V komisiji so danes najprej spomnili na to, kar so v odzivu na vprašanja v povezavi s financiranjem STA povedali že v ponedeljek: "Na splošno pravila o državnih pomočeh državam članicam omogočajo, da dodelijo pomoč tiskovnim agencijam kot nadomestilo za storitve splošnega gospodarskega pomena."
"Naj bom jasna - evropska pravila ne morejo služiti kot izgovor za ustavitev financiranja tiskovnih agencij po EU. To je jasno," je nato poudarila govorka komisije za področje konkurence Arianna Podesta.
Na podlagi razpoložljivih informacij so v primeru STA zneski financiranja po njenih besedah v okviru, ki ga določa evropska zakonodaja.
Odziv Janje Sluga
Vodja poslanske skupine SMC Janja Sluga je vesela, da se je Evropska komisija hitro in zelo jasno odzvala glede vprašanja o financiranju STA. "Če še komu kaj do zdaj ni bilo jasno, upam, da zdaj je. In upam, da bo zdaj končno tudi vlada začela spoštovati zakonodajo," je dejala v izjavi v DZ. Ob tem jo skrbijo tudi morebitni zavlačevalni manevri.
Na to je na današnji seji poslanske skupine Sluga opozorila vse prisotne ministre iz vrst SMC. Ti so se po njenih besedah z njo strinjali in dejali, da bodo zahtevali uresničitev zakonske določbe iz sedmega protikoronskega svežnja.
Ta prag je določen pri 15 milijonih evrov na leto, piše v delovnem dokumentu komisije, ki opredeljuje navodila za uporabo pravil EU o državni pomoči, javnih naročilih in notranjem trgu za storitve splošnega gospodarskega pomena.
Poleg tega Slovenija ni navedla, da kateri koli drugi pogoj, opredeljen v pravilih o državnih pomočeh za nadomestilo za storitve splošnega gospodarskega pomena, ne bi bil izpolnjen.
"Zato se zdi, da je pomoč mogoče dodeliti brez potrebe po predhodni notifikaciji komisiji in odobritvi komisije," je še dejala govorka komisije.
V komisiji so tako danes potrdili neuradne informacije, pridobljene v ponedeljek, da bi po prvih analizah nadomestilo STA lahko izpolnilo pogoje za dodelitev nadomestila brez predhodne notifikacije komisiji in odobritve komisije.