Bruseljski spletni bilten Politico je danes na kratko povzel, da je Urad vlade za komuniciranje (Ukom) zaustavil financiranje STA. "Slovenski slavni pesnik/premier Janez Janša očitno spet cilja na medije, sedaj tako, da ne plačuje sredstev Slovenski tiskovni agenciji," so zapisali.
Dogajanje med Ukomom in STA je povzel tudi portal Euroactiv, ki je med drugim spomnil, da je Janša že večkrat izrazil nezadovoljstvo nad STA in RTV Slovenija.
Odziv predsednika države
Na zaplet o financiranju STA se je danes odzval tudi kabinet predsednika Boruta Pahorja. Ta je včeraj sprejel direktorja STA Bojana Veselinoviča, danes pa je govoril tudi z direktorjem vladnega urada za komuniciranje Urošem Urbanijo. "Po mnenju predsednika Pahorja Slovenska tiskovna agencija kot agencijski servis opravlja pomembno poslanstvo v javnem interesu. Zato njen obstoj ne sme biti ogrožen. V tem smislu je pozval vlado in vodstvo agencije, da skladno s predpisi razčistita vprašanja, zaradi katerih je prišlo do zastoja financiranja STA," so zapisali v Pahorjevem kabinetu.
Francoski časnik Le Figaro povzema poročanje francoske tiskovne agencije AFP, da je slovenska vlada ustavila financiranje STA, katere delo je premier Janez Janša ostro kritiziral. Ob tem navaja argumente direktorja Ukoma Uroša Urbanije in direktorja STA Bojana Veselinoviča. Omenja še, da Janša že od marca, ko je znova prišel na položaj, napada do njega kritične medije, češ da širijo lažne informacije in služijo interesom opozicije.
Podobno je v torek poročala avstrijska tiskovna agencija APA, ki jo je med drugim povzela avstrijska radiotelevizija ORF. Posvarili so, da lahko tovrstna poteza vlade ogrozi obstoj agencije, ki jo je v zadnjem času Janša že večkrat napadel. Opozorili so še, da sklep vlade o seznanitvi glede zaustavitve financiranja ni bil javno objavljen.
Hrvaška tiskovna agencija Hina, ki sta jo med drugim povzela portal Index in časnik Jutarnji list, piše o novem primeru spora med novinarji in Janšo. Prvi očitajo premierju orbanizacijo medijskega prostora, premier pa očita medijem, da javno blatijo vlado in posredno spodbujajo k neupoštevanju ukrepov za zajezitev epidemije.
Hina podobno kot APA opozarja, da sklep vlade glede prenehanja financiranja ni bil javno objavljen. Piše še, da Urbanija, ki je bil v času prve Janševe vlade urednik na STA, naj ne bi bil zadovoljen z načinom, kako poroča STA.
O dogajanju med vlado in STA sta med drugim poročali tudi srbski tiskovni agenciji Tanjug in Beta.
Izjava Mladena Terčelja, predsednika nadzornega sveta STA
Nadzorni svet Slovenske tiskovne agencije d.o.o. Ljubljana (STA) vseskozi pozorno spremlja dogajanja, ki so privedla do odločitve Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje (UKOM) o ustavitvi tekočega financiranja dejavnosti STA in napovedane "nezmožnosti sklenitve pogodbe o financiranju javne službe v letu 2021". NS STA, ki je po Zakonu o STA (ZSTAgen) in Zakonu o gospodarskih družbah pristojen za nadzor poslovanja in vodenja agencije, ne podpira odločitve Ukoma o ustavitvi financiranja STA.
Glede na to, da UKOM pogojuje plačevanje računov, ki temeljijo na podpisanih in veljavnih pogodbah z STA, z izpolnjevanjem zahtev po dostavi podatkov in poslovnih listin, poudarjam, da je NS STA že na seji 4. novembra 2020 sprejel sklep, naj se "za posredovanje želene dokumentacije lastnik obrne neposredno na direktorja družbe". Sklep temelji na določilu ZSTAgen, po katerem pravice družbenika izvaja Vlada Republike Slovenije. Ne drži torej, da naj bi NS STA sklenil, da naj se z zahtevo po posredovanju podatkov na direktorja STA obrne Ukom.
Na rob javno izrečenim trditvam o "prikrivanju podatkov" opozarjam, da niti nadzorni svet STA niti direktor v komunikaciji z Ukomom nista nikoli zavračala zakonsko dovoljenega vpogleda v knjige in spise STA, pri čemer na sedež družbe takšen zahtevek s strani Vlade Republike Slovenije doslej ni bil poslan. Seznanjeni smo tudi z včeraj poslanim dopisom direktorja STA Vladi Republike Slovenije, naj pojasni, na podlagi katerega pravnega akta družbenika je Ukomu dodeljen status upravičenca, ki bi po veljavni zakonodaji lahko zahteval vpogled v želene listine, podatke in zbirke podatkov. O takšnem statusu Ukoma nista bila nikoli po uveljaviti ZSTAgen obveščena niti vodstvo niti NS STA.
Zavračam tudi javno izrečene ocene, da naj bi bilo poslovanje STA netransparentno. Nadzorni svet ima pregled nad celotnim poslovanjem na mesečni, kvartalni in letni ravni. Poslovanje in javno objavljeno letno poročilo STA je vsako leto pregledovano tudi z notranjimi in zunanjimi revizijami. Z letnim poročilom STA je vsako leto seznanjen Državni zbor Republike Slovenije, ki tudi imenuje člane NS STA in na poslovanje tiskovne agencije ni imel nikakršnih pripomb.
Za rešitev neljube situacije, v kateri so se znašli zaposleni na STA, ponovno pozivam Vlado Republike Slovenije kot edino družbenico, da stori vse za to, da bo Ukom plačal račune za opravljeno delo po letnih pogodbah za leto 2020, sklenjenih z STA. STA je bila zaradi skrbi za socialno varnost zaposlenih in zagotovitev stabilnega poslovanja prisiljena sprožiti ustrezne postopke za zaščito svoje likvidnosti. Samo s poplačilom obveznosti po pogodbah z STA lahko Ukom konča ogrožanje delovanja javnega servisa nacionalne tiskovne agencije. Tej je po sklepu NS STA in pristojnih delovnih teles Državnega zbora treba tudi za prihodnje leto zagotoviti zadostna sredstva za postopno polno financiranje javne službe.
Opozicijski poslanci zahtevali sklic odbora za kulturo
Opozicijski poslanci so zahtevali sklic seje odbora DZ za kulturo o ustavitvi financiranja STA iz proračuna. Poslanci so opozorili, da gre za nedopusten pritisk na medije in uredniško neodvisnost. Seja bo potekala v petek. Glede vprašanja, ali je STA dolžna vladi posredovati tudi dokumente o opravljanju tržne dejavnosti, pa se niso opredelili.
Poslanci LMŠ, SD, SAB in Levice s sklicem seje zahtevajo, da vlada nemudoma izpolni vse zakonske obveznosti, ki jih ima do STA, in da poskrbi za primerno financiranje ter nemudoma ustavi pritiske na STA. Zahtevajo pa tudi, da se vlada vzdrži javnega blatenja agencije za dnevno politične potrebe, je v izjavi za javnost naštela poslanka LMŠ Lidija Divjak Mirnik.
Kritični pa so tudi do ravnanja koalicijskih partnerjev. "Pomenljivo je, da sta SMC in DeSUS šele po sprejetju tega sklepa začela protestirati," je izpostavil koordinator Levice Luka Mesec. To po njegovih besedah pomeni, da gradiva njihovi ministri niso prebrali. "Mislim, da neodzivnost ministrov in pristop do njihovega dela pove tudi veliko o tem, zakaj je vlada zavozila epidemijo," je sklenil.