Kaj pomeni biti meteorolog

Ne se ustrašiti! V vsakem delu je precej mukotrpnega, da na koncu prideš do zanimivega in s srečo izpolnjujočega

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Meteorolog pred svojim zaslonom s podatki, ki mu jih merijo povečini zapletene naprave
Staff

Kaj pomeni biti meteorolog? Predvsem to postaneš, če te res zanima vreme, ampak to je pravzaprav premalo. Kajti vreme je lepo in zanimivo opazovati, prizori so lahko lepi, grozljivi, zanimivi, a za njimi stojijo zelo zapleteno dogajanje in procesi, ki marsikoga odvrnejo do tega, da bi morda ugriznil v ta poklic. Pravzaprav jih odvrne že pri odločitvi za ta študij.

Meteorologija že dolgo ni samo opazovanje neba in oblakov, merjenje temperature in zračne vlage ter vetra, padavin, višine snega in podobno. Vse to večinoma opravljajo razne naprave, aparati, od res preprostih do izjemno zapletenih, kot so sateliti ali radarji. Že samo avtomatska meteorološka merilna postaja vsebuje veliko tehnološkega znanja. Vse te naprave meteorologe zasipajo s podatki, zato je naloga meteorologov, da vse to čim prej in čim uspešneje premeljejo, procesirajo in uporabijo. In ker niti najbolj sposobni ljudje za hitro računanje tem ogromnim količinah podatkov niso kos, je edini izhod v računalnikih. Katerim pa moramo povedati, na kakšen način naj te podatke obdelajo in uporabijo. In tu se skriva srž meteorološkega dela. Nobene romantike več, že davno je izginila. Kaj pa je romantičnega v prelaganju enačb, numeričnih računskih shem in podobnega, vas prosim?

Je pa resnično veselje, morda kdaj prav evforija, ko vam uspe, da vam računalnik po navodilih vašega programiranja, temu rečemo računalniški meteorološki model, izračuna ali ustvari, če želite, nek imaginaren nevihtni oblak, iz katerega dežuje, ki povzroča veter, na primer, ustvari navpični temperaturni profil ozračja, ki je neverjetno podoben izmerjenemu. Kot bi se ti rodil otrok, čeprav je morda ta primerjava vendarle malo pretirana. A to je ustvarjalno delo. Iz podatkov s pomočjo zmogljivega računskega stroja meteorologi ustvarjajo vreme. Ne v resničnosti, dežuje le na zaslonu, tudi veter piha le na zaslonu, a to je najboljši približek tistemu, kar nas čaka. Ni romantike, je pa zadovoljstvo ustvarjalnega dela. Takole na hitro.

Romantika pa je še vedno v tem, da lahko spremljamo uresničevanje "izračunanega vremena" v praksi, da razumemo in vemo, zakaj se vremenski pojavi dogajajo tako kot se. Pot do tega je morda kdaj res suhoparna in nezanimiva, a tako je tudi v drugih poklicih. Ali mislite, da na primer biolog samo hodi po travnikih in gozdovih in išče zanimive živalice? Astronomi že dolgo ne prečesavajo nebesnega svoda s teleskopi in čakajo, da bodo zagledali lepo, neznano zvezdo, morda planet ali, kakšna sreča, supernovo! In zdravniki niso frajerji, ki te pregledajo in ti določijo diagnozo! Ves čas se morajo izpopolnjevati, spoznavati nove metode in aparature in podobno.

V vsakem delu je precej mukotrpnega, da na koncu prideš do zanimivega in s srečo izpolnjujočega. Ne se ustrašiti, če bi radi postali meteorologi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta