Stranka Desus s predsednikom Karlom Erjavcem je včeraj zapustila koalicijo Janeza Janše. V manj kot dveh tednih po Erjavčevi izvolitvi so člani sveta stranke soglasno, od 42 prisotnih je za glasovalo 37 članov, podprli izstop iz koalicije in mandatarstvo predsednika stranke pri oblikovanju vladne alternative. "Iz koalicije ne izstopamo zaradi epidemije ali zaradi dela ministrov, ampak izstopamo zaradi politike, ki jo izvaja gospod Janez Janša. Zaradi politike, ki gre v smeri demontaže nekaterih sistemov, kot so mediji," je predsednik stranke upokojencev, ki je Janševo vlado prvič zapustil že leta 2013, utemeljil odločitev. Povedal je še, da ne želijo "orbanizacije Slovenije, avtokratskega sistema", v zunanjepolitičnem smislu pa si želijo, da se Slovenija vrne na tako imenovani francosko-nemški vlak.
Velik padec vladne legitimnosti
"Glavna odgovornost za hitro razpadanje vlade je na Janši in njegovi politiki, ki partnerje postavlja v nelagoden položaj. Izstop Desusa pa še ne zagotavlja alternativne večine 46 poslancev za konstruktivno nezaupnico, nujno ni niti, da bi z domino efektom kmalu sledil še izstop SMC. Vprašanje je predvsem razmerje moči med poslansko skupino in predsednikom in koliko želijo poslanci sploh še nadaljevati politično kariero. Zdi se verjetno, da bomo znova, vsaj začasno, imeli de facto manjšinsko vlado. Na kratek rok se bo okrepila dosedanja dinamika, ko vlada ni zmogla spraviti zakonskih ukrepov skozi državni zbor in se je zato odločala za vprašljive bližnjice v obliki vladnih ukrepov. Če bo vlada zdaj vladala z dekreti in uredbami, v parlamentu pa imela zakrpano večino, se bo pojavil velik manko legitimnosti. Glavna krivda pa je na opoziciji, ker je to, da jim ne uspe sestaviti kredibilne alternative, groteskno," komentira politični analitik Luka Lisjak Gabrijelčič.
Erjavec že danes s poslanci
Čeprav naj bi po prvotnem načrtu ministra Jože Podgoršek in Tomaž Gantar včeraj odstopila z ministrskih mest, pa so se naposled odločili, da zaradi kritičnih epidemioloških razmer tehnikalije razrešitve prepustijo premierju. Ta naj presodi, kdaj ju bo zamenjal. Erjavec je pojasnil: "Minister za zdravje Tomaž Gantar ima namreč v tem trenutku pomembno vlogo in ne želimo, da bi kar odšel in pustil predsednika vlade v negotovosti." Janša je včeraj sicer navrgel, da bi si želel, da bi se Gantar ukvarjal z delom, ne pa z rušenjem vlade. Da takšne izjave niso na mestu in jih zato ne bo komentiral, je dejal minister in dodal, da je bilo v času epidemije opravljenega veliko dela. "Na to smo opozarjali tudi predsednika vlade. Da enostavno na ta način verjetno ne bo šlo in da bomo prišli do točke, kjer pač kot politična stranka ne bomo več mogli sodelovati. In to se je žal zgodilo, pa naj bo trenutek pravi ali nepravi, enostavno skoraj ni bila možna druga odločitev," pa je komentiral Gantar po njegovi presoji sicer pričakovano odločitev stranke. Podgoršek, ki dan pred zasedanji organov ni bil odločen, ali bo odhod iz koalicije podprl, včeraj za komentarje ni bil dosegljiv.
Ministra nista odstopila, počakala bosta na premierja
In če so člani Desusa včeraj podprli še izključitev poslanca Roberta Polnarja - njegov občinski odbor bi to lahko izvršil že danes ali v začetku naslednjega tedna -, pa se morajo prešteti preostali. Sestanek z njimi je za danes že napovedal Erjavec, verjame pa, da bodo sledili odločitvam stranke. Poslanca Jurij Lep in Franc Jurša sta sklepa na sejah podprla, pričakovati pa je, da presenetljivih potez ne bi potegnila niti Desusu pripadna Ivan Hršak in Branko Simonovič, zlasti slednji je v javnosti že napovedal, da bo odločitve, če bodo ustrezno argumentirane, spoštoval.
Vse oči uprte v SMC
Tudi ob morebitni podpori vseh štirih poslancev pa to Koaliciji ustavnega loka (KUL) še ne zagotavlja 46 glasov, ki jih potrebuje za uspeh konstruktivne nezaupnice. Vsa pozornost je tako na koalicijski SMC Zdravka Počivalška. "Vi veste, da se obe stranki v tej vladi slabo počutita. Morda se edino predsednik SMC dobro počuti v tej vladi," je Erjavec nakazal, da na šefa SMC ne gre računati. Počivalšek, čigar stranka bi se včeraj morala sestati na izvršnem odboru, pa se ni, češ da se članom ni uspelo uskladiti o terminu, pa je že sporočil: "Res je, da nas nervirajo nekatere poteze glavne stranke koalicije, a kljub temu pri našem stališču prevlada dejstvo, da ni čas za rušenje, ampak za sodelovanje." Drugače pa meni podpredsednik SMC Igor Zorčič, ki poleg Janje Sluga in Branislava Rajića sodi v trojico, ki bi lahko najhitreje skočila na drugo stran. "Najprej je pričakovati sestanke znotraj stranke, poslanske skupine, izvršnega odbora, morda sveta stranke, ko dobimo vse informacije. Potem pa odločitev, kako naprej," nam je sporočil Zorčič.
Politična scena v številkah
Vlada Janeza Janše z izstopom Desusa s partnerji NSi, SMC in SDS skupaj šteje 41 glasov. Z Robertom Polnarjem 42, s pomočjo treh poslancev SNS Zmaga Jelinčiča in dveh manjšincev, ki navadno ne želita predstavljati odločilnih glasov, pa 47. Na drugi strani opozicijske LMŠ, SD, SAB in Levica, združene v KUL, tvorijo 39 glasov, v primeru podpore štirih poslancev Karla Erjavca pa 43. A je tu pod vprašajem bolniško odsotni poslanec SAB Franc Kramar. Še en glas bi jim lahko izbil Zdravko Počivalšek, če bi se vrnil v poslanske klopi, kjer ga nadomešča Gregor Židan, zdaj poslanec SD. Za uspeh konstruktivne nezaupnice bi KUL na svojo stran tako moral povleči še najmanj tri glasove; računajo, da jih bodo našli med poslanci SMC.
Stranke KUL so medtem že pozdravile odločitev Desusa o izstopu, predsednica SD Tanja Fajon je povedala, da so s tem "dokazali, da so dali svoje vrednote pred politično kalkulacijo". V KUL verjamejo, da bi konstruktivno nezaupnico lahko vložili še pred prazniki, podobno pa razmišlja tudi prvotni mandatarski kandidat in pobudnik KUL Jože P. Damijan, ki nam je sporočil: "Počakajmo na naslednji teden, da dobimo pisne zaveze vseh partnerjev in poslancev."