Evropska komisija bo v sredo predstavila predlog za pripravo digitalnega zelenega potrdila, ki naj bi olajšalo potovanje v času pandemije novega koronavirusa. Pri tem v Bruslju poudarjajo, da ne bo dodatnih omejitev in prepovedi, temveč je poudarek na olajšanju potovanj.
Potrdilo naj bi sicer vključevalo informacijo o cepljenju, negativnem testu ali o imunosti na virus. Številna politična vprašanja so še odprta, komisija pa opozarja tudi na to, da se je treba pravočasno ustrezno tehnično pripraviti.
Hojs je dejal, da poteka v Sloveniji presoja zakona o nalezljivih boleznih v povezavi s takšnim potrdilom, aplikacijo oziroma zbirko podatkov. Te zbirke po njegovih besedah ne bi uporabljala policija, bi pa imela policija dostop do nje za nadzor karantenskih odločb.
Je pa na sploh po ministrovih besedah prezgodaj govoriti o tem, kako omogočiti nemoteno prehajanje meje z aplikacijami ali potrdili, medtem ko ljudje nimajo možnosti, da se cepijo. "To se mi zdi zelo zelo diskriminatorno," je dejal v virtualnem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju.
To bi namreč po Hojsovih navedbah pomenilo, da bi se privilegirani cepili, imeli cepilni dokument in potovali, večina pa se niti cepiti ne bi mogla. To se mu zdi slabo, sploh glede na to, kako počasi se odvija cepljenje v Sloveniji - ne, ker cepilci ne bi bili sposobni cepiti, temveč ker cepiva ni.