Danes se v bolnišnicah zdravi 511 pacientov, kar je 5 manj kot včeraj. Na intenzivni terapiji se zdravi 86 pacientov, 4 več kot včeraj. Včeraj je bilo v bolnišnice sprejetih 41, odpuščenih pa 42 pacientov. V bolnišnicah so umrle 4 osebe.
Do zdaj zabeležili 83 primerov angleške različice
Pri nas so doslej potrdili 83 primerov angleške, sedem nigerijske in dva primera južnoafriške različice koronavirusa, je predstavila direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) Tjaša Žohar Čretnik. Opozorila, da število primerov angleške različice eksponentno raste, z njo je precej obremenjena obalno-kraška regija.
Po pojasnilih Žohar Čretnikove, ki je na vladni novinarski konferenci predstavila nove podatke sledenja različicam novega koronavirusa, ki ga izvajajo v NLZOH v sodelovanju s kliničnim inštitutom za specialno laboratorijsko diagnostiko pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana ter na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo (IMI), so od začetka leta do torka pridobili skupaj 1691 sekvenc celotnega genoma virusa. Največja pozornost je zaradi večje prenosljivosti namenjena angleški, južnoafriški in brazilski različici virusa, pri čemer slednje v Sloveniji še niso potrdili.
Prisotnost južnoafriške različice doslej potrdili v dveh primerih
Žohar Čretnikova je ob tem izpostavila predvsem naraščanje števila primerov angleške različice pri nas, ki nosi oznako B.1.1.7 in ki po podatkih NLZOH na koprskem področju predstavlja štiri odstotke. Tako je po njenih besedah obalno-kraška regija s tega vidika trenutno zelo obremenjena. V postopku nadaljnjega potrjevanja imajo še več primerov vzorcev, zato obstaja velika verjetnost, da se bo tudi v naslednjem tednu število potrjenih primerov angleške različice podvojilo, je dejala Žohar Čretnikova. Sicer je po njenih navedbah 33 primerov angleške različice potrdil NLZOH v sodelovanju z UKC Ljubljana, 49 jih je potrdil IMI, enega pa so potrdili že v Belgiji.
Prisotnost južnoafriške različice z oznako B.1.351 so doslej potrdili v dveh primerih, v prvem pri nas potrjenem primeru je šlo za osebo, ki nima epidemiološke indikacije o potovanju v tujino. En primer južnoafriške različice pa je še v potrjevanju, je pojasnila Žohar Čretnikova.
Ob tem po njenih pojasnilih obstajajo še druge različice virusa, ki nosijo posamezne ali več kritičnih mutacij. Ena od takšnih je tudi nigerijska različica z oznako B.1.525. Kot je navedla, je IMI v osrednjeslovenski regiji potrdil štiri primere te različice, v NLZOH pa so potrdili po en primer v Mariboru, jugovzhodni Sloveniji in Kranju. (STA)
8. marca se bo pouk v vseh osnovnih šolah v državi za vse razrede nadaljeval enako kot v tem tednu, torej po modelu B. V šole pa se vračajo tudi vsi srednješolci, po modelu C, je na dopoldanski novinarski konferenci povedala šolska ministrica Simona Kustec. V okviru tega modela bo pouk potekal tako, da bo v učilnicah polovica oddelkov, polovica pa se bo izobraževala na daljavo. Model C ravnateljem daje avtonomijo pri odločanju o številu oddelkov doma in v učilnicah. Glede na aktualno epidemiološko sliko se bodo dijaki izmenjevali tedensko. Dijaki nižjega poklicnega izobraževanja in izobraževanja odraslih se že izobražujejo v učilnicah. Odprti so tudi dijaški domovi. "Stanje v šolah in vrtcih je stabilno, model je odziven," pravi Kustečeva.
Zadnji podatki kažejo, da je v vrtcih po državi prisotnih 79 odstotkov otrok, 83 odstotkov zaposlenih, v osnovnih šolah 90 odstotkov učencev in zaposlenih, v srednjih šolah 85 odstotkov dijakov zaključnih letnikov. "Delež vseh aktivnih okužb v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah je 0,16 odstotka, v karanteni je en odstotek otrok v državi."
Vlada je spremenila tudi odlok o nošnji zaščitnih mask, ta je zdaj obvezna za vse učence od 6. razreda naprej. Nositi jih morajo tudi osnovnošolski učitelji. Še naprej je v veljavi obveznost tedenskega testiranja zaposlenih s hitrimi testi. Kustečeva je na novinarski konferenci napovedala, da se bo prihodnji teden začelo prednostno cepljenje zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih, najprej bodo prišli na vrsto zaposleni, starejši od 50 let.
Kustečeva o kaznih dijakom
Dijaki, ki so pred mesecem dni na protestu zahtevali izobraževanje v šoli, so polnoletni že prejeli globe, mladoletni pa pozive na sodišče. Ko so jih popisali, jih niso seznanili, da so v prekršku.
Šolska ministrica je povedala, da so glede dogajanja v Mariboru na ministrstvu že posredovali odziv in povedali, da je "naša prva osrednja pristojnost ta, da poskrbimo za čim hitrejše in varno odprtje srednji šol. To smo, kot ste slišali danes, tudi uspešno naredili". Za dogajanje, povezano z zbiranjem ljudi na prostem v času epidemije, pa je po ministričinih besedah zadolženo drugo ministrstvo.
"Če me vprašate osebno, pa vam lahko povem, da gre za mlade odrasle ljudi, za katere verjamem, da razumejo in prevzemajo odgovornost za svoja dejanja. To je prvi korak v svet odraslosti."
Spomnimo. Dijaki, združeni v iniciativi Zahtevamo šolo, so v začetku februarja, potem ko so jim na ministrstvu za izobraževanje tik pred zdajci odpovedali sestanek, pred tem pa dva tedna niso našli časa za pogovor o tem, da učenje na daljavo v trenutnih razmerah ni primerna rešitev in da se morajo zgoditi spremembe, so 9. februarja bojkotirali pouk na daljavo. V Mariboru, Ljubljani in nekaterih drugih krajih so dijaki tudi na ulicah opozorili na nujne prilagoditve za odprtje srednjih šol. V Ljubljani jih je bilo le ducat, več jih je bilo na mariborskem Trgu svobode, kjer so dijaki skupaj s starši in učitelji stali z maskami na obrazu in na varni razdalji drug od drugega nosili transparente z napisi "Zahtevamo šolo, vrnite nam prihodnost", "Manj zooma več razuma", "Zahtevamo šolo" in prebrali govore.
Načrti o načinu izvedbe mature ostajajo nespremenjeni, takšni, kot so bili lanskega decembra. Simona Kustec pravi, da priprave potekajo nemoteno. Kako bo potekalo nacionalno preverjanje znanja, še niso dorekli. Sestanki na to temo bodo potekali ta teden, dokončni odgovori pa bodo znani prihodnji teden.
"Spoštujemo ukrepe in naredimo vse, kar je v naši moči, da poskrbimo za našo varnost in varnost bližnjih. Le tako se bodo lahko odprla še vrata glasbenih šol, višjih šol in fakultet, vrata vrtcev, osnovnih ter srednjih šol pa ostala odprta," je pozvala.
Hojs napovedal, da bi lahko prišlo do precejšnjih zaostritev nadzora na meji
Vlada je v sredo sicer podaljšala omejitve zbiranja in gibanja, ni pa še odločila, kako bo po novem z režimom na mejah. Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je sicer v ponedeljek v DZ napovedal, da bi lahko prišlo do precejšnjih zaostritev nadzora na meji.
V sredini oddaji 24ur zvečer pa je povedal, da bo vlada že jutri na pobudo gospodarskega ministra Zdravka Počivalška obravnavala predlog, da bi se v dveh regijah, ki sta po epidemioloških kazalcih že porumeneli, gre za zasavsko in posavsko regijo, odprli terase gostinskih lokalov v popoldanskem času. "Tudi stroka je temu deloma naklonjena, želijo pa, da se napišejo natančni predpisi, kako bi to izvajali," je dejal Hojs.