Mestnemu svetu pa bo predlagal, da na redni seji konec februarja sklep o določitvi delovne uspešnosti sprejmejo, je povedal na današnji redni novinarski konferenci.
Sklep predvideva, da bo Poplas Susič za leto 2021 za mesto direktorice ZD Ljubljana dobila pet odstotkov osnovne plače direktorice v obdobju med aprilom in decembrom 2021, kar znaša 993,81 evra bruto. Za mesto namestnice direktorja za razvoj dejavnosti pa prav tako pet odstotkov redne delovne uspešnosti za obdobje od januarja do aprila 2021, kar znaša 116,17 evra bruto.
Dodatek za redno delovno uspešnost bo za leto 2021 prejela tudi strokovna direktorica ZD Ljubljana Tea Stegne Ignjatovič v višini 1318,05 evra bruto in nekdanji direktor ZD Ljubljana Rudi Dolšek za obdobje med januarjem in aprilom 2021 v višini 628,27 evra bruto.
Pogoje za določitev višine dodatka za redno delovno uspešnost za direktorje zdravstvenih zavodov določajo zakon o sistemu plač, uredba o plačah direktorjev v javnem sektorju ter pravilnik o merilih za ugotavljanje delovne uspešnosti direktorjev v javnih ustanovah s področja zdravstva. Delovno uspešnost pa določajo poslovna uspešnost zavoda (do 35 odstotkov), strokovnost, kakovost in varnost izvajanja javne zdravstvene službe (do 30 odstotkov) in razvojna naravnanost zavoda (do 35 odstotkov). Glede na sklep je vodstvo doseglo vseh 100 odstotkov.
Levica: Predlog je skrajno neprimeren
Ljubljanski odbor Levice nasprotuje izplačilu redne delovne uspešnosti vodstvu ZD Ljubljana. Predlagali so umik točke z dnevnega reda seje mestnega sveta. V sporočilu za javnost so zapisali, da je v Ljubljani brez zdravnika okoli 15.000 ljudi, iz ZD Ljubljana pa je v zadnjih dveh letih odšlo 34 zdravnikov.
Število neopredeljenih pacientov, odhodi zdravnikov in drugega osebja ter zapiranje enot ZD Ljubljana dokazujejo, da ta kot osrednji izvajalec zdravstvene dejavnosti na primarni ravni ni poskrbel za ohranjanje oziroma izboljšanje dostopnosti do storitev primarnega zdravstvenega varstva, "za kar je v prvi vrsti odgovorno prav vodstvo, ki si je zaželelo dodatka za delovno uspešnost".
Zapisali so, da v gradivu ZD Ljubljana zavajajoče navaja, da je zavod v letu 2021 prejel 597 pohval, nikjer pa ne omenijo stisk in pritožb pacientov. Z njimi so se seznanili tudi mestni svetniki, ko so od ministrstva prejeli dokumentacijo o delovanju zdravstvenega doma.
Po njihovih navedbah so prejeli tudi večje število pisem zdravnikov in zdravnic ter drugega osebja iz ZD Ljubljana, ki pričajo o nevzdržnih razmerah, opisujejo popolnoma neprimeren odnos s strani vodstva, predvsem direktorice, in navajajo številne razloge za odhode osebja iz zavoda v času aktualnega vodstva.
V Levici menijo, da bi vodstvo ZD Ljubljana moralo za nastalo situacijo pomanjkanja zdravstvenega kadra, slabe organizacije dela in ogromnega števila neopredeljenih pacientov prevzeti svoj del odgovornosti. Predlog za izplačilo delovne uspešnosti pa je "skrajno neprimeren".
Vprašanja, zakaj bo direktorica ZD Ljubljana dobila dodatek na delovno uspešnost
Mestni svet je sicer o podobnem sklepu odločal že decembra lani in ga tudi potrdil, a nato minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ni podal soglasja, saj so predvideni zneski presegali pet odstotkov letnih sredstev za osnovne plače direktorjev. Novi zneski so občutno nižji od prvotno predvidenih.
V javnosti so se v zadnjih dneh pojavila vprašanja, zakaj bo direktorica ZD Ljubljana dobila dodatek na delovno uspešnost, saj se ZD Ljubljana sooča s pomanjkanjem zdravnikov, več tisoč bolnikov pa nima svojega osebnega zdravnika. Direktorica bo sicer dobila dodatek za leto 2021, ko je ZD Ljubljana zapustilo 11 družinskih zdravnikov.
Janković je danes spet poudaril, da spoštuje delo sveta zavoda in njihovo odločitev, da so ponosni na svoje vodstvo. "Trdim, da je Poplas Susič odlična direktorica, in mislim, da izvaja prave ukrepe," je povedal župan in dodal, da tudi občina podpira vodstvo ZD Ljubljana. Dejal je še, da so tudi sicer plače direktorjev javnih zavodov v Mestni občini Ljubljana "izjemno nizke, lahko bi celo rekel neupravičeno nizke".
Pravilnika, ki določa merila za delovno uspešnost, pa po njegovih besedah ni treba spreminjati. "Mislim, da čisto prav odraža to, kar se dogaja v zdravstvu," je prepričan.
Občina ima z vodstvom ZD Ljubljana številne sestanke, omogočajo pa jim tudi uporabo neprofitnih stanovanj za zaposlene in brezplačne parkirne dovolilnice. Z vodstvom univerzitetnega kliničnega centra in onkološkega inštituta pa so se dogovorili, da jim bodo za eno leto omogočili do 150 parkirnih mest v Povšetovi ulici.
Župan želi, da bi bila zgrajena tudi nova medicinska fakulteta, da se bo lahko na medicino vpisalo več študentov. "Le več kadra pomeni, da bomo imeli vsi svojega zdravnika," je dejal. Spomnil je tudi na ambulante za neopredeljene, ki "delajo s polno paro".