Za interpelacijo so glasovali poslanci predlagateljic interpelacije LMŠ, SD, Levice in SAB, proti pa poslanci SDS, SMC, NSi, poslanec poslanske skupine DeSUS Robert Polnar in oba manjšinska poslanca. Poslanci SNS se glasovanja niso udeležili.
Poslanec Levice Željko Cigler je sejo spremljal na daljavo, glasoval pa je po telefonu.
Takšno glasovanje je bilo bolj ali manj napovedovano že v predhodni skoraj 16-urni razpravi. V strankah predlagateljicah so namreč skozi ves dan nizali očitke na delo ministrice, predvsem njene odločitve v času epidemije, medtem ko so v koaliciji ocenjevali, da je v danih razmerah delala dobro in jih izrekali podporo. V SNS so napovedali, da interpelacije ne bodo podprli, v DeSUS pa se glede tega niso jasno opredelili. Trije poslanci DeSUS so nato pri glasovanju manjkali, eden pa se je glasovanja vzdržal.
V strankah predlagateljicah so v poznih večernih urah ponovili, da je ministrica v času epidemije sprejemala slabe ukrepe, ko gre za šolanje učencev in dijakov, ali pa jih je namesto nje politično sprejemal predsednik vlade Janez Janše. Slednje je imelo po njihovem za posledico, da smo imeli najdlje zaprte šole.
Obljubila, da si bo še naprej zavzemala za avtonomijo vseh, ki tvorijo šolsko polje
V strankah koalicije so tovrstne očitke zavračali, interpelacijo pa označili kot nadaljevanje političnega boja opozicije po tistem, kot jim je v DZ propadla konstruktivna nezaupnica. Kar pa se tiče navedb o tem, da je imela Slovenija najdlje zaprte šole, poslanka SMC Monika Gregorčič bolj zaupa podatkom ministrstva. "Ti kažejo, da so imeli šole dlje kot pri nas zaprte na Irskem, Latviji, Romuniji, Kanadi, Italiji, Veliki Britaniji, ZDA in Braziliji," je dejal in izrazila upanje, da se bo tako prenehalo z manipulacijami z "ustvarjanjem nekih alternativnih dejstev".
V koaliciji so delo ministrice ocenili kot dobro, četudi ni bilo brez napak. A slednje je, kot je bilo slišati, razumljivo glede na to, v kakšnih razmerah je morala sprejemati odločitve.
Vatovec: Interpelacijska razprava je pokazala vso praznost ministrovanja Kustečeve
Poslanec Levice Matej T. Vatovec je po neuspešni interpelaciji ministrice za izobraževanje Simone Kustec v izjavi novinarjem ocenil, da je razprava pokazala vso praznost njenega ministrovanja. A kot pravi, ni razočaran, saj se na nek način pričakuje, kako bo glasovala koalicija. "Očitno ima še dovolj glasov," je ugotavljal.
"Glavni očitek ministrici je to, da je neaktivna in ne počne, kar bi se pričakovalo od vsakega ministra: da se bori z vsemi svojimi močmi za svoje področje," je po okoli 16-urni razpravi DZ o interpelaciji Kustečeve v izjavi novinarjem v imenu predlagateljev povedal Vatovec.
Na vprašanje, ali serija interpelacij - v kratkem sledita še dve - morda še dodatno krepi aktualno vlado, je odgovoril, da je odvisno od tega, s katere strani se gleda idejo interpelacije. Sam jo vidi velikokrat kot možnost, da dajo glas komu, ki ga ne dobi. Ponovil je, da so namreč interpelacijo Kustečeve spisali predvsem kot poskus prisluhniti vsem tistim, ki so poskušali priti do ministrstva v času koronakrize, a od ministrstva ni bilo posluha. To so bili po njegovih navedbah tudi očitki številnih učencev, dijakov, njihovih staršev, šolnikov, ki so "dobili meso v parlamentu".
"To je eden od pomembnih vidikov. To, da krepi koalicijo, pa le kaže na to, koliko je pomembna osebna integriteta in odgovornost v razmerju do odgovornosti do ljudi," je ocenil Vatovec.
Na vprašanje, ali pričakuje na četrtkovi interpelaciji ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja drugačen rezultat, pa je odgovoril: "Počasi bomo videli, kakšno bo razmerje moči. Do ministra za kulturo Vaska Simonitija bo mogoče že kakšen glas več."
Opozicijskim LMŠ, SD, Levici in SAB v DZ namreč ni uspelo zbrati dovolj glasov v podporo interpelaciji ministrice za izobraževanje, znanost in šport. Interpelacijo je podprlo 38 poslancev, 41 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti najmanj 46 poslancev.
"Četudi danes takoj odstopite, ne bo nobene škode, tudi če do konca mandata vaše mesto ostane prazno, nezasedeno, ker od vas ni absolutno nič," je bil na drugi strani kritičen Luka Mesec (Levica).
Del večerne razprave so poslanci namenili tudi zapletom, do katerih je prišlo potem, ko vlada ni dala takoj soglasja k razpisu za vpis na fakultete. Predlagatelji interpelacije so namreč ministrici očitali, da je soglasje k razpisu zadržal predsednik vlade Janša, sama pa da je bila ob tem tiho.
Anja Bah Žibert (SDS) je ocenila, da je prav, da do soglasja vlade ni prišlo takoj, saj bo na ta račun na obeh medicinskih fakultetah skupaj razpisanih dodatnih 50 študijskih mest. Slednje je po njenem pomembno predvsem ob dejstvu, da potrebujemo več zdravnikov.
A Matej T. Vatovec (Levica) je podvomil, da bodo dodatna mesta res razpisana. "Dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab je za medije jasno povedal, da predlagano povečanje vpisa ni izvedljivo brez istočasne rešitve prostorskih in kadrovskih problemov," je dejal.
Ministrica je nato zagotovila, da bo denar za dodatna vpisna mesta na obeh medicinskih fakultetah v skladu s sklepom vlade zagotovilo ministrstvo.
Ob koncu današnje razprave je sicer ministrica ocenila, da je ta prinesla dve ključni sporočili, to je, da se vsi strinjajo, da otroci in šolarji sodijo v vrtce in šole, ter da so vsi znova končno prepoznali, kako pomembno mesto v naši državi ima polje vzgoje in izobraževanja. Obljubila je, da si bo še naprej zavzemala za avtonomijo vseh, ki tvorijo šolsko polje.
Marko Koprivc (SD) pa z razpravo in odgovori ministrice ni bil zadovoljen. "Morali bi biti lokomotiva svojega področja. Žal pa ste ročna zavora," je dejal.