Ministrica Andreja Katič bo poročilo notranje revizije nakupa stavbe na Litijski posredovala tožilstvu in policiji

Va, STA
26.06.2024 19:01

"Ne vem, kaj lahko dodatna zunanja revizija sploh prinese," ministrica pravi o "projektu", ki je odnesel njeno predhodnico.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nova in stara ministrica Andreja Katič in Dominika Švarc Pipan marca na primopredaji. V primopredajnem zapisniku Švarc Pipan Litijska  skorada ni bila omenjena. 
Sašo Radej

Ministrica je pred sejo vlade povedala, da s svojimi aktivnostmi ali odredbami ne želi kakorkoli vplivati na to, "kateri dokazi so lahko morebiti uporabljeni v kakršnihkoli prihodnjih postopkih, zato da jih ne okuži". Potrdila je, da je končno notranje revizijsko poročilo prejela 14. junija. Vodjo službe za notranjo revizijo Suzano Hötzl je vprašala, zakaj ni kontaktirala vseh omenjenih v poročilu. Odgovore še čaka, saj je revizorka na dopustu. Katič je pred sejo vlade tudi napovedala, da bodo poročilo predvidoma ta teden javno objavili, pozno popoldne pa so z ministrstva za pravosodje sporočili, da bodo to storili, šele ko dobijo dodatna pojasnila revizorke.

Katič pravi, da na ministrstvu vse dokumente in dodatna pojasnila o zadevi Litijska odstopijo tožilstvu oziroma policiji. "Sama, kot sem vedno rekla, ne bom sodila, kdo je kaj prav ali narobe naredil. Pričakujem, da bodo pristojni organi čim prej tudi končali svoje preiskave," je dejala. Ocenila je, da sodelavci na ministrstvu dobro opravljajo svoje delo, da pa bo potrebno veliko časa, da se medsebojno zaupanje izboljša. "Želim vedeti o zadevah od začetka do konca, o vseh projektih," je dejala. Tako po bo njenih besedah z vsemi lažje sodelovati.

Pri premierju želijo videti poročilo 

Pop TV, ki je revizijsko poročilo pridobil neuradno, je v torek navajal, da "zelo močno obremenjuje takratno ministrico za pravosodje Dominiko Švarc Pipan, ministra za finance Klemna Boštjančiča in predsednika vlade Roberta Goloba". Ministrica je danes potrdila, da vlada in premier poročila niso dobili, "glede na to, da gre za notranjo revizijo in da so v postopku lahko sodelovali samo nekateri sodelavci". Razume, da je treba proračunska sredstva ob koncu finančnega leta porabiti. "Kar se tiče vseh postopkov, pa verjamem, da bodo sami podali odgovore," je dejala.

Golob in Boštjančič ob prihodu na sejo vlade izjav za medije nista dajala. So pa pozno popoldne iz kabineta predsednika vlade sporočili, da so, ker naj bi revizijsko poročilo omenjalo premierja, kabinet pa z omenjenim dokumentom ni seznanjen, na kabinet pravosodne ministrice naslovili dopis s prošnjo, da jim skladno z obrazložitvijo ministrice in v okviru pristojnosti posredujejo vse relevantne informacije, povezane s pripravo poročila, kot tudi poročilo.

V premierjevem kabinetu ob tem še izpostavljajo 100. člen zakona o javnih financah, ki govori o notranjem nadzoru javnih financ pri neposrednih in posrednih proračunskih uporabnikih in med drugim določa, da notranji revizor ne sme opravljati nobenih drugih operativnih nalog in ne sme opravljati revizije v postopkih, v katerih je poprej sodeloval.

Sajovic: Če bomo iz vsakega predporočila delali zaključke, ne bomo prišli daleč

Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je danes ocenil, da so vsi vpleteni v preteklih dneh že podali svoj odziv. "Če bomo v Sloveniji iz vsakega predporočila delali zaključke ali zgodbe, ki se morebiti lepo berejo in prodajajo, niso pa resnične, ne bomo prišli daleč," je povedal.

Dejal je tudi, da je bilo o stavbi na Litijski v Ljubljani že vse povedano, svoje pa naj zdaj opravijo pristojni organi. "Potekajo preiskave in politika se v tej fazi nima kaj vtikati v zgodbo ali opredeljevati, mora pa prevzeti odgovornost," je ocenil.

V torek so na finančnem ministrstvu sicer zavrnili očitke o nezakonitem ravnanju pri prerazporejanju sredstev iz proračunske rezerve za nakup stavbe, v kabinetu predsednika vlade pa trditve, da je bil premier Golob o celotnem postopku podrobno seznanjen.

Ministrstvo za pravosodje pred nakupom stavbe na Litijski ni naročilo svoje preverbe cene, ampak je sprejelo cenitev, ki jo je naročil in plačal prodajalec, podjetnik Sebastjan Vežnaver. Slednji je zanjo leta 2020 odštel 1,7 milijona evrov, sodna cenilka gradbene stroke in nepremičnin pa je stavbo, preden jo je kupil Vežnaver, ocenila na 2,9 milijona evrov. Cenitev stavbe, ki jo je naročilo državno odvetništvo, je aprila sicer pokazala, da je tržna ocenjena vrednost stavbe na dan sklenitve kupoprodajne pogodbe znašala šest milijonov evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta