Gre za sinočnje poročanje televizije Pop TV o stikih, ki naj bi jih imel predsednik vlade Janez Janša s poslovnežem Andrejem Marčičem in lobistom Božom Dimnikom. Ti naj bi se leta 2016 skupaj vozili z Marčičevo jahto. Poleg tega pa naj bi tudi večkrat skupaj igrali golf na Mavriciju. Na objavljenih fotografijah je videti, da so tudi prijateljevali.
Komisija bo v predhodnem preizkusu pridobila dodatne informacije in pojasnila, na podlagi katerih bo lahko ugotovila, ali obstaja sum kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Če bo sum kršitev potrjen, bo uvedena preiskava, v nasprotnem primeru pa bo postopek ustavljen.
Če pa bo komisija ugotovila, da gre lahko za sume kršitev iz pristojnosti drugih organov, bo postopek odstopljen njim v obravnavo. Na vprašanje, kako dolgo bi lahko trajal postopek, pa so odgovorili, da tega ni mogoče napovedati, saj da je to odvisno od več dejavnikov.
Marčičevo podjetje in družba Dimnikove hčerke ustvarila za 300 milijonov evrov prihodkov z državo
Marčič in Dimnik sodita med največje dobavitelje in s tem tudi zaslužkarje v slovenskem zdravstvu. Marčič je med drugim tudi direktor in lastnik informacijskega podjetja Marand, ki je v zadnjih 20 letih skupaj s povezanimi družbami ustvarilo več kot 100 milijonov evrov prihodkov z državo in družbami, ki so v njeni lasti. Hči Boža Dimnika, Diana Dimnik, pa je lastnica podjetja Medias International, ki je samo z UKC Ljubljana in drugimi javnimi zdravstvenimi institucijami ustvarilo že preko 200 milijonov evrov prometa.
Včeraj so v oddaji 24ur Zvečer poročali, da je Marčičevo podjetje Integralis v času sedanje Janševe vlade z državnimi posli zaslužilo dobrih 8,5 milijona evrov, od tega dobro polovico prek povezanega podjetja Think It. Največji posel, za dobrih 1,3 milijona evrov, je dobilo pri generalnem sekretariatu vlade, ki ga je vodil Božo Predalič (SDS). Ta je v državnem zboru na seji komisije za nadzor javnih financ konec avgusta že pojasnjeval te posle. Šlo je za nakup nove tehnične opreme, ker da je bila obstoječa v slabem stanju in da je bilo treba zamenjati strežnike. A kot so poročali na portalu Necenzurirano, so imeli prijavitelji na razpis le 48 ur časa.
Na to zasedanje komisije sta bila vabljena tudi Janša in Marčič, a se nihče od njiju seje ni udeležil. Marčič je v opravičilu zapisal, da je res z Janšo nekajkrat igral golf in da je bilo "srečanje z Janšo posebej zanimivo". Kot je že pred tem poročal spletni portal Necenzurirano, je bil v Marčičevem podjetju med letoma 2007 in 2014 zaposlen tudi Janšev sin Žan.
Tonin: Fotografija še ničesar ne dokazuje
Minister za obrambo in podpredsednik vlade Matej Tonin je za spletni portal N1 komentiral fotografije druženja Janše, Dimnika in Marčiča. Sama slika po njegovih besedah še ne dokazuje ničesar. "Če pa obstajajo dokazi, da je Janez Janša kakorkoli vplival, prispeval k temu, da je nekdo dobil posle, potem pa je to treba obelodaniti in tudi ustrezno ukrepati," je zatrdil v oddaji N1 STUDIO.
Tonin je še dejal, da vsako druženje še ne pomeni korupcijskega tveganja, saj da bi to lahko pomenilo, da se politiki z določenimi ljudmi ne bi smeli družiti in tudi ne fotografirati.
Počivalšek ne komentira
Podpredsednik vlade in minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je za Radio Slovenija povedal, da zadeve ne komentira. "Bi lahko vedeli, da sem že navajen takih in druačnih spinov," je bil kratek.
Dimnik na obisku pri Janši?
Spletni portal N1 je danes objavil članek, v katerem ugotavlja, da naj bi bil očitno Božo Dimnik januarja 2017 na obisku pri Janezu Janši doma. Gre za analizo včeraj na televiziji Pop TV objavljene fotografije, ki so jo primerjali s prostorom, v katerem je dal Janša leta 2014 intervju za Družino.
KPK je sicer pred dnevi sporočila, da pri pregledu lobističnih stikov med Janšo in njegovo stranko ter največjimi dobavitelji medicinske opreme, ki jo je zahtevala komisija za nadzor javnih financ, niso odkrili nepravilnosti in da zato ne bo uvedla nobenega postopka.
Pavšič: Kar počne Janša, je neustavno
"Včeraj ne samo, da je izbruhnila nova afera, ampak so na površje priplavali novih dokazi o koruptivnem dogajanju v naši državi v zadnjih 30 letih", je v današnji izjavi za medije poudaril poslanec LMŠ Robert Pavšič. Po Pavšičevi oceni bi bilo takšno početje v vsaki demokratični državi zadosten razlog ne samo za podajanje jasnih odgovorov, ampak tudi za odstop.
Po besedah poslanca SD Dejana Židana v stranki pričakujejo, da bodo "pristojni raziskali vse, kar je potrebno raziskati". V SAB medtem izražajo zaskrbljenost, da je največja vladna stranka v preteklosti že vodila preiskovalno komisijo, s katero so očitno "zakrivali bistvo problema". Zato je po njihovi oceni nujno zadevo preiskati, je dejal poslanec SAB Andrej Rajh.
V Levici so medtem prepričani, da sta "oblast in denar edino, kar zanima Janeza Janšo in njegovo stranko", je ob tem dejal poslanec Levice Miha Kordiš.
Po besedah Pavšiča pa se premier ne bo udeležil niti nadaljevanja seje te komisije, ki je sklicano za četrtek, kljub temu, da so mu ponudili tri možne termine za potek seje oziroma možnost, da sam pove, kateri termin bi mu ustrezal. Kot še poudarja Pavšič, to ni samo nedopustno, ampak je neustavno: "Premier je po ustavi dolžan odgovarjati na vprašanja državnega zbora."
Ob tem je še dodal, da Janša še vedno tudi ni dvignil pošte z vabilom na opozicijsko preiskovalno komisijo, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij pri ukrepih, povezanih z epidemijo nalezljive covida-19, ki jo vodi Pavšič. Dodal je, da bo v skrajnem primeru zahteval tudi prisilno privedbo premiera na zaslišanje.
Kot še opozarja Pavšič, je DZ postavljen pred težko preizkušnjo, kaj sploh še lahko stori, da vlado pripravi k sodelovanju. V kabinetu predsednika vlade očitkov opozicije in medijskega poročanja za zdaj ne komentirajo. (STA)