"Zakoni, ki jih s predlogi sprememb pripravlja ministrstvo za kulturo, niso zakoni o medijih, še manj so zakoni za medije, ampak so v svojem bistvu zakoni proti medijem. Zaradi tega menimo, da o njih enostavno ni več dopustno razpravljati," so po besedah profesorja Slavka Splichala prepričani na katedri za novinarstvo ljubljanske fakultete za družbene vede. Ažurno so se po majskem javnem pozivu vladajoči politiki, naj preneha s pritiski in posegi v medijsko krajino, tokrat odzvali s 26 prispevki v zborniku pod naslovom Premisleki o prihodnosti javnih medijev. Zbornik obsega prispevke 31 kritičnih znanstvenikov, intelektualcev, novinarjev in urednikov.
Po navedbah Splichala avtorji razkrivajo protidemokratično naravnanost in strokovno nesprejemljivost aktualnih predlogov za spremembo štirih medijskih zakonov, pri čemer si prizadevajo za njihov umik, saj menijo, da so pripravljeni tako slabo in škodljivo, da jih tudi spremembe posameznih predlaganih členov ne morejo bistveno izboljšati. Nadalje, v zborniku avtorji opozarjajo na škodljivost prizadevanj sedanje vlade za politično ideološko t.i. uravnoteženje, dejansko pa discipliniranje medijev. "Ob tem izražamo zaskrbljenost zaradi poskusov političnega podrejanja medijev in predstavljamo argumente v prid razvoju, ne ohranjanju, javnih medijev v Sloveniji. In končno, pa ne nazadnje, dajemo pobudo za resnično javno razpravo, ki naj prispeva k reševanju ključnih razvojnih problemov medijev in zagotovi trdne temelje njihovega razvoja," je povedal Splichal na predstavitvi zbornika, ki so ga pripravili v približno mesecu dni.
"Ker so predlogi sprememb štirih medijskih zakonov pripravljeni tako slabo in tako škodljivo, da jih tudi spremembe posameznih predlaganih členov ne morejo bistveno izboljšati, na katedri za novinarstvo pozivamo vse politične stranke ter druge politične akterje, da ne podprejo predlaganih zakonskih sprememb in si prizadevajo za njihov umik iz zakonodajne procedure."