Boštjančič: RTVS ima veliko izzivov, financiranje je le en del

STA, A.L.
22.08.2024 15:50

Pomisleke glede zvišanja rtv-prispevka naj bi imeli na ministrstvu za finance, ki bdi nad javnim denarjem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

RTVS ima veliko izzivov, višina rtv-prispevka je samo en del, en del pa je povezan predvsem z upravljanjem tega javnega zavoda, je po napovedi ministrstva za kulturo o odloku za 10-odstotno zvišanje rtv-prispevka dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Vlada se glede tega še ni uskladila, težave je treba reševati celovito, je izpostavil.

Ministrstvo za kulturo, ki ga vodi ministrica Asta Vrečko (Levica) je namreč ta teden sporočilo, da so pripravili odlok o 10-odstotnem zvišanju rtv-prispevka in ga poslali v medresorsko usklajevanje. Odlok naj bi po njihovih navedbah sprejela do konca meseca, rtv-prispevek, ki je od leta 2012 nespremenjen, naj bi tako namesto 12,75 evra od leta 2025 znašal 14,02 evra na mesec za gospodinjstvo.

Pomisleke glede zvišanja rtv-prispevka naj bi medtem imeli na ministrstvu za finance, ki bdi nad javnim denarjem. Minister Boštjančič je pred današnjo sejo vlade dejal, da se glede te teme na vladi še niso uskladili, zato ne želi "prejudicirati pa kaj veliko komentirati" končne odločitve. Poudaril je, da ima Radiotelevizija Slovenija (RTVS) sicer pred sabo veliko izzivov, del teh je povezan z upravljanjem javnega zavoda.

Več naklonjenosti zvišanju rtv-prispevka je zaznati v koalicijskih vrstah

"Mislimo, da je treba težave reševati celovito, ne zanikamo tega, da ima seveda probleme tudi s financiranjem ali dovolj visokim financiranjem. A samo po sebi je financiranje v resnici posledica načrtov, v tem primeru predvsem sanacijskih načrtov. Gre za precej kompleksno zadevo in v tem kontekstu je stališče ministrstva, da je treba tudi temu primerno pristopiti do reševanja težav," je pojasnil minister.

Več naklonjenosti zvišanju rtv-prispevka je medtem zaznati v koalicijskih vrstah. Po besedah vodje poslancev Svobode Boruta Sajovica se v poslanski skupini o tem še niso pogovarjali, je pa na mestu vprašanje, katera položnica v tej državi se v zadnjih 15 letih ni povišala. "Če hočemo imeti kvaliteto, je za to zagotovo treba imeti nekaj sredstev, vendar pa opraviti tudi notranjo organizacijo in povečati učinkovitost," je dejal.

Da bodo tudi v javnem zavodu morali opraviti svojo nalogo, je danes dejal tudi predsednik SD in gospodarski minister Matjaž Han. A kot je opozoril, je govor o dveh evrih, to je lahko zelo velika politična zgodba, a zadnjih 15, 20 let so se cene dvigovale povsod. "Če želimo imeti javni sektor, tudi RTVS relativno v redu, bo treba nekaj narediti, drugače pa bomo morali dati denar iz drugih virov," je dejal. Meni, da se bodo torej o zvišanju rtv-prispevka pogovorili. Prav tako pa v samem zavodu po njegovem mnenju stvari ne gredo v pravo smer, zato bi bil morda na mestu pogovor o spremembi zakonodaje, saj da ta, ki so jo sprejeli, ni idealna.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta