"Izjemno koristna razprava se obeta. Ko bo slovenska javnost izvedela, koliko so leve vlade zapravile za klientelistična nakazila svojim NVO satelitom, bo Zavod Iskreni postal simbol razkritja sistemske korupcije kaviar levice," se je predsednik vlade Janez Janša s tvitom odzval na informacijo, da nad njegovo ministrsko zasedbo visi že četrta interpelacija. Tvit je poobjavil tudi Zavod Iskreni. Spomnimo, financiranje omenjenega zavoda s strani ministrstva za delo je bila kaplja čez rob za največjo opozicijsko stranko LMŠ, ki je včeraj spisala besedilo interpelacije zoper resornega ministra Janeza Cigler Kralja. Še pred nastopom na ministrsko mesto je bil Cigler Kralj namreč soustanovitelj zasebnega zavoda. Na ministrstvu so včeraj, še pred napovedjo interpelacije, povezanost pristojnega ministra pri financiranju zasebnega zavoda zanikali.
Na današnji novinarski konferenci Koalicije ustavnega loka (KUL), kjer so predstavili svoj načrt ukrepov v epidemiji, je mandatarski kandidat Karl Erjavec povedal, da je prav, da "opozicija izvaja normalen pritisk, zlasti tam, kjer se zasledijo določene nepravilnosti". Glede ministra za delo Janeza Ciglerja Kralja, zoper katerega opozicija pripravlja interpelacijo, je kot problematično označil financiranje Zavoda Iskreni, ki ga je minister sam ustanovil in z njim sodeluje. Prav tako je po njegovem mnenju sporno financiranje zavoda, ki na svoji spletni strani objavlja stališča proti cepljenju, istospolnim skupnostim in splavu.
Ob tem je Erjavec izpostavil, da je minister za delo tudi najbolj odgovoren za veliko mrtvih v domovih za starejše. Ali bodo podpise pod predlog interpelacije prispevali tudi poslanci DeSUS, pa bo po Erjavčevih navedbah znano po petkovem sestanku predsednikov strank KUL. Na njem se bo tudi sam zavzel za zaostrovanje političnega boja, tudi zoper druge ministre, ki slabo delajo, je še dejal predsednik stranke DeSUS, ki je po torkovi odločitvi sveta stranke po njegovih besedah "polnopravna članica KUL". (STA)
Kot izhaja iz besedila interpelacije, ki smo ga neuradno pridobili, lahko pa se še nekoliko spremeni, ministru iz vrst NSi poleg koruptivnega in klientelističnega ravnanja pri dodeljevanju sredstev prek javnega razpisa in posledičnega favoriziranja določene nevladne organizacije očitajo več stvari. Interpelacijo vlagajo še zaradi ministrove odgovornosti za neučinkovito ukrepanje pri širjenju virusa v domovih za starejše, nepripravo ustreznih zakonskih predlogov za zajezitev virusa na delovnih mestih ter tudi za neustrezen dialog s socialnimi partnerji in neodzivnost ob predlogih določb, ki posegajo v pravice zaposlenih iz delovnega razmerja.
Cnvos: Dejstvo, da je bil minister soustanovitelj, ne predstavlja ovire za podelitev dotacije
Krovna mreža slovenskih nevladnih organizacij (Cnvos) je pojasnila, da dejstvo, da je bil minister Cigler Kralj soustanovitelj zavoda, zakonsko ne predstavlja ovire, da zavod ne bi smel prejeti dotacije njegovega ministrstva. Bi bilo nezakonito, če bi minister ali njegov družinski član še vedno bil med ustanovitelji, saj to prepoveduje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, poudarjajo v pojasnilu, objavljenem na Facebooku profilu Cnvos.
Dodajajo, da ureditev, ki bi prepovedala dotacije v primerrih nekdanje poveanosti med funkcionarji in nevladnimi organizacijami glede na majhnost Slovenije ne bi bila smiselna. Hkrati poudarjajo, da mora biti pri financiranju nevladnih organizacij glavni kriterij kakovost. "Seveda pa morajo biti pri odločitvah ministrstev zagotovljene dovolj močne varovalke pred konflikti interesov, kot so neodvisnost komisij, pravično in na dejstvih utemeljeno ocenjevanje, enakopravna obravnava vseh prijaviteljev, sledljivost odločitev, transparentnost ocenjevanja in rezultatov, izločitev iz odločanja v primeru interesnega konflikta itd," so še zapisali.
Podporo interpelaciji so že včeraj obljubili v Levici, da bodo prispevali štiri podpise, brez bolniško odsotnega Franca Kramarja, pa so nam danes sporočili tudi iz SAB. Kako bodo ravnali v SD in DeSUS, še ni jasno. Čeprav naj bi po prvotnih neuradnih napovedih LMŠ interpelacijo vložili že danes, pa usklajevanja še tečejo. Po naših informacijah so z napovedjo interpelacije sicer pri delu opozicijskih poslancev sprožili nekaj nezadovoljstva in dvomov, češ zakaj bi skušali rušiti posamezne ministre tik pred tem, ko s konstruktivno nezaupnico skušajo zamenjati celotno vlado. Pričakovati je, da bodo o smiselnosti te poteze spregovorili na jutrišnjem srečanju Koalicije ustavnega loka.
Je pa v državnem zboru vodja poslancev LMŠ Brane Golubović danes povedal: "Verjamem da bodo tekom dne ali najpozneje jutri podrobnosti usklajene in bo interpelacija vložena. To ni interpelacija LMŠ, ampak si želim, da jo podpišejo vse opozicijske stranke." Po njegovih besedah se jim zdi pomembno, da ko pride do velikih kršitev in se javnost vznemiri, opozicija odreagira. Na morebitne pomisleke v opoziciji je Golubović odvrnil, da interpelacija ne izključuje konstruktivne nezaupnice in obratno.
Komisija za nadzor javnih financ zahteva sejo o dodelitvi sredstev Zavodu Iskreni
Skupina opozicijskih članov parlamentarne komisije za nadzor javnih financ od ministrstva za delo zahteva, da komisiji posreduje vse dokumente, povezane z dodelitvijo sredstev Zavodu Iskreni. Te podatke po njihovih navedbah potrebujejo, da bi se podrobneje seznanili s postopkom izbire in z vlogo, ki jo je pri tem imel minister Janez Cigler Kralj.
Skupina članov nadzorne komisije s prvopodpisanim Luko Mescem med drugim zahteva vpogled v vse prijave na javni razpis za sofinanciranje projektov za pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalcev zaradi epidemije. Od ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti želijo pridobiti tudi vse ocene in ocenjevalne obrazce vseh prijav na razpis.
Zahtevajo še vse dodatne dokumente in korespondenco med člani komisije in komunikacije članov komisije z ministrstvom, dokumente, povezane z imenovanjem razpisne komisije, ter vse zapisnike in druga gradiva ter dokumentacijo v zvezi z razpisom in delovanjem komisije.
Pričakujejo še korespondence, navodila in komunikacijo med ministrom Ciglerjem Kraljem, sekretarji ministrstva ter komisijo v zvezi z razpisom in izbiro kandidatov. Prav tako želijo pridobiti korespondence, navodila in komunikacijo med ministrstvom in prijavitelji. (STA)
Tonin: Zavod Iskreni ima pravico kandidirati na razpisu
"Kdor zagovarja vladavino prava, mora zagovarjati tudi, da ima vsak zavod, tudi Zavod Iskreni, pravico kandidirati na razpisu in biti izbran, če izpolnjuje vse pogoje," je tvitnil predsednik Nove Slovenije Matej Tonin. Ocenil je, da bi mu bilo slednje zato diskriminatorno odrekati in dodal ključnik "vladavina prava".