Nevladne organizacije in civilnodružbene pobude so danes pozvale ministrstvo za obrambo in slovensko vlado k uvedbi popolnega vojaškega embarga na vsa vojaška in varnostna sodelovanja ter trgovanja z Izraelom in izraelsko vojaško-varnostno industrijo, kar vključuje tako izvoz kot uvoz in tranzit. Poziv si lahko preberete na tej povezavi.
"Novico o tem, da bo slovenska vlada v naslednjih dveh letih namenila več kot 30 milijonov evrov za orožje in vojaško opremo, ki jih proizvaja Izrael oziroma z njim povezana vojaška industrija, razumemo kot eno najbolj jasnih sporočil slovenske vlade Izraelu do zdaj – vlada Roberta Goloba sporoča Izraelu, da se izvajanje genocida in mednarodnih hudodelstev splača," je poudarila Barbara Vodopivec iz Gibanja za pravice Palestincev.
Opozorila je, da z nadaljevanjem nakupov orožja in vojaške opreme, povezanih z izraelsko vojaško industrijo, "Slovenija (p)ostaja sofinancerka izraelskih kršitev človekovih pravic in mednarodnega prava in kolaborantka pri hudodelstvih v Gazi, izdana aretacijska naloga Mednarodnega kazenskega sodišča za izraelska vodilna politika pa pomenita, da namerava Slovenija poslovati z državo, ki jo vodijo obdolženi mednarodni zločinci." Spomnila je tudi na pozive posebne poročevalke ZN Francesce Albanese, ki je že večkrat pozvala k vzpostavitvi vojaškega embarga zoper Izrael – ne le tega, kar se pošilja v Izrael, tudi za vse, kar se od Izraela kupuje, kjer gre za rezultate desetletij izraelskega eksperimentiranja nad Palestinkami in Palestinci.
Iztok Šori iz Mirovnega inštituta je opozoril na 124. člen slovenske ustave, "ki določa, da mora država zagotavljati varnost na podlagi mirovne politike ter kulture miru in nenasilja. Kljub temu trenutna vlada tem vrednotam ne sledi, saj nakupi orožja, sklepanja zavezništev z državami, ki podpirajo vojaške rešitve, in pasivnost ob oboroženih konfliktih niso skladni z duhom ustave". Vlado je pozval, naj sredstva preusmeri iz vojaškega proračuna v humanitarne in razvojne projekte, vodi aktivno mirovno diplomacijo, naslavlja vzroke konfliktov, poveča humanitarno pomoč državam v krizi ter okrepi podporo beguncem in žrtvam vojn. Prav tako naj v izobraževalne programe vključi vzgojo za mir in nenasilno reševanje konfliktov.
Nataša Posel iz Amnesty International Slovenije je opozorila, da mednarodno humanitarno pravo vsem državam prepoveduje transferje orožja stranem v oboroženih konfliktih, če obstaja jasno tveganje, da bo to orožje prispevalo k zagrešitvi vojnih zločinov. "Države, ki še naprej dobavljajo orožje Izraelu, delujejo v nasprotju s svojimi zavezami in so tako potencialno lahko odgovorne tudi za hudodelstva in kršitve." Predsednik slovenske vlade Robert Golob in zunanja ministrica Tanja Fajon sta v javnosti večkrat omenjala, da podpirata vojaški embargo za Izrael, "vendar pa besede niso dovolj", je dejala. Vlado in pristojna ministrstva je spomnila tudi na to, da je Slovenija s Pogodbo o nadzoru trgovine z orožjem zavezana k spoštovanju najvišjih možnih standardov za reguliranje mednarodne trgovine s konvencionalnim orožjem, da bi se tako zmanjšalo trpljenje ljudi.