"Na terenu sem imel dober občutek, ampak priti s tretjega mesta na listi v Evropski parlament je seveda težje kot s prvega," dan po volilni nedelji, ki ga je po treh zaporednih petletnih mandatih izločila iz evroposlanskih klopi, za Večer pravi Lojze Peterle (NSi), osamosvojiteljski slovenski premier. O dogodkih v stranki: novi predsednik Matej Tonin je za nosilko liste postavil prejšnjo predsednico Ljudmilo Novak, enkrat že evroposlanko in od včerajšnje izvolitve spet, veteran Peterle (1948) je dobil tretje mesto na listi, v kontekstu volilnega rezultata (še) ne želi govoriti
V ponedeljek popoldan je bil na poti iz Ljubljane službeno na Dunaj. Da o upokojitvi doslej ni razmišljal in da ga tudi rezultat evropskih volitev v Sloveniji ne napeljuje na to, pravi. "So različne možnosti." Najprej bo malo premislil in si odpočil, "tako trde tekme kot letos še ni bilo". Je pa po njegovem desna politična stran v Sloveniji zamudila priliko, da bi imela v Bruslju pet poslancev od osmih (nedelja je navrgla razmerje 4:4). To bi se Peterletu zdelo izvedljivo, če bi na volitve bili skupaj šli NSi in SLS, kakor je bil predlagal, "in bi Janši ostali trije poslanci, tako pa je enega moral dati stranki SLS".
"Zadovoljen sem, da sem dobil toliko preferenčnih glasov," po nesrečnem izpadu iz evroparlamenta pravi Igor Šoltes, ki je bil na povabilo Karla Erjavca prvi na listi Desusa, včeraj peti po preferenčnih glasovih volivcev, a je bila stranka prekratka za odhod v evropski parlament. "Rezultat je tukaj, gremo naprej, z dvignjeno glavo v nove izzive," pripoveduje dan po volitvah. Nujno spopadanje z izzivi starajoče se družbe je imel v programu, če bomo to spregledali, nas bo presenetilo kot finančna kriza, pravi, ampak ne sme nas, ker da smo vsak dan vsi starejši, ni presenečenje, ampak dejstvo.