Cantarutti po ugotovitvah KPK pri nabavah zaščitne opreme privilegiral tudi MEDICOP

Asja Lednik
21.10.2021 12:42
KPK je danes objavila še druge kršitve integritete nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarstvo Aleša Cantaruttija, ugotovljene v okviru preiskav nabav zaščitne opreme v času epidemije covida-19. Ugotovila je, da je Cantarutti pri naročilih zaščitne opreme neupravičeno privilegiral tudi podjetje MEDICOP.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Že konec septembra je Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) objavila del ugotovitev o ravnanju nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Cantaruttija pri nabavah zaščitne opreme. Takrat je ugotovila kršitve pri naročanju zaščitne opreme pri podjetju Hmezad - TNT. Temu je Cantarutti izdal pismo o nameri in pismo podpore, čeprav za to ni imel pristojnosti, s tem pa je privilegiral točno določenega ponudnika.

Zdaj je KPK kršitve ugotovila tudi v povezavi s podjetjem MEDICOP. Po njenih ugotovitvah je Cantarutti marca in aprila lani v povezavi z naročili zaščitne opreme pri družbi MEDICOP z več dejanji neutemeljeno posegal v delo Zavoda RS za blagovne rezerve, privilegiral točno določenega ponudnika in s tem omogočil neenakopravno obravnavo ponudnikov. "V zvezi s sklenjenimi pogodbami z družbo MEDICOP je nepooblaščeno odobril hitro realizacijo nakupa kisika, poslal več navodil za realizacijo ponudb oziroma pogodb ter se vpletel v urejanje bančne garancije," so zapisali na KPK. Ob tem ugotavljajo, da Cantarutti teh pristojnosti ni imel, saj je bil za vodenje postopkov javnega naročanja za nabave zaščitne opreme pooblaščen zavod.

Ugotovitve KPK so pravnomočne

S tem je po ugotovitvah KPK Cantarutti kršil zakona o državni upravi in prekoračil svoje pristojnosti ter ravnal v nasprotju s pričakovanim delovanjem in odgovornostjo državnega sekretarja, kar predstavlja kršitev integritete.

Na KPK ob tem vnovič podarjajo, da je kljub izrednim razmeram, ki zahtevajo hitrost, nujno, da so ponudniki obravnavani na enak način, da so postopki pregledni in da so tako zagotovljeni vsaj minimalni standardi javnega naročanja. "Z navedenimi ravnanji tedanjega državnega sekretarja pa je bilo določenemu ponudniku omogočeno boljše pogajalsko izhodišče. S tem se izniči načelo enakopravnosti in namen pravno reguliranih postopkov, ki naj bi zagotavljali objektivno presojo, krepijo pa se klientelizem, korupcijska tveganja in netransparentno odločanje," so zapisali.

Ugotovitve KPK so pravnomočne, saj Cantarutti nanje ni vložil upravnega spora ali podal izjasnitve, z njimi pa so postopki zoper Cantaruttija, povezani z nabavo zaščitne opreme, tudi v celoti zaključeni, so še sporočili iz KPK.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta