(FOTO) V štabu vladne koalicije se je razleglo "3-krat za". Sledi rekonstrukcija vlade?

STA, Va
27.11.2022 19:52

Premier Robert Golob že popoldne, ko je glasoval, ni dvomil o rezultatu, predsednica državnega zbora in podpredsednica Svobode Urška Klakočar Zupančič pravi, da so ljudje potrdili rezultat aprilskih državnozborskih volitev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gibanje Svoboda, Levica in SD so skupaj v Stegnah.
Robert Balen

Koalicijske stranke Gibanje Svoboda, SD in Levica izid referendumov o spremembah zakonov o Radioteleviziji Slovenije (RTVS), dolgotrajni oskrbi in vladi pričakujejo skupaj v ljubljanskih Stegnah. Želijo si čim večje volilne udeležbe in pričakujejo, da bodo vsi trije zakoni potrjeni na referendumih.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je o volilni udeležbi do 16. ure dejal, da pomeni, da ljudje razumejo, da je bilo danes treba na volišča, če ne zaradi drugega, zato da predlagateljem pokažejo, "da se referenduma pač ne izplača imeti vsak teden, ker ga bodo izgubili". Referendumska kampanja je po njegovi oceni zelo lepo pokazala izbiro, ki jo imajo volivci - "Slovenijo preteklosti, kakršno smo videli zadnji dve leti", in Slovenijo prihodnosti, upanja, optimizma, gradnje. "Mislim, da bo rezultat pokazal, da ljudje razumejo, kdo ruši in kdo gradi," je še dodal.

Ljubljana. štab Gibanja Svoboda, Levica in SD, referendum 2022.
Fotorobert Balen

Ministrica za kulturo Asta Vrečko (Levica) je dejala, da si želijo čim večje udeležbe, saj se na referendumih izrazi ljudska volja. V koaliciji so po njenih besedah na terenu naredili vse, kar je v njihovi moči, da so zagovarjali svoje zakone. Zahvalila pa se je tudi civilni družbi, ki je s svojimi kampanjami poudarjala bistvo zakona o RTVS, zakaj je pomembno, da imamo javno in neodvisno RTVS. Odzivi na terenu so bili po njeni oceni zelo dobri.

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik (iz kvote Svobode) je dejala, da pričakuje, da bodo vsi trije zakoni potrjeni na referendumu. Kampanja je bila z njihove strani dobra in organizirana, je dejala. Pokazali so, da so ekipa, da držijo skupaj in verjamejo v to, kar delajo in v zakone, ki so predmet preizkusa na referendumih.

Udeležba, ki je znana za zdaj, po njenem mnenju kaže, da ljudstvo zaupa vladi in da je največja opozicijska stranka SDS želela metati polena pod noge tej vladi. "Ljudje so jih spregledali in ne padajo več na te finte," je dejala. Zahvalila pa se je tistim javnim uslužbencem, ki že tretji vikend zapored preživljajo na delovnem mestu, da preštejejo glasove in da uveljavijo demokratično voljo ljudstva.

Volivci so danes odločali, ali naj se uveljavijo spremembe zakona o vladi, spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi in novela zakona o RTVS, kot jih je sprejel državni zbor. S podpisi volivcev podprto zahtevo za razpis referendumov je vložila opozicijska stranka SDS. V SDS za zdaj še ne dajejo izjav.

Zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti glasuje najmanj petina vseh volilnih upravičencev. Glede na zadnje podatke o številu volivcev, mora tokrat proti uveljavitvi vsakega izmed zakonov glasovati 338.869 volivcev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta