Inšpektorat za delo je v zadnjega pol leta podrobno preiskoval družbi Stominus in Perta, ki sta bili na Slovaškem registrirani za posredovanje delavcev in sta delavce posredovali slovenskim podjetjem. Na podlagi zbranih informacij so prejšnji mesec izvedli obsežno akcijo v slovenskih podjetjih. Prek omenjenih agencij je delo pri nas opravljalo 379 delavcev, od tega 138, pretežno iz Srbije, BiH, Severne Makedonije in Ukrajine, za trgovsko podjetje Tuš. Inšpektorji so na terenu ob sodelovanju finančne uprave ugotovili številne kršitve pravic delavcev, predvsem kar se tiče delovnega časa, počitka, izplačila nadur in plače, nižje od minimalne. Številni delavci niso imeli ustrezno urejenega statusa, nekateri na Slovaškem niso bilo zavarovani, drugi so bili zaposleni v Perti, a so delali za Stominus, spet tretji so imeli ponarejene A1 obrazce. Inšpektorji so izdali nekaj prepovednih odločb, ker pa kršitve presegajo njihove prekrškovne pristojnosti, so podali tudi nekaj kazenskih ovadb zaradi suma kršitve temeljnih pravic delavcev, je povedal na novinarski konferenci vršilec dolžnosti glavnega inšpektorja za delo Luka Lukič. Kazenske ovadbe so podali zoper odgovorne v podjetjih Stominus in Perta ter odgovorne osebe v podjetju Tuš. Eno od poslovodji v Tušu so ovadili zaradi krive izpovedbe v postopku.
Po besedah Lukiča so "delavci delali res ekscesno število ur. Več delavcev je na mesec delalo več kot 200 ur, rekorder pa je v Tušu v Preserjah opravil 413 ur. Tuš te evidence ima, odgovorni v podjetju za področje maloprodaje pa so s tem seznanjeni", je dejal. Na inšpektoratu so prepričani, da v teh primerih ni šlo za posredovanje storitev, ampak za posredovanje delavcev. "Naročniki domnevnih storitev so se s podjetjema dogovarjali, kako prikazati zadeve. V Tušu so inšpektorjem povedali, da ne gre za število opravljenih ur, ampak storitev merijo v metrih blaga, ki ga delavec zloži na police."
V odzivu so iz podjetja Tuš sporočili, da so sodelovanje z izvajalcem, s katerim so imeli sklenjen dogovor za opravljanje storitve polnjenja polic, že prekinili. "Inšpekcijski nadzor je bil opravljen, vendar še nismo prejeli odločbe, zato vsebine ne moremo komentirati. Inšpektorat za delo smo pozvali, da nas seznani z ugotovitvami, ki jih je predstavil v medijih."
Državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan je napovedal zakonske spremembe, ki bi omejile delo agencij za zaposlovanje, zlasti tistih, ki so registrirane v tujini, saj jih je težje nadzorovati. Hkrati želijo povečati pravice delavcev. V tem kontekstu na ravni ekonomsko socialnega sveta že tečejo pogovori o zakonskih spremembah, ki bi definirale agencijsko delo, določile, katere delavce lahko napotujejo v podjetja slovenske agencije za posredovanje, ter jasneje določiti tako pravice delavcev kot omejitve pri delodajalcih.