(INTERVJU) Leon Kebe: "Znanstveniki že dolgo opozarjajo, a politiki ne slišijo"

Urban Červek Urban Červek
11.09.2020 06:30

Rezultate poročila je v pogovoru za Večer komentiral predstavnik WWF Adria v Sloveniji

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V poročilu WWF piše, da so sladkovodni ekosistemi še posebej ogroženi in nadpovprečno močno uničeni. Tudi zaradi gradnje jezov na rekah. V Sloveniji nismo izjema, tudi pri nas načrtujejo nove hidroelektrarne, recimo na reki Savi.
"Dejstvo je, da so sladkovodni sistemi najbolj uničeni na Zemlji. Populacije rib, ki so odvisne od potovanja iz morja do mrestišč v rekah, so upadle za kar 93 odstotkov. Med njimi so primer pri nas živeče jegulje. Številke so alarmantne. So pa pričakovane glede na to, da reke izrabljamo za energetiko, namakanje in pri tem gradimo pregrade. Velika večina sladkovodnega življa je pa odvisna od potovanja po reki gor- in dolvodno. Tudi tiste, ki se sicer ne premikajo, na primer školjke, so odvisne od migracij, saj so njihove ličinke gibljive."

Tudi novi koronavirus je bil z divje živali prenesen na človeka zaradi agresivnega vstopanja človeka na območja divje narave.
"Okoljske krize, covid, požari, suše ... nas opozarjajo, da je z naravo nekaj hudo narobe. Problem je, da države, tudi naša, vlagajo denar v tako infrastrukturo, take dejavnosti, ki niso trajnostne. Naši odločevalci morajo vlagati v take investicije, ki bodo dolgoročne, sonaravne, ki bodo prinašale delovna meta z visoko dodano vrednostjo in ki bodo dolgoročno povečale odpornost proti globalnim spremembam. Najlažje je narediti novo tovarno v smislu, kot da se nič ni zgodilo. A upoštevati je treba končno ceno investicije, vse elemente, ne samo ekonomske."

Bojan Tomazič
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta