Ministrica Fajon: Slovenija po izgonu naše državljanke še čaka pojasnila Beograda

STA, Va
27.01.2025 12:39

Po protestni noti iz Hrvaške, ker so bile izgnane tudi hrvaške državljanke, so se v Beogradu odzvali, češ da bi Hrvaška svoji javnosti morala pojasniti, kaj so njene nevladnice resnično počele v Srbiji.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zunanja ministrica Tanja Fajon je napovedala, da bo Slovenija ustrezno ukrepala, o incidentu pa bo obvestila tudi zunanjepolitično predstavnico EU Kajo Kallas. 
EPA

Slovenija še čaka na pojasnila srbskih oblasti o izgonu slovenske državljanke, ki je minuli teden v Beogradu sodelovala na dogodku za nevladne organizacije, je danes v Bruslju povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Napovedala je, da bo Slovenija ustrezno ukrepala, o incidentu pa bo obvestila tudi zunanjepolitično predstavnico EU Kajo Kallas.

Kot je pojasnila Fajon, je Slovenija skupaj z drugimi državami, katerih državljani so bili izgnani, od srbskega zunanjega ministrstva zahtevala pojasnila. Povedala je, da bodo države tudi ustrezno ukrepale, a na odgovor še čakajo. O tem je v Bruslju, kjer poteka zasedanje zunanjih ministrov EU, že govorila z avstrijskim kolegom Alexandrom Schallenbergom.

Srbska policija je preteklo sredo iz države izgnala več aktivistov in aktivistk iz Hrvaške, Slovenije, Romunije, Bosne in Hercegovine ter Severne Makedonije, ki so v Beogradu sodelovali na delavnici za nevladne organizacije v organizaciji fundacije Erste. Skupno so jih po navedbah nevladnih organizacij izgnali 14 in jim za eno leto prepovedali vstop v Srbijo. Po navedbah avstrijskih oblasti je Beograd izgnal tudi avstrijskega državljana.

Avstrijsko veleposlaništvo v Beogradu je ravnanje srbskih oblasti označilo za nesprejemljivo in od srbskega zunanjega ministrstva zahtevalo pojasnila, je v petek sporočilo avstrijsko zunanje ministrstvo. Tudi Zagreb je v protestni noti zahteval pojasnilo in izrazil oster protest.

Srbsko zunanje ministrstvo je v odzivu na protestno noto Hrvaške v četrtek sporočilo, da je neprimerno, da državni uradniki in politični akterji na Hrvaškem obtožujejo Srbijo, da je ogrožala svobodo gibanja in govora več hrvaških državljanov, ki da so jih obravnavali v skladu z običajno mednarodno prakso. V Beogradu so še navedli, da bi Hrvaška svoji javnosti morala pojasniti, kaj so te osebe resnično počele v Srbiji.

Aktiviste so iz Srbije izgnali v času študentskih protestov po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, v katerem je umrlo 15 ljudi. Od tedaj se v državi zaostrujejo razmere, protesti pa vse bolj jezijo oblast, ki krivdo zanje pripisuje tudi vplivom iz tujine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta