Ladi Rožič, generalni sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije (SDTS), je po včerajšnji objavi Mercatorja, da bodo do konca leta zaprli vse poslovalnice Mercator Tehnike, vsem 439 zaposlenim pa naj bi ponudili novo delovno mesto v okviru Poslovnega sistema Mercator, predsednika poslovodstva Tomislava Kramarića in lastnico Fortenovo javno opozoril na pomanjkljiv socialni dialog in kršitve delovne zakonodaje: "V zadnjih dneh smo v javnih medijih zasledili vaše izjave, da je Mercator uspešno prestal težko leto prestrukturiranja in da so poslovni rezultati boljši kot v lanskem letu. Kljub tem optimističnim navedbam pa se porajajo vprašanja o stanju socialnega dialoga v vašem podjetju. Poleg tega Mercator nosi tudi priznani status družini prijaznega podjetja, kar pa se, glede na nedavne dogodke, vse bolj postavlja pod vprašaj," je kritičen Rožič.
439
zaposlenih je v Mercator Tehniki, od tega 412 v maloprodaji in 27 v režiji
Opozarja še, da so razočarani, kako se trenutno upravljajo ključne odločitve v Mercatorju. Te so v glavnem enostranske, saj so bili o zaprtju poslovalnic Mercator Tehnike in Cash & Carry-jev zaposleni obveščeni le pol ure pred uradno objavo. "To je očitno neskladno z zakonodajo, saj bi morale biti odločitve takega pomena predhodno usklajene s svetom delavcev. Izjave v medijih, da so bile spremembe usklajene s socialnimi partnerji, so zavajajoče in neresnične." Rožič še meni, da Mercator prikrito ukinja nekatere pridobljene delavske pravice, kot je humanitarni sklad, ki je bil ustanovljen z namenom pomoči zaposlenim v izrednih življenjskih situacijah (kot so poplave, požari, hude bolezni ali smrt v družini).
Počitniške kapacitete, ki so bile do oktobra 2024 zagotovljene kot del standarda za zaposlene, so pod pritiskom prodaje. "Svet delavcev Mercatorja, kjer so tudi predstavniki sindikata SDTS, je že večkrat podal jasno stališče, da se kapacitete ne prodajo, saj morajo kljub morebitnim spremembam lastništva v podjetju odločitve o takih vprašanjih slediti slovenski zakonodaji, kar pomeni, da jih brez sveta delavcev ni moč prodati."
Rožič opozarja še na posledice ukinjanja varnostne službe, saj je delodajalec dolžan zagotoviti varnost in zdravje delavcev pri delu, kar bi moralo biti delodajalcu prvotnega pomena. Tako pa se zaposleni soočajo z vedno večjim številom napadov, prihaja pa tudi do fizičnih poškodb, saj da so trgovke in trgovci prepogosto prepuščeni sami sebi, ko pride do tovrstnih situacij.
"Pozivamo vas, da vzpostavite iskren in transparenten socialni dialog z zaposlenimi in njihovimi predstavniki. Da spoštujete slovensko zakonodajo in socialne standarde. Oživite humanitarni sklad in ohranite počitniške kapacitete. Premislite o svojih nadaljnjih dejanjih, saj si zaposleni, kupci in širša javnost zaslužijo spoštovanje. Vzpostavite zadostno število varnostnikov, saj mora biti varnost zaposlenih in posledično tudi kupcev na prvem mestu," je v javnem pozivu še zapisal generalni sekretar SDTS Ladi Rožič.