahko nastopil v posameznih oddajah. V odgovoru nam razloga za takšno odločitev niso pojasnili. So pa zapisali, da so že včeraj na temo hitrih testov na novinarski konferenci pojasnila podajali "kar trije strokovnjaki" in danes je bil na voljo za vsa pojasnila tudi vodja Centra za nalezljive bolezni pri NIJZ Mario Fafangel ter da so popoldan na novinarski konferenci o najnovejših ukrepih v zvezi s covid-19 spregovorili tudi predsednik vlade Janez Janša s podpredsednikoma Matejem Toninom in Zdravkom Počivalškom.
Ukom sicer trdi, da koordinira in usklajuje nastope vlade in predstavnikov vlade ter strokovne skupine. Ti na vprašanja dnevno odgovarjajo na novinarskih konferencah, teh je bilo v mandatu te vlade že 234, poudarjajo na Ukomu in dodajajo, da vlada komunicira prek vseh svojih komunikacijskih kanalov. Pri tem med drugim uporablja tudi vse svoje profile na družbenih omrežjih, kot so Twitter, Facebook, Instagram, Viber skupnost, ter prek posebnega spletnega mesta o novem koronavirusu.
Gruban: Ne Urbanija ne Ukom nista avtoriteti
Marko Milosavljević z ljubljanske fakultete za družbene vede:
"Slabo komuniciranje z javnostjo (državljani in mediji) je od samega začetka razvidno kot ena ključnih napak te vlade, tako na splošno kot (posebej) pri boju proti epidemiji. Še več, slabo komuniciranje je eden glavnih krivcev za neuspešen boj proti širjenju virusa in za nespoštovanje zdravstvenih ukrepov.
Uroš Urbanija, direktor Ukoma, ni dorasel situaciji in ni sposoben ustrezno voditi urada: delo Ukoma je nestrokovno in nedosledno, sporočila nejasna in neučinkovita, nastopi raznih govorcev polni napak ali neokusnosti.
Vse to bi sposoben vodja Ukoma moral znati preprečiti in državljanom in medijem v tako nevarnih časih zagotoviti jasne, ažurne, smiselne informacije, ki bi bile sporočene na prijazen, empatičen način, brez arogance ali ignorance, ki žal ves čas kazi delo Ukoma in raznih govorcev.
Vendar Urbanija in Ukom tega več kot očitno ne znata, ne zmoreta in (ali) nočeta. Ukinitev soglasja ključnim predstavnikom v boju z epidemijo je v tako nevarnem času, kot ga doživljamo ob tem tretje valu epidemije, in ob vrsti nejasnosti, ki se pojavljajo v javnosti, preprosto nedopustno in predstavlja napad na javnost in na javni interes. Predstavlja napad na pravico javnosti do ustrezne obveščenosti in ustrezne zaščite pred smrtno nevarno epidemijo. Nihče pri zdravi pameti ne bi sredi tako resne zdravstvene krize, ki zadeva vse prebivalce Slovenije, tem prebivalcem odvzel možnost ustrezne obveščenosti. In nihče ne bi ključnim predstavnikom vladne zdravstvene ekipe prepovedal obveščati javnosti.
Tak radikalen ukrep Ukoma v tako hudem času zgolj pomeni, da Urbanija, Ukom ali celotna vlada prikrivajo pred državljani nekaj, kar je očitno za to vlado zelo kompromitirajoče in nevarno. Očitno je Ukom strah dodatnih informacij in pojasnil, ki jih javnost pričakuje in zahteva."
Društvo novinarjev: Ne pristajamo na cenzuro Ukoma, novinarji smo zavezani javnosti
"V Društvu novinarjev Slovenije zaznavamo nove oblike kratenja novinarske svobode, ki se odražajo tako v omejevanju in preprečevanju zastavljanja novinarskih vprašanj na vladnih novinarskih konferencah in poslej očitno tudi v novih pristojnostih Urada vlade za komuniciranje (Ukom), da ministrom, uradnikom in drugim funkcionarjem prepoveduje nastope v informativnih oddajah medijev. Oboje je za demokratične standarde nesprejemljivo in predstavlja nedopustno cenzuro. Ukom ne more biti selektor vsebin za medije in jih prilagajati po svoji meri oziroma meri vlade ter s tem onemogočati celovitosti informiranja javnosti in delo uredništev. Centralizirano komuniciranje oblasti, cenzura lastnih funkcionarjev in omejevanje dostopa novinarjev do informacij so značilnosti avtokratskih in nedemokratičnih sistemov, ki ne spoštujejo svobode govora.
Od novinarjev in medijskih hiš smo v zadnjih tednih prejeli več informacij o težavah, ki jih imajo pri postavljanju vprašanj na novinarskih konferencah vlade. Novinarji, ki se prijavijo k vprašanjem, so prevečkrat spregledani. Novinarji Slovenske tiskovne agencije v več primerih niso mogli postaviti vprašanj. Minuli petek se je na novinarski konferenci predsednika vlade k besedi med prvimi prijavil novinar portala Necenzurirano.si, a edini med prisotnimi novinarji ni dobil besede. Medijska hiša nam je pred časom sporočila, da so jo med novinarsko konferenco odklopili z Zooma. Več informacij nakazuje, da so pristojni kritični do določenih novinarjev (na primer Dela), češ da postavljajo preveč ali neugodna vprašanja in podobno.
Opozarjamo, da novinarji in mediji delujemo v službi javnosti in funkciji njenega obveščanja o družbeno pomembnih temah in zadevah. To je še zlasti pomembno v obdobju epidemije, ko javnost potrebuje čim širše relevantne informacije. Te nikakor ne morejo ostati na situ Ukoma, temveč o vsebinah za javnost presoja vsak medij oziroma novinar samostojno in znotraj uredništev. Vsakršno načrtno izogibanje novinarskim vprašanjem, ki jih nosilci oblasti vnaprej ocenjujejo kot neugodna, pomeni suspenz novinarjev in ogrožanje opravljanje osnovnega novinarskega dela – nadzora nad delom oblasti. Prav zato pričakujemo pojasnila, po kakšnem ključu se Ukom odloča, komu na novinarskih konferencah dovoljuje postavljanje vprašanj oziroma kdaj in kako in zakaj število vprašanj omeji ter hkrati, kako in zakaj nenadoma omejuje tudi sogovornike. Pričakujemo konstruktivno sodelovanje vseh sogovornikov, relevantnih za razdelavo tematik – tako iz vrst politike in stroke, še zlasti prve. Tudi njih zavezuje odgovornost do javnosti, hkrati pa kot kompetentni in suvereni (so)odločevalci na svojih področjih ne morejo pristajati na omejevanja in prepovedi Ukoma."