Medtem ko zaposleni na Slovenski tiskovni agenciji še vedno opravljajo svoje delo brez plačila javne službe, torej že več kot 200 dni in sporočajo javnosti, da ne vedo, če jih bo po dopustih še čakala služba, je vladni urad za komuniciranje (Ukom) ob 30. obletnici samostojne države izdal publikacijo z naslovom Stali smo in obstali. Publikacija, ki bi jo morala v poštnih nabiralnikih prejeti vsa slovenska gospodinjstva, je izšla v 800.000 izvodih, vsebinsko pa sta zanjo poskrbeli avtorica Andreja Valič Zver in urednica Tanja Glogovčan Belančić. "30. obletnica obeleževanja samostojnosti in neodvisnosti države Slovenije je primeren trenutek, da vsako gospodinjstvo dobi publikacijo z vsaj osnovnimi informacijami glede poteka osamosvajanja države," na Ukomu, ki ga vodi Uroš Urbanija, pojasnjujejo odločitev o tiskanju in distribuciji omenjene publikacije.
A kot kaže, bodo morali naslovniki vladno publikacijo, v kateri z avtorskim zapisom prvi nastopi aktualni premier Janez Janša v vlogi obrambnega ministra iz leta 1991, brati z dvomom. Pred dnevi so se namreč oglasili v Območnem združenju veteranov vojne za Slovenijo občin Kungota, Pesnica in Šentilj ter v Policijskem veteranskem društvu Sever – Maribor, kjer od Ukoma zahtevajo popravek netočnosti in javno opravičilo. Kot pravijo, "brošura prinaša izrazit spodrsljaj, čas in način vaše reakcije pa bo pokazal, ali tudi namerno zavajanje".
Takoj do službe v Janševem kabinetu
Andreja Valič Zver je kmalu po tem, ko je odstopila z mesta direktorice Študijskega centra za narodno spravo (pred tem je sicer svet centra začel postopek njene razrešitve), dobila zaposlitev v kabinetu premierja Janeza Janše. Kot sekretarka je uvrščena v 50. plačni razred, njena plača pa znaša, kot smo poročali februarja, okoli 4000 evrov. Pa njene delovne naloge? Samostojno oblikovanje ključnih sistemskih rešitev in drugih najzahtevnejših gradiv, vodenje projektnih skupin za najzahtevnejše in ključne projekte ter opravljanje drugih najzahtevnejših nalog.
Veterane žalosti, "ker ste očitno netočnost na davkoplačevalske stroške razširili med državljankami in državljani Slovenije". In zaključujejo: "Motiti se je človeško, lagati je greh ali pa je vsaj nespodobno. Opravičiti se, pa je stvar človeškega dostojanstva. Ga premorete?"
V Ukomu odgovarjajo, da je publikacija v slovenski javnosti doživela precejšen odmev, "kar priča o nujnosti poglobljenega, celostnega in nadaljnjega obravnavanja obdobja slovenskega osamosvajanja". "V publikaciji so zajeti akterji tedanjega dogajanja, dogodki, procesi in pojavi, ki temeljijo na zgodovinskih virih in literaturi, navedeni v publikaciji, ter ostalih zgodovinskih virih in literaturi. Odmeve pozdravljamo, jih skrbno proučujemo in si bomo še naprej prizadevali za čim bolj skladno in točno seznanjanje slovenske javnosti z najsvetlejšim obdobjem slovenske zgodovine: nastankom slovenske nacionalne države," še dodajajo. Med drugim smo Ukom vprašali tudi, ali se bodo javno opravičili, kot to zahtevajo veterani.