Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) so danes obiskali kriminalisti. Po informacijah portala Necenzurirano so zaslišali direktorico NLZOH Tjašo Žohar Čretnik, pod drobnogledom kriminalistov pa naj bi bila predvsem odobritev hitrih testov, ki jih je Sloveniji dobavilo podjetje Majbert Pharm. Po neuradnih informacijah spletnih Financ so kriminalisti obiskali tudi podjetje Majbert Pharm.
Ministrstvo za zdravje je od omenjenega podjetja namreč kupilo hitre teste za povečanje dostopnosti testiranja na okužbo z novim koronavirusom, verifikacijo pa je opravil NLZOH.
Žohar Čretnikova zavrnila očitke, da naj bi bila verifikacija opravljena nestrokovno
Postopki verifikacije so se znašli tudi pod drobnogledom preiskovalne komisije, ki se na zahtevo opozicije ukvarja z ukrepanjem vlade v epidemiji covida-19.
Pred njo je Žohar Čretnikova zavrnila očitke, da naj bi bila verifikacija opravljena nestrokovno. Pojasnila je, da so pri verifikaciji upoštevali strokovne kriterije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Zavrnila je tudi namigovanja, da naj bi NLZOH zaradi opozarjanja na nestrokovnost verifikacije odpustil eno od zaposlenih, to naj bi bila ravno virologinja Metka Paragi.
Tjaša Žohar Čretnik
Ta sicer trdi ravno nasprotno. Po njenih besedah testi Majbert Pharm za hitro testiranje na koronavirusno okužbo niso ustrezni in ne izpolnjujejo tehničnih zahtev, NLZOH pa je kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi. Tudi vodja strokovne skupine za hitre teste pri ministrstvu za zdravje Viktorija Tomič je pred komisijo povedala, da testi niso ustrezali strokovnim kriterijem za uporabo v presejalne namene.
Na NLZOH so za STA navedli, da aktivno sodelujejo pri preiskavi, s katero je danes začel NPU. Vso zahtevano dokumentacijo bodo skladno z odredbo sodišča uradu izročilu prostovoljno, so zagotovili. Po njihovih besedah bo NLZOH tudi naprej, če bo treba, sodeloval z vsemi pristojnimi organi. Vsebine preiskave pa v tem trenutku ne morejo komentirati.
Osumljenih 7 oseb
Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada ob pomoči kriminalistov Policijske uprave Celje opravljajo hišne preiskave v zasebnih in poslovnih prostorih ter zasegajo elektronske podatke in predmete na 12 lokacijah na območju Ljubljane, Celja, Maribora in Nove Gorice zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in oškodovanja javnih sredstev.
Kaznivih dejanj je osumljenih 7 fizičnih oseb. Nobeni osebi ni odvzeta prostost. Pri izvajanju hišnih preiskav sodeluje 48 preiskovalcev in kriminalistov. Predkazenski postopek usmerja Specializirano državno tožilstvo RS. Preiskovalci NPU obravnavajo sum kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic pri vodenju javnega naročila zoper štiri uslužbence državnega organa s sedežem v Ljubljani in odgovorno osebo gospodarske družbe z območja Ljubljane. V postopku javnega naročila je bila gospodarska družba izbrana kot najboljši ponudnik, čeprav ni izpolnjevala formalnih razpisnih pogojev iz javnega naročila, s čimer ji je bila pridobljena nepremoženjska korist v obliki posla za nabavo materiala (medicinskega pripomočka), pravijo na policiji.
"Preiskovalci nadalje obravnavajo sum kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev zoper tri uslužbence državnega organa in eno osebo iz javnega zavoda, ki je bilo storjeno, ker pogodba ni bila prekinjena zaradi neustrezne dobave materiala (medicinskega pripomočka) s strani gospodarske družbe. Ocenjena protipravna premoženjska korist, ki je nastala s storitvijo kaznivega dejanja oškodovanja javnih sredstev, znaša približno 1,2 milijona evrov. Za kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic po prvem odstavku je zagrožena zaporna kazen do dveh let, za kaznivo dejanje oškodovanje javnih sredstev pa je zagrožena zaporna kazen od enega do osmih let in denarna kazen," so v izjavi za javnost sporočili s policije.