Razočarani so zaradi oklevanja vlade glede priznanja Palestine v času vojne v Gazi in poudarjajo, da bi jo Slovenija morala priznati do konca maja.
"Dovolj je bilo sprenevedanja ob neznosnem čakanju. Slovenija mora takoj priznati Palestino. Priznati jo mora v roku nekaj tednov, najkasneje do konca letošnjega maja, kolikor lahko najdlje trajajo procedure," so zapisali v peticiji z naslovom "Priznajte Palestino ali odstopite!". Če priznanja v tem času ne bo, bi morala Robert Golob in Tanja Fajon odstopiti, menijo podpisniki.
Protest študentov v Ljubljani
Študenti ljubljanske fakultete za družbene vede (FDV) so danes izvedli protestno akcijo v podporo Palestini. Zahtevajo, da se FDV in Univerza v Ljubljani "opredelita do trenutnega dogajanja v Gazi in obsodita genocid". Napovedali so, da bodo pritiske stopnjevali tudi v obliki zasedbe fakultete, v tem času pa se bodo s Palestinkami in Palestinci pogovarjali o stanju v Gazi in njihovi izkušnji življenja na okupiranem ozemlju. "Ponovno pozivamo, da je dolžnost vseh nas, da se organiziramo in na vso moč nasprotujemo izživljanju Izraela nad palestinskim ljudstvom," so sporočili po protestu. Od Univerze v Ljubljani so tudi zahtevali, da prekliče projekt, pri katerem sodeluje z izraelsko univerzo Bar Ilan.
Poudarili so, da odlašanje priznanja Palestine s strani vlade ni več mogoče ne sprejemati ne gledati. "Odlaganje na 'primeren trenutek' in 'ugodne okoliščine', kot se je izrazil predsednik vlade Robert Golob, je nedopustna hipokrizija," so dodali.
Vlada naj bi v četrtek začela postopke za priznanje Palestine
Vlada bo predvidoma v četrtek začela postopke za priznanje Palestine, so danes potrdili v kabinetu predsednika vlade v odzivu na poročanje medijev. Spletni portal N1 je poročal, da naj bi se ti postopki končali po evropskih volitvah, časnik Delo pa, da naj bi Slovenija Palestino priznala 21. maja skupaj s Španijo, Irsko in Malto.
Premierji Slovenije, Španije, Irske in Malte so konec marca ob robu vrha EU sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili pripravljenost priznati Palestino, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne. Naklonjenost priznanju Palestine je večkrat izrazila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon.
Kot so v današnjem sporočilu za javnost poudarili v kabinetu predsednika vlade, vlada pripravlja predlog o začetku postopka priznanja Palestine na način, da bo priznanje prispevalo k doseganju dogovora o premirju v Gazi in izpustitvi talcev, ki jih je 7. oktobra lani zajelo palestinsko islamistično gibanje Hamas. "Grozote v Gazi se morajo končati. Zato je potrebna takojšnja prekinitev izraelskih napadov na Gazo ter iskanje rešitev za pogajalsko mizo," so še zapisali.
Ob tem so poudarili, da slovenska vlada ostaja v stiku s podobno mislečimi državami, da pa je odločitev o načinu in času priznanja suverena odločitev posamične države.
Delo na svoji spletni strani danes piše, da naj bi Slovenija Palestino priznala 21. maja skupaj s Španijo, Irsko in Malto.
Portal N1 medtem ob sklicevanju na neimenovane vire poroča, da so visoki predstavniki vlade že pred nekaj tedni začeli preverjati podrobnosti postopkov glede priznanja Palestine in tudi določili časovnico, po kateri se postopki priznanja začnejo pred junijskimi evropskimi volitvami, zaključijo pa se po njih. Informacije, da naj bi Slovenija priznala Palestino 21. maja, po besedah virov N1 iz vlade tako ne držijo.
Za priznanje Palestine bo morala vlada najprej sprejeti odločitev o priznanju Palestine, nato pa morata akt o priznanju potrditi še parlamentarni odbor za zunanjo politiko in državni zbor. Za potrditev akta o priznanju Palestine je v državnem zboru potrebna navadna večina.
Portal N1 poroča tudi, da je po neuradnih informacijah zaradi vladne napovedi o začetku postopkov Palestine prišlo do nesoglasij med zunanjim ministrstvom in kabinetom predsednika vlade. V premierjevem kabinetu si neuradno želijo, da postopek slovenskega priznanja Palestine teče neodvisno od postopkov priznanja Palestine v Španiji in na Irskem, prav tako naj bi bilo Sloveniji v interesu, da Palestino prizna še več držav.
Zunanja ministrica Tanja Fajon pa naj bi po navedbah N1 želela, da Slovenija Palestino prizna skupaj s Španijo in Irsko, ki naj bi Palestino priznali 21. maja, a naj ta datum še ne bi bil gotov.
Nestrinjanja kabineta premierja in zunanjega ministrstva glede načina priznavanja Palestine naj bi botrovale temu, da gradivo za jutrišnjo sejo vlade še ni usklajeno. O njem bodo po poročanju N1 govorili tudi v četrtek zjutraj na rednem tedenskem koalicijskem srečanju.
Premierji Slovenije, Španije, Irske in Malte so marca sprejeli skupno izjavo, v kateri so izrazili pripravljenost priznati Palestino, ko bo to lahko učinkovito in bodo okoliščine primerne. Podpisniki peticije so spomnili tudi na nedavne izjave ministrice Fajon, ki je dejala, da boljšega trenutka za priznanje Palestine kot v kratkem ne bo več ter da smo zdaj na točki, ko ni vrnitve in da si Palestina to zasluži.
"Prišel je ta zdaj! Izrael je začel kopensko ofenzivo na Rafo. Že osem mesecev preštevamo civilne žrtve, v Gazi je umrlo že skoraj 15.000 otrok, vsak dan spremljamo krvavo morijo, lakoto in kršitve mednarodnega humanitarnega prava," so opozorili in se vprašali, kaj vse se še mora zgoditi, da bi bila odločitev o priznanju Palestine lažja.
"Obstaja meja, ko moramo državljanke in državljani jasno povedati: dovolj je nesuverenega obnašanja naših politikov, klanjanja tujim centrom moči in obenem poniževanja našega razuma," so še dodali.