Zadnje dni slovensko javnost razburja razkritje medijev, da je ministrstvo za zdravje med epidemijo v domovih za starejše na hitro sestavilo seznam starostnikov, ki ob morebitni okužbi z novim koronavirusom domnevno ne bi bili deležni bolnišničnega zdravljenja. Ocenjevanje starostnikov na podlagi tipskih obrazcev za odločanje o tem, ali bo stanovalec potreboval paliativno oskrbo ali ne, naj bi bili začeli v Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah, kjer je za covidom-19 zbolelo več stanovalcev. Starostnike naj bi bili ocenjevali konziliji, v katere so bili imenovani regijski koordinatorji in posamezni domski zdravniki. Za mariborski Dom Danice Vogrinec in Dom starejših občanov Tezno sta nam direktorja Marko Slavič in Jasna Cajnko povedala, da pri njih takšnih seznamov niso delali, ker se obema to zdi sporno. V obeh domovih na srečo tudi niso imeli okužb.
Obrazcev ne razumemo kot odločitev, koga (ne) zdraviti
Šmarski dom upokojencev je imel med domovi starostnikov največje število okuženih varovancev. Skupno se je v domu okužilo 124 varovancev, boj z boleznijo jih je izgubilo 38; 23 jih je umrlo v domu, 15 v celjski bolnišnici. Direktorica doma Gordana Drimel pojasnjuje, da obrazcev sama ni razumela kot odločitev, koga zdraviti in koga ne. "Bili smo v izrednih razmerah, moja naloga takrat je bila namenjena skrbi za nabavo zaščitne opreme, pridobivanju kadrov, poročanju pristojnim organizacijam, sodelovanju s koordinatorji, premeščanjem in organiziranjem vsega potrebnega v zavodu. Zdravljenje je delo zdravnikov. Zdravniki so bili prisotni vsak dan več ur, prav tako so vizite občasno opravljali tudi zdravniki SB Celje. Iz našega doma se je v celjsko bolnišnico hospitaliziralo 25 z novim koronavirusom okuženih pacientov. Preostali so bili deležni zdravljenja in potrebne zdravstvene nege v našem domu po navodilih zdravnikov, ki so določali način medicinske terapije za posamezne obolele varovance," je pojasnila Drimelova. (gp)
Po seznamu ni nobene potrebe
Stanovalka v enem izmed ljubljanskih domov, ostati je želela neimenovana, je o tako imenovanem obrazcu s seznamom, ki naj bi ga sestavljali v nekaterih domovih, dejala: "Ko se je o njem začelo govoriti, sem bila zelo razočarana. Že tako veljamo stari ljudje v družbi za nekoristne. Menim, da za obstoj seznama sploh ni nobene potrebe, temveč bi se morala situacija sproti reševati in bi morali vprašati stanovalca, kje želi oskrbo. Če ne bi bil sposoben odločati, pa vprašati njegove svojce." (tre)