Po tednu napovedi preko različnih (tudi vladnih) komunikacijskih kanalov se bo danes na zasebni televiziji Nova24TV, ki so jo ustanovili večinoma člani in podporniki stranke SDS, financira pa se tudi z denarjem madžarskih poslovnežev blizu Viktorja Orbana, odvrtela prva pogovorna oddaja s predsednikom vlade Janezem Janšo. Oddaja, ki nosi naslov Pogovor s predsednikom vlade, se bo po napovedih zvrstila vsak ponedeljek zvečer, premier in prvak vladajoče stranke SDS pa naj bi v družbi voditelja komentiral aktualne dogodke preteklega tedna in odgovarjal na klice državljanov. Ob napovedih preko uradnih vladnih profilov na družbenih omrežjih so se zvrstile kritike, čemu taka promocija medijskih nastopov na privatni televiziji. Že v izhodišču pa se poraja vprašanje primernosti, saj bo predsednik vlade, sodeč po televizijskem sporedu, za medijski nastop na omenjeni zasebni televiziji vsak teden namenil kar 50 minut časa, na drugi strani pa, kot je znano, jasno izkazuje napadalen odnos do nekaterih slovenskih medijev, ost kritike pa največkrat uperja v javno radiotelevizijo.
{twitter}https://twitter.com/vladaRS/status/1262293418958565376{/twitter}
Zakaj so se odločili za takšno redno obliko medijskega nastopanja na zasebni televiziji, kako je sicer premier na voljo za sodelovanja s preostalimi televizijskimi hišami in koliko povabil je v času nastopa na funkcijo že prejel (ter jih sprejel oziroma zavrnil), so vprašanja, ki smo jih naslovili na kabinet predsednika vlade. Odgovore še čakamo.
"Na površini se nam poteza mogoče lahko zdi smešna. Tedenske oddaje z voditelji, ki jih izvajajo odkrito strankarska propagandna trobila, so značilne za sisteme, ki se ne morejo ravno hvaliti z demokratičnimi normami. Vendar gre za premišljeno potezo, ki ima zglede v podobnih pristopih alt-right gibanja drugod po svetu, najočitneje pri Trumpu in Orbánu. Predsednik vlade je v svojem sporočilu na straneh vlade to razložil, zato ga je vredno natančno prebrati. Njegov cilj je bodisi čim bolj zaobiti medije kot nadzornike ali pa jim odvzeti avtonomijo. Medijem, ki o njegovi stranki poročajo kritično, je jasno dal vedeti, da po njegovem mnenju nimajo prave legitimnosti za aktivno udeležbo in presojanje v javni sferi. Mislim, da ni nepomembno, da gre v primeru alt-right gibanja za politiko, v kateri so se dejstva tako stopila s fikcijo, da jih je postalo skoraj nemogoče ločiti. Razumna javna razprava je na tak način skoraj povsem onemogočena, ker je skupna komunikacijska podlaga razgrajena. In najbolj presenetljivo je, da politični partnerji predsednika vlade ter nekateri intelektualci tega niso sposobni ali pa nočejo prepoznati," komentira dr. Jernej Amon Prodnik z ljubljanske fakultete za družbene vede.