Od sobote oseb, ki bodo v Slovenijo vstopale iz oranžnih držav, ne bo čakala karantena, če bodo imeli evropsko digitalno covidno potrdilo ali takšno potrdilo tretje države. Tujec brez stalnega prebivališča pa bo moral nedvomno dokazati, da ima kje preživeti deset dni karantene. Iz rdečih držav bo vstop v Slovenijo mogoč brez karantene na domu s potrdilom PCT. Tujcu brez stalnega prebivališča pa vstop iz rdečih držav v Slovenijo ne bo dovoljen, je vlada odločila na četrtkovi seji.
Od začetka julija okužbe spet navzgor
"V svetu se je v zadnjem tednu trend očitno obrnil navzgor, očitno bomo šli v novi val," je o epidemiološki sliki na tiskovni konferenci povedal direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek. V Evropi je ta čas zaustavitev stagnacije okužb, kar pomeni, da se bo krivulja začela obračati navzgor, zaradi vse večje prisotnosti delta različice koronavirusa. Portugalska že krepko vodi v zadnjih 14 dneh po delta različici.
Teste štejemo že v milijonih
Dobrih 1,3 milijona testov PCR je bilo opravljenih pri nas od lanskega začetka epidemije. Zdaj smo jih sposobni narediti 10 tisoč dnevno. Od 15. decembra do danes je bilo narejenih še čez 4 milijone hitrih testov.
Slovenija? Zelo lepo smo napredovali, je povedal Krek, v začetku julija pa je prišlo do odboja navzgor. Ta eksponentni trend skrbi, ker lahko nakazuje nov izbruh, ki se lahko raztegne v ves julij, avgust in tudi september. Zaradi seva delta je nujno "cepljenje, cepljenje, cepljenje", je rekel, ter poostritev upoštevanja osnovnih zaščitnih ukrepov od mask, razkuževanja, distance.
Virus, s katerim imamo zdaj opravka, je bistveno bolj kužen od jesenskega, je opozoril. Skrbijo vnosi, ki bi se zgodili z vračanjem z dopustov. "In se bo začela ponavljati zgodba iz lanskega leta. To nas zelo skrbi. Evropa se je zelo odprla, tudi mi smo se odprli, veliko potujemo, in če se bodo zadeve zaostrovale, bo treba sprejeti ukrepe, ki bodo to tveganje zmanjševali," je povedal na dan, ko je potrjenih več deset vnosov iz tujine, zelo verjetno delta različice, prek maturantov, ki so se in se še vračajo iz Španije.
Če se bo delta sev razvil, imamo lahko tudi večje število mrtvih. Toda vsaka smrt zaradi delte septembra ali oktobra bo odvečna, je rekel Krek, ker razlika med lanskim in letošnjim umiranjem zaradi virusa je, da se je zdaj mogoče cepiti. Ta čas, ta teden, po vmesnem zastoju, cepljenje pri nas spet "lepo" napreduje, je povedal in se zahvalil cepljenim oziroma tistim, ki se bodo še cepili, da bodo prispevali k milejšemu novemu valu epidemije. "Kar tako naprej pogumno na cepilna mesta," je pozval.
Za zaščito pred delto je pomembna kompletna precepljenost, torej dve dozi cepiva, to je zelo dobra zaščita pred to različico, je povedal Krek.
Biti okužen ali neokužen je nacionalni problem, ne le osebni
Številke pa ... Podravska regija je najslabša po deležu prvega odmerka cepiva, je opozoril, in zasavska najboljša. V zasavski regiji je prav tako precepljenih že 53 odstotkov odraslih. Koroška se s cepljenimi odraslimi z drugim odmerkom, torej popolno precepljenih, bliža polovičnemu deležu.
"Biti okužen ali neokužen ni več samo naš osebni problem, temveč nacionalni," če bo zaradi tega treba spet v zapiranje, če spet ne bo prireditev ... Tega se je treba zavedati, pravi direktor NIJZ. Šole bi jeseni radi imeli odprte, toda to se ne bo zgodilo, če se ne bomo vsi potrudili, je povedal.
Beovićeva: Stroka mora stati za tem, da se vsi ljudje cepijo proti covidu-19
Cepljenje je trenutno življenjsko pomembno za družbo, poudarja vodja posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Bojana Beović. S tega stališča se ji zdi, da mora stroka zagovarjati obvezno cepljenje oz. kakršen koli ekvivalent, ki bi poskrbel za to, da bi se proti covidu-19 cepilo več ljudi.
Osebno je ideji obveznega cepljenja naklonjena. Ali v Sloveniji o tem poteka kakšna resna razprava, ne ve oz. sama v te pogovore ni vključena.
"Gre za to, da smo zdravniki zelo prepričani, da je cepljenje izjemno pomemben ukrep, če želimo preprečiti nadaljevanje epidemije, zelo učinkovit in zelo varen," je pojasnila. Družba se lahko odloči tudi drugače, stroka pa mora res stati za tem, da se vsi ljudje cepijo, je dodala.
Mnenja v stroki glede cepljenja otrok dokaj enotna
Razprava o obveznem cepljenju poteka tudi v drugih državah, kjer nimajo sistema obveznih cepljenj kot v Sloveniji. Zdi se ji, da bi bilo v Sloveniji ta institut lažje uvesti, da bi bilo to bolj sprejemljivo, saj ljudje na splošno sprejemajo obvezno cepljenje otrok, pa tudi ustavno sodišče je pred leti presodilo, da je zaščita otrok pomembnejša od proste izbire staršev, ali bi se otroci cepili ali ne.
Po besedah Beovićeve so mnenja v stroki glede cepljenja otrok dokaj enotna. Med državami so razlike v smislu, da ponekod cepljenje izrecno priporočajo, povsod pa je za otroke od 12 do 18 let odobreno cepivo Pfizeja in BioNTecha in se to cepljenje dopušča.
"Je pa seveda vprašanje, ali je to cepljenje otrok res nujno potrebno, če gre za zdrave otroke," je dejala. Če pa gre za otroke, ki sodijo v ranljive skupine zaradi svojih kroničnih bolezni, pa cepljenje tudi v Sloveniji izrecno priporočajo. S cepljenjem ostalih otrok se poveča skupna imunost; ti otroci v družinah ne bodo prenašali okužbe na bolj ranljive družinske člane. Kot je še opozorila Beovićeva, pa je tudi pri otrocih nekaj hujših potekov bolezni.
"Nikakor niso otroci prioriteta," je poudarila Beovićeva. Predvsem se morajo po njenih besedah cepiti starejši od 50 let in tisti s kroničnimi boleznimi. Se pa otroci lahko cepijo. "Osebno bi rekla, da je cepljenje priporočeno," je dejala, po njenih navedbah pa so se tudi številni njeni kolegi odločili za cepljenje svojih otrok. (STA)
Logarjeva: V prelomnem trenutku smo, kako bomo živeli jeseni in kdaj kot leta 2019
Res smo v prelomnem trenutku, kako bomo živeli jeseni in kdaj bomo živeli tako kot še leta 2019, je povedala tudi vodja svetovalne skupine Mateja Logar. Za delta različico virusa zbolevajo mlajši in cepljeni z enim odmerkom, to je izkušnja Velike Britanije.
Ko je pozvala k cepljenju, je opozorila, da se je treba zavedati, da traja kakšen mesec, da se opravi popolno cepljenje in se razvije imunost.
Poklukar: O obveznem cepljenju ta trenutek ne razmišljamo
Minister za zdravje Janez Poklukar je danes dejal, da v tem trenutku ne razmišljajo o obveznem cepljenju proti covidu-19, ampak delajo vse "v smeri pozitivne komunikacije, naslavljanja vseh družbenih skupin". Danes se je tako s pismom obrnil na medicinske sestre s povabilom in prošnjo, da skupaj pristopijo k cepljenju.
Minister je v pismu medicinskim sestram poudaril, da je ključno, da zdravstveno osebje razume in podpira cepljenje. Medicinske sestre, ki so nemalokrat prvi in najpogostejši stik z bolnikom, prosi, da se obrnejo na svoje paciente in jim predstavijo pomembnost in prednosti cepljenja.
Ažmanova je mnenja, da prisila v tem trenutku ne bi bila uspešna
V izjavi po današnjem srečanju s predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege Moniko Ažman je poudaril, da je v tem trenutku še posebej na zdravstvenih delavcih, da vedenje in znanje o varnosti in učinkovitosti cepiv prenesejo do vsakega prebivalca Slovenije.
Na vprašanje o morebitni uvedbi obveznega cepljenja le za določene skupine, na primer zdravstveno osebje, je minister odgovoril, da je ta trenutek nujno treba zagotoviti varnost in zdravje vseh, še posebej tistih, ki prihajajo v zdravstvene zavode na zdravljenje. "Pričakujemo takšne in podobne pobude s strani stroke in v kolikor bo tudi stroka predlagala enako, ne vidim razlogov, da tudi politika ne bi zmogla moči, da to sprejmemo," je pojasnil.
Ažmanova je glede precepljenosti zdravstvenega osebja poudarila, "da kazanje s prstom na poklicno skupino, ki je nekoliko slabše precepljena, verjetno ne bo imelo pozitivnega učinka, zato moramo združiti moči, stopiti skupaj ter z ustrezno komunikacijo, z ustreznimi strokovnimi odgovori opolnomočiti vse tiste, ki so še skeptični".
Po podatkih, ki so jih zbrali, je precepljenost v zdravstveni negi med 50-, 60-, ponekod tudi do 65-odstotna. So pa bile po njenih besedah medicinske sestre v velikem odstotku tudi med okuženimi z novim koronavirusom. Kot je pojasnila, so identificirali skupino, ki je trenutno najslabše precepljena, in sicer je to starostna skupina okoli 30 let. Osebno pa je Ažmanova mnenja, da prisila v tem trenutku ne bi bila uspešna.
Pozorno spremljajo epidemiološke podatke
Sicer pa bo po ministrovih besedah iz dneva v dan vse bolj potrebno, da se pri čim večjem obsegu storitev izvaja protokol PCT (preboleli, cepljeni ali testirani), da bo življenje čim bolj potekalo na način, kot je pred epidemijo.
Vlada po njegovih besedah danes ni bistveno spremenila ukrepov, ki veljajo za omejitev širjenja okužb. Pravila o nošenju mask v zaprtih prostorih ostajajo takšna kot zadnji teden, nekaj pa je sprememb na področju prehoda meja.
Je pa Poklukar poudaril, da pozorno spremljajo epidemiološke podatke, situacija pa se je v primerjavi s tisto izpred tedna dni nekoliko poslabšala. Ocenjujejo, da v veliki meri na račun vnosov okužb iz tujine. Tako bodo, če bo prišlo do poslabšanja razmer, odloki morda že naslednji teden lahko uvajali kakšne že poznane ukrepe.
Minister je potrdil, da je v Sloveniji po podatkih Nacionalnega inštituta za zdravje kar nekaj cepiva s krajšim rokom. Vlada pa je po njegovih besedah danes sprejela sklep, da se 250.000 odmerkov cepiva AstraZenece podari Egiptu.
O morebitnem četrtem valu epidemije, če nam torej predstoji, Logarjeva pravi, da višji, kot bo odstotek cepljenih, manjša bo potreba po ukrepih z zapiranjem vred. Zdaj gre za to, da bi bila tudi šolska populacija, tista, ki je lahko, do jeseni čim bolj pocepljena. Tudi če bo do takrat precepljenih 80 odstotkov odraslih, bo smiselno cepiti tudi mlajše, je povedala.
Še to. Svetovalna skupina vladi predlaga, da bi bilo evropsko covidno potrdilo od 15. julija enotni pogoj za vstop v Slovenijo.