Nevladniki vložili ovadbo zoper izraelski državni vrh, dovoljenje za pregon mora podati ministrica Katič

Jon Knez Jon Knez
26.11.2024 17:42

Slovenski nevladniki so na vrhovno tožilstvo vložili kazensko ovadbo zoper izraelski politični in vojaški vrh. Kako bi lahko stekel pregon?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vložitev ovadbe so predstavili Jaša Rajšek, Matic Primc, Ana Tasič, Rok Lampe in Urška Breznik.
Andrej Petelinšek

Skupina slovenskih nevladnih organizacij, društev in iniciativ je na slovensko državno tožilstvo vložila kazensko ovadbo zoper izraelski politični in vojaški vrh zaradi genocida, hudodelstev zoper človečnost in vojnih hudodelstev v zadnjem letu v Gazi. Ovadbo so na vrhovno državno tožilstvo vložili v petek, ovadili pa so izraelske ministre in vojaške poveljnike na čelu s premierjem Benjaminom Netanjahujem; zoper njega in nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta je prejšnji teden Mednarodno kazensko sodišče (ICC) izdalo naloga za prijetje. 

Ovadili so izraelski vojni kabinet na čelu s premierjem Benjaminom Netanjahujem.  
Reuters

Kazenski pregon mora odobriti ministrica

Pravnik Rok Lampe, ki je spisal ovadbo, je danes na tiskovni konferenci v mariborski Pekarni pojasnil, da je v Sloveniji tovrstno ovadbo možno vložiti, ker slovenski kazenski zakonik pozna univerzalno jurisdikcijo. "To pomeni, da je slovenski kazenski zakonik veljaven tudi za tuje državljane, ki v tujini storijo kaznivo dejanje, ki se po mednarodni pogodbi ali po splošnih pravnih načelih, ki jih priznava mednarodna skupnost, preganja v vseh državah, ne glede na to, kje je storjeno. To so genocid, hudodelstva zoper človečnost in vojna hudodelstva. V ovadbi smo to na podlagi javno dostopnih dejstev in pričevanj otrok, ki so na oskrbi v Soči, podrobno razdelali," je dejal. 

Ovadbo je spisal pravnik Rok Lampe.  
Andrej Petelinšek

Dodal je, da je univerzalna jurisdikcija podprta tudi s procesnopravno jurisdikcijo, kar pomeni, da se zoper ovadene lahko izvede kazenski pregon. "Slovenija pozna univerzalno jurisdikcijo, da se lahko tujca kazensko preganja, vendar ob določenem pogoju. Tožilstvo mora za to pridobiti dovoljenje ministrice za pravosodje. Nihče ne ve, zakaj je to tako urejeno. Zakaj bi izvršilna oblast dajala sodni veji oblasti zeleno luč za pregon? Na ministrstvo so organizacije že vlož​​ile zahtevo za dovoljenje za uvedbo kazenskega pregona. Ne glede na to, da je prejšnji teden ICC izdal naloga za prijetje Netanjahuja in Galanta, mora Slovenija kot nestalna članica Varnostnega sveta ZN služiti kot vzor v mednarodni skupnosti in kot ena izmed redkih držav, ki ima v svoji kazenskopravni zakonodaji možnost, da univerzalno postopa," je še dejal. 

Na ministrstvo za pravosodje smo naslovili vprašanje, ali bo ministrica Andreja Katič dovolila kazenski pregon. Odgovorili so, da pobude za soglasje še niso prejeli. "Po prejemu jo bomo preučili in se nanjo odzvali v skladu z veljavno zakonodajo, torej z določbami splošnega dela kazenskega zakonika," so zapisali v odgovoru na naše vprašanje. 

Kako bi lahko pregon omogočila tudi Ljubljansko-haaška konvencija

Ana Tasič iz Gibanja za pravice Palestincev je spomnila na Ljubljansko-haaško konvencijo, sprejeto maja lani. Ta državam podpisnicam omogoča mednarodno sodelovanje pri preiskavah in pregonu najhujših zločinov, torej tudi v ovadbi navedenih. "Edini način za preprečitev hudodelstev je kazenskopravna odgovornost vseh vpletenih. Slovenija na mednarodnopravnem področju zaseda pomembno mesto in nujno je, da tudi slovenski organi pregona in pravosodja postanejo prepoznavni akterji pri zagotavljanju spoštovanja temeljnih norm mednarodnega prava. Ne nazadnje je Slovenija lani oblikovala ključno vlogo pri sprejemu Ljubljansko-haaške konvencije, ki državam omogoča mednarodno sodelovanje pri preiskavah in pregonu najhujših zločinov."

Andrej Petelinšek

Poudarila je ključno vlogo nacionalnih pravosodnih sistemov, saj da se preprečevanje nekaznovanosti ne more prepustiti zgolj mednarodnim kazenskim tribunalom. "Zelo pomembno je, da seznam ovadenih presega osumljence, zoper katere je naloge izdal ICC. Letos avgusta je ena fundacija vložila ovadbe zoper več kot tisoč izraelskih vojakov. Veliko njih je namreč svoja hudodelstva objavljalo na družbenih omrežjih. Zelo enostavno je v bistvu vlagati ovadbe, saj svoje zločine dokumentirajo," je še dejala. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta