Po pisanju portala 24ur naj bi v popoldanskih urah šlo za manjši protest pripadnikov Gibanja OPS. Ti verjamejo, da je pandemija koronavirusne bolezni svetovna zarota, sami pa kot "bojevniki svetlobe" želijo razbliniti laži. Predstavniki petkovih, tako imenovanih protestov so se od današnjega že distancirali.
Razmere so se zaostrile, ko so protestniki zažgali navijaško baklo in začeli v policiste metati granitne kocke in pirotehniko, pri tem pa vpili "ovce" in "lopovi". Po nekaj prerivanja je policija trg popolnoma izpraznila in protestnike potisnila proti Cankarjevemu domu ter naprej proti Slovenski cesti in nadalje proti Aškerčevi cesti. Nato je sistematično praznila posamezne ulice. Pri tem je prišlo tudi do spopadov, nastalo naj bi tudi nekaj škode na mestni infrastrukturi. Posamezne skupine naj bi bile še vedno razpršene po mestu in naj bi se občasno spopadale s policijo.
Protestniki so napadli so tudi enega od fotoreporterjev. Po nekaterih informacijah naj bi se na ulicah zbrali tudi pripadniki nasilnih združb znotraj navijaških skupin.
Direktor PU Ljubljana Vrečar: Evidentno je, da niso nameravali protestirati na miren način
Na današnjih protestih v Ljubljani, kjer je prišlo do izgredov, je policija pridržala deset oseb. Direktor policijske uprave Ljubljana Stanislav Vrečar je v večerni izjavi dejal, da je bilo lažje poškodovanih tudi več policistov in ocenil, da je "evidentno, da ti ljudje niso prišli protestirat na miren način". Razmere bodo spremljali tudi ponoči.
Vrečar je za mejnik na dogajanju na protestnem shodu, ki se ga je po ocenah policije udeležilo približno 500 ljudi, označil 17. uro, ko je prišlo do prvih kršitev.
"Prišlo je do hujše kršitve, do pretepa. Zaradi zagotovitve javnega reda in miru je policija shod razpustila. Nekaj jih je to upoštevalo, večina pa ne. Ostale, ki niso upoštevali ukazov, smo razgnali. Trg republike je bil relativno hitro prazen, potem pa so se protestniki, kršitelji, zbrali na različnih koncih Ljubljane, se spet formirali v skupine in začeli napade na policiste," je pojasnil Vrečar.
"Evidentno je, da ti ljudje niso prišli protestirat na miren način, ampak z namenom napada na policiste"
Na policiste so takrat metali nevarne predmete, predvsem kocke, uporabljali pa tudi pirotehniko.
"Za zagotovitev javnega reda in miru smo na Slovenski cesti uporabili vodni top, na Prešernovem trgu pa pozneje še plinska sredstva. Okoli 19. ure je bil javni red vzpostavljen," je dejal Vrečar.
Obvestila o kršitvah in kaznivih dejanjih še zbirajo, policisti so pridržali deset storilcev, hujših poškodb med policisti ali ostalimi zaenkrat po njegovih podatkih ni. "Točnega podatka še nimamo, ker nekateri še vedno delajo. Poškodbe so dobili predvsem zaradi kock. Če kocka prileti v čelado, verjemite, da je hud pretres možganov," je o poškodovanih med policisti dejal direktor PU Ljubljana. Ni pa mogel postreči s podatki o poškodbah med ostalimi udeleženci.
O tem, kdo so bili udeleženci izgredov, pa je Vrečar dejal, da obvestila še zbirajo: "Evidentno je, da ti ljudje niso prišli protestirat na miren način, ampak z namenom napada na policiste". "Med pridržanimi, ki jih imamo, bomo preverili njihovo preteklo dejavnost, in če bomo ugotovili, da so povratniki, bomo ukrepali strožje," je še dodal.
Da bi bili med izgredniki tudi tuji državljani, Hojs nima informacij
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs pa je za Odmeve dejal, da po zdajšnjih informacijah del izgrednikov prihaja iz kriminalnega podzemlja, del pa tudi iz navijaških skupin. Da bi bili med izgredniki tudi tuji državljani, Hojs nima informacij.
V današnjih izgredih je nastala tudi materialna škoda, ki jo bodo ocenili kriminalisti po ogledu krajev kaznivih dejanj, policisti pa si bodo ogledali tudi vse posnetke ter skušali identificirati še ostale storilce kaznivih dejanj, je še pojasnil Vrečar in dodal, da so danes potrebovali tudi policiste iz drugih PU, ne le iz ljubljanske, točnega števila pa zaradi operativnih razlogov ni želel razkriti.
Hojs je ocenil, da je bila policija zelo dobra pripravljena, sam pa je dal usmeritve direktorju policije v smeri, da pričakuje, da kolikor pride do nasilnih protestov, bo policija te v največji možni meri zajezila.
V večernih urah je bil v prestolnici spet vzpostavljen javni red in mir, policisti pa bodo razmere spremljali tudi ponoči. (STA)
Protesti so se sprevrgli tudi v fizično obračunavanje, po prerivanju je bilo precej razgreto ozračje, posamezni pretepi so se dogajali tudi med protestniki. Na prizorišču je bilo videti dim, slišati je bilo poke, uporabljen je bil tudi vodni top. Na ulicah je ogromno policije, prestolnico preletava helikopter.
Odziv DNS
V Društvu novinarjev Slovenije najostreje obsojajo nasilje na nocojšnjem shodu v Ljubljani, "na katerem je za zdaj neznani storilec fizično obračunal s fotoreporterjem Borutom Živulovičem, ki je zgolj opravljal svoje delo, pri čemer pa je zaradi udarca v glavo pristal na urgenci. Več novinarskih ekip poroča, da so jih nasilno odrivali in ovirali pri njihovem delu. Vnovič opozarjamo, da je vsakršno nasilje nesprejemljivo in da takšne razmere ne morejo postati običajno poklicno tveganje pri delu novinarjev, fotoreporterjev in snemalcev, ki na terenu opravljajo svoje osnovno poslanstvo – zbirajo in posredujejo informacije javnosti, ki si zasluži biti obveščena".
V DNS še dodajajo, da izjavo notranjega ministra Aleša Hojsa, da smo za današnje dogodke soodgovorni tudi mediji, razumejo kot pritisk na delo novinarjev in medijev. "Kontinuirani shodi v središču prestolnice so po vseh kriterijih dogodki vredni novinarskega poročanja, četudi je to politikom všeč ali ne. Vlada Janeza Janša že nekaj časa skuša krivdo za epidemijo in vse slabo v tej državi naprtiti medijem, ministrova izjava pa je le še nov poskus v tej smeri. Smo pa tudi v Društvu novinarjev Slovenije vedno pozivali medije, naj pri svojem delu sledijo vsem profesionalnim standardom."
Na popoldanskem protestu v Ljubljani se je po navedbah policije zbralo nekaj sto ljudi, med katerimi so bile tudi skupine, ki so v policiste metale pirotehniko in se z njimi tudi spopadle. Policija je odgovorila tudi z vodnim topom. Nekateri so protestirali proti vladi, drugi proti ukrepom. Protest spremlja veliko število policistov, konjenikov, pa tudi policijski helikopter, uporabili so tudi vodni top.
Od protesta so se že dopoldne distancirali v kolesarskemu protestniškemu gibanju, ki organizira petkove proteste na kolesih. Kot so zapisali, so nekatere skupine pred protesti pozivale ljudi k nespoštovanju zdravstvenih ukrepov in k nasilju, česar pa "absolutno" ne podpirajo. Zato so pozvali k protestu od doma.
Premier Janez Janša se je ob protestu v Ljubljani, ki se je sprevrgel v nasilje, oglasil na Twitterju. "Mirni protesti, ko ni epidemije in nevarnosti okužb, so ustavna pravica. Razgrajanje in fizično nasilje ter napadi na policiste pa so vedno in povsod kriminalna dejanja, ki bodo kaznovana," je zapisal. Policiji je medtem uspelo vzpostaviti mir.
Janša je policiji za njeno "profesionalno opravljeno delo, za varovanje premoženja in ljudi" na protestu na Twitterju izrekel podporo.
Po poročanju medijev je podporo policistom na terenu izrekel tudi notranji minister Aleš Hojs. Ta je sicer soodgovornost, da se je protest sprevrgel v nasilje, pripisal tudi medijem. "Mesece ste jih podpirali in jim dajali kruha (...), zdaj pa imate ranjene policiste," je očital novinarki POP TV.
"S tem ogrožajo tudi zdravje policistk in policistov"
Na Twitterju so se zvečer oglasili v Sindikatu policistov Slovenije in izrazili skrb "zaradi neodgovornega ravnanja posameznikov, ki na protestih v Ljubljani izvajajo nasilje in se v teh težkih zdravstvenih okoliščinah ne zavedajo posledic svojega ravnanja". "S tem ogrožajo tudi zdravje policistk in policistov. Vsa podpora policistom," so zapisali.
Okoli 20. ure so policisti sporočili, da so uspeli razgnati skupine, ki niso upoštevale ukazov, center Ljubljane se je spraznil. Policisti so zato prenehali z aktivnim delovanjem. Celotna intervencija policije še ni končana, aktivnosti še potekajo. Policisti o celotnem dogodku še zbirajo obvestila, tako zaradi sumov kaznivih dejanj kot zaradi drugih kršitev.